نمدمالان نام شهرکرد را جهانی می کنند

شهرکرد- ایرنا- وجود هنرمندان توانمند و قابلیت های بی شمار هنر نمدمالی شهرکرد سبب شده تا این شهر برای کسب عنوان شهر جهانی نمد از سوی یونسکو مطرح شود، درحالی که تحقق این مهم پیش شرط هایی دارد.

به گزارش ایرنا، چندی پیش پرونده ثبت جهانی نمد از سوی متخصصان و اساتید این رشته در شهرکرد تدوین و به معاونت صنایع دستی کشور ارسال شد تا با بررسی بیشتر پرونده و ارسال آن به یونسکو، شهرکرد کاندیدای کسب عنوان شهر جهانی نمد شود.
قدمت و اصالت هنر نمدمالی در شهرکرد یکی از مهمترین شاخص هایی است که این شهر را کاندیدای کسب این عنوان کرده است.
نمدمالی در چهارمحال و بختیاری طی سالیان زیاد بلحاظ زندگی متکی به دامپروری، کوچ های طولانی، اقلیم سرد و کوهستانی و وفور ماده اصلی و مورد نیاز نمد، یعنی پشم مرغوب با زندگی مردم این منطقه عجین بوده و قدمت بسیار طولانی دارد.
یک کارشناس صنایع دستی در همین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: قدمت قدیمی ترین نمد موجود در استان به 280 سال قبل برمی گردد، درحالی که براساس مدارک و شواهد موجود که بیشتر مبتنی بر سفرنامه هاست قدمت نمدمالی در استان تا یکهزار و 600 سال نیز تخمین زده می شود.
رضا طاهرپور تصریح کرد: در گذشته جلیقه های نمدی با عنوان کردینه تولید می شد که خاص همین منطقه بود، بر همین اساس گفته می شود به قولی یکی از وجوه تسمیه دهکرد (نام قدیم شهرکرد) به دلیل تولید همین پوشش نمدی بوده است.
وی با بیان اینکه نمد در گذشته مصارف و کاربردهای بسیاری از جمله زیرانداز، شنل چوپانی، کلاه و محلی برای اقامتگاه عشایر داشته است، افزود: نمد تا چند دهه قبل نقش بسیار مهمی در جوامع شهری و روستایی استان داشت اما با گذر زمان نقش نمدهای سنتی کمرنگ و نمدهای نوین جایگزین آن شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری نیز به دیگر قابلیت های شهرکرد برای کسب شهر جهانی نمد اشاره کرد و گفت: تنوع تولیدات، قابلیت های تولید نمد و وجود هنرمندان توانمند سبب شده تا شهرکرد در چنین سطحی مطرح شود.
بهمن عسگری سوادجانی با اشاره به صادرات 250 هزار دلاری محصولات نمدی از این استان طی سال جاری تصریح کرد: صادرات نمد ارزآوری خوبی برای استان و کشور داشته و امید می رود با بهره گیری از تمام ظرفیت های موجود بتوان شاهد افزایش صادرات این حوزه باشیم.
وی با بیان اینکه محصولات نمدی استان دارای شناسه اصالت از یونسکو است، افزود: هم اکنون 12 محصول نمدی دارای استاندارد ملی ایران و مهر اصالت یونسکو در استان تولید می شود که عرق گیر خودرو، بالشتک پشت گردن و روانداز جلوی داشبورد خودرو از جمله این محصولات به شمار می رود.
اما در کنار این ظرفیت ها، کارشناسان معتقدند کسب عنوان شهر جهانی از سوی یونسکو کار راحتی نیست و باید پیش شرط های لازم را برای این مهم فراهم کرد و در این رابطه جدیت بیشتری به کار گرفت تا در ارزیابی ها نظر کارشناسان یونسکو را به قابلیت های موجود معطوف نمود.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری در همین خصوص اظهار کرد: نخستین پیش شرط برای تحقق این مهم، تبدیل شهرکرد به شهر ملی نمد است که پس از آن زمینه برای تبدیل شدن به شهر جهانی فراهم می شود.
مهرداد رئیسی تصریح کرد: تعداد هنرمندان فعال، میزان تولید، فروش و صادرات نمد، ایجاد رشته های علمی در مراکز دانشگاهی، تعداد اساتید فعال و کسب نشان اصالت یونسکو از دیگر پیش شرط هایی است که در ارزیابی و اعلام نظر کارشناسان یونسکو بسیار تعیین کننده است.
وی با بیان اینکه در حدود 50 درصد پیش شرط های لازم برای تحقق این هدف در استان فراهم شده است، افزود: هم اکنون در حدود 400 هنرمند در حوزه نمد فعالیت دارند و سالانه بیش از 30 تن محصولات نمدی در استان تولید می شود اما ظرفیت های موجود به اندازه ای است که می توان تولیدات را به بیش از این مقدار افزایش داد.
رئیسی، بسته بندی نامناسب، نبود امکانات لازم برای رنگرزی و فضای رقابتی ضعیف را از آسیب های این حوزه برشمرد و گفت: همچنین ضروری است تا متولیان امور شهری با ایجاد المان ها و نمادهای مرتبط با نمد در فضاسازی شهر بیش از پیش بکوشند.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: دستیابی به عنوان شهر جهانی نمد اگرچه سخت به نظر می رسد اما با همکاری و بهره گیری از ظرفیت های موجود قابل دستیابی است.
فاطمه رحیمی دارنده سه مهر اصالت یونسکو در رشته نمدمالی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سالهای اخیر تحولات خوبی در صنعت نمدمالی شکل گرفته و نمدهای نوین جایگزین نمدهای سنتی شده که همین موضوع سبب شده تا مردم از محصولات نمدی استقبال خوبی داشته باشند.
وی از تولید 36 محصول نمدی در کارگاه تولیدی خود خبر داد و گفت: تجهیزات پزشکی از جمله شال کمر، زانوبند، ساق بند در بین محصولات نمدی متقاضیان بیشتری را به خود اختصاص داده است.
رحیمی با تاکید بر نظارت کیفی نمدهای تولیدی در استان تصریح کرد: اگر بخواهیم به عنوان شهر جهانی نمد دست یابیم باید به کیفیت نمدهای تولیدی در استان بیش از پیش نظارت شود چرا که برخی از کارگاه ها با تولید نمد بی کیفیت، اعتبار و بازار فروش این محصولات را با چالش مواجه کرده اند.
این هنرمند و کارآفرین فعال در رشته نمدمالی همچنین بر حمایت از فعالان این رشته تاکید کرد و گفت: ضروری است تا مسئولان در حمایت از جوانان نخبه و هنرمندی که در این رشته فعال هستند حمایت بیشتر و جدی تری داشته باشند.
امید است تا با تقویت ظرفیت های موجود و رفع کاستی ها و آسیب های فراروی این صنعت بتوان شاهد دستیابی شهرکرد به عنوان شهر جهانی نمد باشیم.
گزارشگر: خاطره حسین زاده**انتشاردهنده: جهانبخش صفری دهکردی
7363/6021

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال