آئینی برای پنجاه و پنجمین زادروز قایقران ملوانان

انزلی - ایرنا - جمعی از هواداران و پیشکسوتان تیم فوتبال ملوان بندرانزلی در پنجاه و پنجمین زادروز سیروس قایقران اسطوره فقید فوتبال ایران و کاپیتان محبوب تیم ملی، یاد و خاطره اش را گرامی داشتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، موسس باشگاه ملوان بندرانزلی شامگاه شنبه در این مراسم با اظهار تشکر از بانیان آن و نیز دوستداران کاپیتان اظهار کرد: سیروس قایقران از استثنائات فوتبال ایران بود و فوتبال ایران به این زودی ها ، بازیکنی مانند سیروس را به خود نخواهد دید.
بهمن صالح نیا افزود: دلیل محبوبیت سیروس قایقران ، اخلاق و روحیه گذشت و جوانمردی بود که بعد از گذشت سال ها ، همچنان زبانزد خاص و عام است.
وی تصریح کرد: باید سیروس قایقران را بکن بائر ملوانان دانست چون علاوه بر اخلاق مداری، به لحاظ تکنیکی و فنی در دوران آن زمان فوتبال، بی نظیر بود.
سرمربی تیم فوتبال ملوان بندرانزلی نیز در این مراسم سیروس قایقران را فوتبالیستی دارای منش پهلوانی دانست و گفت: قایقران دوستی قابل اعتماد و به معنای واقعی انسانی نجیب و شریف بود.
محمد مایلی کهن افزود: امروز جای خالی سیروس قایقران به وضوح احساس می شود و امیدوارم تا زمانی که زنده هستیم، قدر یکدیگر را دانسته و به امثال سیروس بها دهیم .
به گزارش خبرنگار ایرنا ، قایقران متولد 1340در بندرانزلی بود که در سال 1356 و در سن 16 سالگی به عنوان یکی از مهره های اصلی در تیم های نوجوانان و جوانان ملوان استعداد خود را به نمایش گذاشت و با مهارت های منحصر بفردش، ملوان را به رتبه قهرمانی باشگاه های گیلان رساند.
وی در سال 1363 به تیم ملی دعوت شد و در سال 67 تنها فوتبالیست شهرستانی بود که بازوبند کاپیتانی تیم ملی ایران در بازی مقابل قطر به بازوی او بسته شد.
تیم ملی ایران با کاپیتانی سیروس قایقران در سال 67 به مقام سوم در جام ملت های آسیا دست یافت و در سال 69 پس از 20 سال، تیم ملی فوتبال ایران با گل به یاد ماندنی سیروس قایقران در بازی های آسیایی پکن، قهرمان آسیا شد.
کاپیتانی 21 بازی از 43 بازی رسمی در تیم ملی، قهرمانی جام حذفی کشور، مقام سومی در جام ملت های آسیا 1988 ، قهرمان گروه مقدماتی آسیا با ملوان بندرانزلی و قهرمانی در بازی های آسیایی پکن به همراه تیم ملی در کارنامه کاپیتان اسبق تیم ملی وجود دارد.
سیروس در سال 1372 به عنوان بازیکن و سپس در سمت مربی به تیم کشاورز تهران و بعد از آن تیم دسته دومی مسعود هرمزگان پیوست و در اوایل سال 1377 در راه بازگشت از تعطیلات نوروزی در حالیکه به همراه فرزند، همسر و برادر همسرش با اتومبیل خود عازم تهران بود، حوالی امامزاده هاشم رشت در اثر تصادف با کامیون ،خود و فرزندش (راستین) جان به جان آفرین تسلیم کردند.
شهرستان انزلی در 40 کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان واقع است.
خبرنگار: رضا اکبری ** انتشاردهنده: امیرحسین کبیری
7471/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال