مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی:

افزایش 10 سانتیمتری تراز آب دریاچه ارومیه نشانه موفقیت ستاد احیاست

مهاباد- ایرنا- مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه دولت برای احیای دریاچه ارومیه مصمم است، گفت: تراز آبی دریاچه ارومیه با وجود کاهش بارندگی در مقایسه با روز مشابه سال قبل، حدود 10 سانتیمتر افزایش یافته و این موضوع نشانه موفقیت ستاد احیاست.

پرویز آراسته دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه در حال حاضر 2 میلیارد مترمکعب آب دارد، افزود: حجم آب این دریاچه در سال 1393 شمسی حدود 500 میلیون مترمکعب بوده است.
به گفته وی دولت با صرف سه هزار میلیارد ریال هزینه، مرحله تثبیت آب دریاچه ارومیه را در مهر سال جاری با موفقیت پشت سر گذاشته است و مرحله احیا پس از مرحله تثبیت آب دریاچه از سال 96 آغاز می شود.
وی افزود: سه سال اول برنامه ستاد احیا دریاچه ارومیه مرحله تثبیت است تا آب دریاچه نسبت به سال های قبل کاهش نیابد و دولت به این هدف رسید و تاکنون به شعار خود در احیا دریاچه ارومیه جامه عمل پوشانده است.
آراسته مرحله بعدی فعالیت این ستاد را رسیدن به تراز اکولوژیکی آن به میزان یکهزار و 274 متر و 10 سانتیمتر عنوان کرد و گفت: علاوه بر فعالیت های مربوط به احیا دریاچه ارومیه، جلوگیری از خشک شدن تالاب های اقماری این دریاچه، کنترل طوفان های ریزگرد و حفاظت از حیات موجودات آبزی در دستور کار قرار دارد.
به گفته پرویز آراسته تالاب کانی برازان به عنوان نمونه عینی از تالاب های اقماری دریاچه ارومیه است که با مشارکت مردمی وضعیت بسیار مناسبی دارد.
به گزارش ایرنا، اولین دستور کار هیأت وزیران در دولت دکتر روحانی، تشکیل کارگروه احیای دریاچه ارومیه به ریاست دکتر جهانگیری بوده و رئیس جمهوری به واسطه تثبیت آب این دریاچه به وعده انتخاباتی خود که احیای دریاچه ارومیه بود، جامه عمل پوشانده است.
ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست، مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد و در سریع ترین زمان ممکن طرح های 40 گانه نهایی بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت.
انتقال آب بین حوضه ای، استفاده از آبیاری های نوین در بخش کشاورزی با توجه به سهم بیش از 90 درصدی این بخش از مصرف آب و فعالیت های فرهنگی، آموزشی و ترویجی از جمله این اقدام های عملیاتی است.
3093/3072 ** خبرنگار: پیمان پاکزاد ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال