نمایشگاه تجسمی با موضوع حادثه پلاسکو برگزار می شود

تهران - ایرنا - بسیاری از هنرمندان از دقایق ابتدایی حادثه ساختمان پلاسکو، با خلق آثاری متفاوت، همدردی خود را نسبت به دلیرمردان آتشنشان ابراز داشتند.

به گزارش روز شنبه خبرنگار هنرهای تجسمی ایرنا، این حرکت خودجوش اتفاق فوق ‌العاده ‌ای را رقم زد تا در کنار هم مجموعه‌ ای بزرگ از آثار تجسمی گردآوری شوند.
گالری «علیها» در این زمینه نمایشگاه نمادینی از هنرمندان برای پلاسکو برگزار می کند که هدف آن گردآوری آرشیوی بزرگ از واکنش‌ های هنرمندانه و نمایش عدم سکوت جامعه‌ هنری به یک فاجعه‌ ملی است.
همه آثار دریافتی پس از تایید مستند شده تا بایگانی مهمی را از پویای هنرمندان ایرانی را پدید آورد.
این حرکت نمادین به عنوان آرشیو بزرگی از واکنش هنرمندانه به این فاجعه‌ ملی مستند شده و در پایان با اهدای همه آثار به سازمان آتش ‌نشانی، کامل می‌ شود. آثار در این نمایشگاهِ نمادین غیرقابل فروش بوده و عاری از هر نوع فرآیند مالی است.
این نمایشگاه هشتم بهمن ماه در گالری علیها برپا می شود.
ساختمان تجاری پلاسکو در محدوده خیابان جمهوری تهران حدود ساعت 8 روز پنجشنبه هفته گذشته دچار حریق شد که پس از حدود سه ساعت، 15 طبقه ساختمان کامل تخریب شد و فرو ریخت.

** رونمایی از سه کتاب نقاشی قهوه ‎خانه ‎ای در فرهنگسرای نیاوران
سه کتاب مکتب نقاشی خیالی ساز شهره به قهوه‎ خانه ای در فرهنگسرای نیاوران رونمایی می شود.
فرهنگسرای نیاوران با دعوت از بازماندگان نقاشان قهوه‎ خانه ‎ای شامل احمد خلیلی، حسین همدانی، عباس بلوکی فر، محمد فراهانی، محمد حمیدی، علی اکبر لرنی و حسن اسماعیل ‎زاده با در اختیار گذاشتن مکان و تجهیزات، اقدام به تولید 52 اثر می ‎کند که این آثار ‎اکنون در گنجینه فرهنگسرای نیاوران نگهداری می ‎شود.
کتاب «از قهوه‎خانه تا فرهنگسرای نیاوران» شامل تصاویر و شرح آثار و همچنین دو کتاب سرگذشت «محمد مدبر» و «حسین قولر آغاسی» به همراه نمایش 52 اثر نقاشی قهوه‎خانه ‎ای در روز دوشنبه 4 بهمن ماه ساعت 18 در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران رونمایی می ‎شود.
این نمایشگاه در گالری اصلی مجموعه تا هشتم بهمن ماه پذیرای علاقه مندان خواهد بود.

** نمایشگاه تخصصی کتاب های هنر در خانه هنرمندان
امسال نیز همچون 15 سال گذشته نمایشگاه تخصصی کتاب های هنر در محل خانه هنرمندان ایران برگزار می شود. این امر در راستای در دسترس قرار دادن کتاب های هنر برای دانشجویان، اساتید و سایر متقاضیان کتاب های اصلی است.
در این نمایشگاه که به مناسبت ایام مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار می شود، جدیدترین کتاب های تخصصی هنر از ناشران معتبر جهان از سوی شرکت ویژه نشر عرضه می شود.
کتاب های عرضه شده چاپ 2017 و قبل از آن و در موضوعات معماری، گرافیک، طراحی داخلی، صنایع دستی، موسیقی، سینما، تئاتر، آشپزی و سایر رشته های وابسته است.
این کتاب ها به صورت مستقیم و با تخفیف ویژه در دسترس متقاضیان خواهد بود.
شانزدهمین نمایشگاه تخصصی کتاب های هنر از سوم بهمن ماه در خانه هنرمندان ایران آغاز به کار می کند و تا 13 بهمن ماه همه روزه از ساعت 13 تا 20 میزبان علاقه مندان است.
فراهنگ ** 9338 ** 1071 * خبرنگار: صدیقه بهارلو ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال