تا 10 سال آینده؛

معاون وزیر نفت: ظرفیت نصب شده صنایع پتروشیمی به 150 میلیون تن می رسد

تهران- ایرنا- معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ایران، ظرفیت نصب شده فعلی صنایع پتروشیمی کشور را 64 میلیون تن ذکر کرد و گفت: این رقم تا پنج سال آینده به 110 میلیون تن و تا 10 سال آینده به 150 میلیون تن افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مرضیه شاهدایی امروز دوشنبه در همایش نوزدهمین سال رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران (IMI-100) از نیاز صنعت پتروشیمی ایران به 55 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری تا 10 سال آینده خبر داد.
وی ادامه داد: افزایش ظرفیت نصب شده صنایع پتروشیمی به 150 میلیون تن و جذب 55 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز به روابط بین المللی مطلوب دارد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به ظرفیت های ایران در صنعت پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی در ایران همه خوراک های لازم را در اختیار دارد؛ این در حالی است که پتروشیمی عربستان فقط به خوراک مایع و پتروشیمی های قطر فقط به خوراک گاز دسترسی دارند.
شاهدایی موقعیت جغرافیایی مناسب، وجود واحدهای پشتیبانی کننده و مکمل و کارکنان متخصص را از دیگر ظرفیت های صنایع پتروشیمی ایران عنوان کرد و با اشاره به سهم پتروشیمی در اقتصاد کشور گفت: هم اکنون 31 درصد ارزش صادرات غیرنفتی به صنایع پتروشیمی اختصاص دارد.
به گزارش ایرنا، با رفع تحریم ها، روند توسعه صنعت پتروشیمی و صادرات تسهیل شده است به طوری که آمارها از رشد تولید و صادرات در ماه های اخیر حکایت دارد.
هر چند به دلیل افت قیمت نفت نسبت به پارسال، ارزش صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافته، اما حجم صادرات بالا رفته و همچنین بازارهای جدیدی نیز به روی محصولات پتروشیمی ایران گشوده شده است.
به گفته مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، صادرات محصولات پتروشیمی ایران تا پایان امسال به ٢٠ میلیون تن خواهد رسید.
«فرناز علوی» میزان صادرات و عرضه داخلی محصولات پتروشیمی را در هفت ماه نخست امسال به ترتیب 11.6 میلیون تن و 8.5 میلیون تن اعلام کرده بود.
اقتصام**9189**1561**خبرنگار:اسماعیل داودی** انتشاردهنده: مژگان توانا
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
IRNAeco@
https://telegram.me/irnaeco

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال