گدازه های پلاسکو تا سقوط بهمن روی کولبران سردشتی- عبدالله رحمانی**

حادثه آتش سوزی در ساختمان پلاسکوی تهران و سقوط بهمن روی کولبران سردشتی هر 2 اتفاقی دردناک چند هفته اخیر کشورمان بودند که بازتاب های متفاوتی در رسانه های داخلی و بین المللی داشت.

رسانه های داخلی از دیداری تا نوشتاری در این مدت در بیشتر برنامه های خود از حادثه پلاسکو و فداکاری آتش نشانان یاد کردند و با پخش ساعت به ساعت این رویداد نقش بسیار مهمی در شناسایی ابعاد این حادثه ایفا کردند.
تحلیل ها و واکاوی این موضوع به دلیل اهمیت پلاسکو و قرار گرفتن آن در پایتخت ایران بر اهمیت آن افزوده بود و حتی کسبه و بازاریان این ساختمان تولیدی از معافیت های مالیاتی برخوردار شدند.
در این حادثه مسئولان دولتی و لشکری هم برای کمک به حل مشکل در پای کار حاضر شدند و در مدت یک هفته بزرگترین و قدیمی ترین ساختمان کشور در قلب ایران آواربرداری شد.
این هماهنگی و انسجام در نوع خود بی نظیر و همگامی مردم و ابراز همدردی با آتش نشانان در سراسر کشور ستودنی بود.
در بسیاری از شهرها و حتی بخش های کوچک هم مردم با اهدای دسته گل و روشن کردن شمع این فداکاری را ارج نهادند و حتی نقاشی کودکان مدارس و مهدها هم به این موضوع اختصاص یافت.
شرکت اقشار مختلف مردم در آیین تشییع پیکر شهدای این حادثه نیز مثال زدنی بود و حتی این ماتم و سیاه پوشی در بازار و میادن هم به وضوح مشاهده می شود.
اما در حادثه دیگری که شاید از نگاه رسانه ها اهمیت چندانی نداشت، ریزش لایه های چند تنی برف روی کولبران مرزی در شهرستان سردشت بود.
در این حادثه جمعی از کولبران در هنگام عبور از کوهستان های مناطق مرزی ایران و اقلیم کردستان عراق در زیر صدها تُن برف گرفتار شدند.
هر چند مشارکت چند هزار نفری مردم محلی برای نجات جان این کولبران موثر واقع شد و پس از ساعت ها تلاش تعدادی از آنها نجات پیدا کردند اما این رویداد از دید رسانه های رسمی کشور پنهان ماند.
در این حادثه نیز چهار نفر از هموطنان جان باختند و تعدادی مجروح شدند، اما اگر امداد رسانی ها زودتر انجام می شد و نظم و همانگی بیشتری در مدیریت این حادثه بود، شاید اکنون خانواده های کمتری داغدار می شدند.
این حادثه تا حدود زیادی از دید رسانه ها مخفی ماند و تنها در چند سایت محلی و چند کانال فضای مجازی تلگرام منعکس شد.
اما سردشت و مردمانش حق بزرگ تری به گردن رسانه ها دارند، این شهر نخستین شهر قربانی سلاح های شیمیایی در دوران جنگ تحمیلی است و هنوز هم جانبازان شیمیایی این شهر از جراحات ناشی از بمباران شیمیایی می نالند.
شهرستان مرزی سردشت در دوران جنگ تحمیلی بارها مورد اصابت حملات هوایی و زمین دشمن قرار گرفت اما مردم این دیار هرگز دست از مقاومت نکشیدند.
این حادثه هرچند به مانند پلاسکو بازتابش گسترده نداشت، اما می تواند تلنگری به مسئولان باشد تا برای حل مشکل کولبران چاره اندیشی کنند و دیگر پدران این سرزمین در میدان های مین مرزی و لای توده های برف جان خود را از دست ندهند.
** خبرنگار ایرنا در سنندج
1042
انتشار دهنده: فاطمه نوری جهانگرد

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال