در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا ؛

سفیر ایران در نایروبی: کنیا بسترساز تقویت تعاملات ایران و قاره آفریقا است

تهران- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در نایروبی ضمن تشریح اهمیت برپایی نخستین نمایشگاه ایران در کنیا، این اقدام را بسترساز توسعه روابط تهران و نایروبی دانست که به تدریج به دیگر کشورهای این قاره نیز تسری خواهد یافت.

«هادی فرجوند » در گفت وگو با گروه پژوهش و تحلیل خبراظهار کرد : رفع تنگناهای بین المللی از ایران ، بستر را برای تلاش به منظور بهره گیری بیشتر از فضای پسابرجام و توسعه تعاملات ایران و آفریقا فراهم کرده است.
نمایشگاه اختصاصی ایران از پانزدهم بهمن ماه امسال با حضور برخی مسوولان کشور همچون «مجتبی خسروتاج» رییس کل سازمان توسعه تجارت کشورمان ، در نایروبی پایتخت کنیا آآغاز شده است ؛ نمایشگاهی که انتظار می رود با افزایش شناخت از ظرفیت ها و محصولات 2 کشور به توسعه مناسبات اقتصادی آنها یاری رساند.
به باور فرجوند، برپایی نمایشگاه هایی از این دست نه تنها به گسترش روابط دوجانبه تهران- نایروبی که بسترساز توسعه مناسبات ایران با دیگر کشورهای این قاره خواهد شد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا سطح مبادلات 2 کشور را 42 میلیون دلار ارزیابی کرد گه در فضای پسابرجام این رقم افزایش خواهد یافت.
در ادامه، مشروح گفت وگوی ایرنا با فرجوند آمده است؛

** ایرنا: اهداف اولیه از برگزاری نخستین نمایشگاه اقتصادی در شرق آفریقا چه بوده است؟ به عبارتی دیگر چه مسائل و اولویت هایی بسترساز شکل گیری این نمایشگاه شده است و چرا کنیا به عنوان نخستین منزلگاه اقتصاددانان برای برپایی نمایشگاه انتخاب شد؟
** فرجوند: کشور کنیا در منطقه راهبردی در شرق آفریقا قرار دارد و نقش دروازه شرق و مرکز آفریقا را ایفا می کند. این کشور عضو جامعه اقتصادی شرق آفریقا بوده و ظرفیت خوبی برای صدور کالاها و خدمات فنی و مهندسی ایران دارد. با انعقاد قراددادهایی از سوی جامعه اقتصادی شرق آفریقا با کشورهای عضو پیمان «کومسا» و «سارک»، بازار در دسترس کنیا به 600 میلیون نفر می رسد. رشد واقعی تولید ناخالص داخلی کنیا به طور متوسط در 7 سال گذشته، بیش از 5 درصد بوده است. شرایط خاص این کشور مورد توجه جامعه جهانی است و از چین و هند تا ترکیه، اروپا، آمریکا، برزیل و آفریقای جنوبی در آن فعالانه حضور دارند.

** ایرنا: سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی در این راستا چه اولویت هایی را مدنظر دارد؟
** فرجوند: سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا یکی از اولویت های کار خود را آماده ساختن زمینه برای حضور بخش های عمومی و خصوصی کشورمان در کنیا، شرق و مرکز آفریقا قرار داده است. با توجه به مطالعات میدانی انجام شده از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در خصوص نیازها و ظرفیت های وارداتی کنیا و با عنایت به توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران و همچنین با هدف افزایش مبادلات تجاری با کنیا به عنوان دروازه ورود به منطقه شرق آفریقا، نخستین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
این نمایشگاه در راستای توسعه صادرات غیر نفتی کشور و گسترش مناسبات تجاری - اقتصادی از تاریخ 15 لغایت 18 بهمن ماه 1395 ( 3 الی 6 فوریه 2017) با حضور تجار و صاحبان صنایع کشورمان در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی کنیا (KICC) برگزار می شود.
در این رویداد مهم اقتصادی علاوه بر شرکت ها و فعالان اقتصادی از بخش خصوصی، هیاتی از بخش دولتی کشورمان به خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس کل سازمان توسعه تجارت و درویش امیری استاندار زنجان حضور دارند ، در این نمایشگاه علاوه بر فعالان اقتصادی و بازرگانی کشور کنیا، شرکت هایی از سایر کشورهای شرق آفریقا از جمله اتیوپی، تانزانیا و ...شرکت کرده اند .

** ایرنا: در این نمایشگاه شرکت های ایرانی و کنیایی در چه حوزه های اقتصادی حضور و فعالیت دارند؟
** فرجوند: در این نمایشگاه، هیات بزرگ اقتصادی و تجاری متشکل از 80 شرکت توانمند و صاحب نام ایرانی و 200 نفر از بازرگانان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی کشورمان به ویژه از استان های قزوین، زنجان، تبریز و تهران به صورت مستقیم حضور دارند. همچنین بسیاری از شرکت های ایرانی کالاهای خود را جهت عرضه در نمایشگاه در اختیار سایر شرکت های حاضر در نمایشگاه گذاشته اند. گروه های کالایی که در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای خود را به نمایش گذاشته اند شامل ساختمان و ساخت و ساز (کاشی و سرامیک، شیر آلات و اتصالات، سرویس های بهداشتی، صنعت برق، لوستر و ...) صنعت (در حوزه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت، گاز و پتروشیمی، اتوماسیون صنعتی و سیستم های هوشمند، زیست فناوری، نانو فن آوری، انرژی های نو، هوا فضا و ...) پزشکی (دارو تجهیزات پزشکی) است.

** ایرنا: برپایی این نمایشگاه در کنیا که گفته می شود مورد استقبال مقامات و رسانه های این کشور واقع شده ، تا چه میزان می تواند به توسعه مناسبات اقتصای و بازرگانی دوجانبه تهران- نایروبی بیانجامد؟
** فرجوند: به منظور حضور حداکثری فعالان اقتصادی و تجاری کنیا در نمایشگاه، ملاقات های متعددی را از جمله با وزیر تجارت و صنعت کنیا، رییس اتاق بازرگانی و صنایع کنیا، مسوولان گمرک نایروبی و ... انجام داده و در این خصوص از وزرا، مقامات اقتصادی و بازگانی، استانداران و سرمایه گذاران کنیا، دیپلمات های مقیم نایروبی و حدود 1000 شرکت کنیایی جهت بازدید از نمایشگاه دعوت شده است. همچنین علاوه بر مصاحبه با تعدادی از رسانه های خبری مقیم، تبلیغات گسترده ای از جمله تبلیغات رادیویی و تلویزیونی، اجاره بیلبورد در سطح شهر، چاپ بنر وغیره نیز انجام شده است.
نمایشگاه این فرصت را برای تجار ایرانی فراهم کرده است تا با شناخت بیشتر نیازهای بازار شرق آفریقا، مذاکرات دو جانبه و مستقیمی را با فعالان اقتصادی و تجاری کنیایی داشته باشند. ما امیدواریم با بهره برداری مناسبی که شرکت های تجاری ایرانی از این فرصت می کنند و همچنین با برقراری و ایجاد ارتباط مستقیم بین شرکت های تجاری دو کشور، بتوانیم از این فرصت در جهت توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی فیمابین به صورت مناسب بهره برداری کنیم.

** ایرنا: همان طور که اشاره کردید کنیا دروازه ورود به قاره آفریقا است. آیا می توان با توسعه روابط با این کشور آفریقای شرقی، مقدمات ورود به بازارهای این قاره را فراهم کرد؟
** فرجوند: بله. کنیا دروازه ورود به بازار منطقه شرق و مرکز آفریقاست و با توجه به پیمان همکاری با دو بلوک اقتصادی دیگر آفریقا یعنی کومسا و سارک تقریبا ورود به این منطقه را می تواند تسهیل کند.

** ایرنا: بر پایه آمارهای انتشار یافته در سال گذشته (1394) صادرات ایران به کنیا بیش از 40 میلیون دلار بوده است. اکنون در فضایی که بیش از یکسال از اجرایی سازی برجام می گذرد، انتظار دارید سطح مبادلات و مناسبات به چه سطحی برسد؟
** فرجوند: میزان مبادلات با کنیا در سال 94 بالغ بر 42 میلیون دلار بوده است که از این مقدار سهم صادرات ایران 37 میلیون دلار و صادرات کنیا 5 میلیون دلار است. انتظار ما این است که طی سال های آینده این رقم افزایش یابد. صدور کالا و خدمات فنی و مهندسی مستلزم شرایط دیگری علاوه بر حضور تجار و صنعتگران کشور است. دولت نیز باید بسترهای لازم را برای حضور هرچه بیشتر آنها فراهم کند. در این مورد امید داریم که دولت و به ویژه ستاد آفریقا به ریاست جناب آقای جهانگیری معاون اول محترم رئیس جمهور، تدابیر و اقدامات موثری را انجام دهند.

*** ایرنا: چه موانع و چالش هایی در برابر گسترش مناسبات ایران و کنیا از یک طرف و ایران و آفریقا از طرف دیگر وجود دارد؟ با چه راهکارها و سازوکارهایی می توان این موانع را برداشت؟
** فرجوند: عدم وجود مناسبات بانکی، عدم تضمین های صادراتی، نبود یک خط اعتباری، فقدان موسسات مالی برای فایننس پروژه هایی که شرکت های ایرانی بر عهده می گیرند و عدم شناخت ایران و کنیا از بازارها و ظرفیت های دو کشور موانع مهمی هستند که باید برای آنها تدبیر مناسب اندیشیده و برای رفع آنها برنامه ریزی شود.
*پژوهشم **1969**1601** خبرنگار: حسن شکوهی نسب ** انتشاردهنده: شهناز حسنی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال