وزیر نفت عمان : خط لوله گاز ایران به عمان از امارات عبور نمی کند

تهران – ایرنا – وزیر نفت عمان با اشاره به مذاکرات مشترک میان تهران و مسقط در زمینه خرید گاز از جمهوری اسلامی ایران بر توافق طرفین جهت عدم عبور خط لوله گاز از کشور ثالث تاکید کرد .

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، «محمد الرحمی» در گفت وگویی با نشریه الرای کویت با اشاره به حجم گسترده گاز خریداری شده از ایران گفت : تهران و مسقط توافق کردند روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز از ایران به عمان صادر شودو این لوله گاز به طور مستقیم میان دو کشور برقرار شود.
ایران و عمان در سال 1392 یادداشت تفاهمی در زمینه صادرات گاز طبیعی امضا کردند که با اجرای آن گاز ایران از طریق یک خط لوله از بستر خلیج فارس به عمان صادر شود.
قرار است بخشی از این گاز در عمان مصرف و بخشی نیز در تاسیسات ال ان جی این کشور به گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) تبدیل و به بازارهای هدف صادر شود.
باتوجه به مخالفت امارات با عبور خط لوله از آب های کم عمق این کشور، این خط لوله از آبهای عمیق دریای عمان عبور می کند که همین امر سبب افزایش هزینه و زمان اجرای طرح می شود.
فناوری ساخت و نصب خط لوله در بستر کم عمق دریا در اختیار شرکت های ایرانی قرار دارد، اما شرکت های ایرانی تاکنون تجربه نصب خط لوله در آب های عمیق و زیر یک هزار متر را نداشته اند و بنابراین قرار است از تجربه شرکت های بین المللی استفاده شود.
بر این اساس، چندی پیش نیز نشست مشترک نمایندگان ایران و مدیران بلندپایه وزارت نفت عمان با نمایندگان شرکت‎های توتال فرانسه، شل انگلیس-هلند و کوگس کره جنوبی برای حضور در پروژه صادرات گاز ایران به مسقط برگزار شد.
ایران و عمان همچنین سند تمدید «چارچوب کلی توافق احداث خط لوله صادرات گاز» را با حضور وزیران نفت دو کشور امضا کردند.
خاورم*320 **1010
انتشار دهنده:حسن معظمی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال