اجرای هنرمند ارمنی در جشنواره فجر؛ طنین موسیقی فیلم «گلادیاتور» و «الماس خونین» در برج میلاد

تهران - ایرنا - نوازنده شهیر ارمنستانی در اولین روز از سی ودومین دوره جشنواره بین المللی فجر هنرنمایی کرد‌.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ژیوان گاسپاریان نوازنده شهیر ساز بادی دودوک از ارمنستان در حالی شب گذشته(جمعه) روی سن مرکز همایش های برج میلاد رفت که علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلام، حمیدرضا نوربخش دبیر جشنواره بین المللی موسیقی فجر و مجید رجبی معمار مدیر عامل خانه هنرمندان نیز در این اجرا حضور داشتند.
با آنکه در برنامه جشنواره ساعت برگزاری اجرای گاسپاریان 21:30 اعلام شده بود، به دلیل ناهماهنگی ها، برنامه با 45 دقیقه تاخیر آغاز شد و همزمان با بامداد شنبه پایان یافت.
در ابتدای برنامه مجری روی سن رفت و با تسلیت به مناسبت رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، این دوره از جشنواره را به همین دلیل و لغو دو روز اول آن همچنین تغییرات در اجراها متفاوت دانست.
سپس گاسپاریان با سه نوازنده دیگر ساز دودوک که یکی از آنها فرزند پسر وی بود روی سن آمد و قطعاتی را اجرا کرد.
از آنجایی که تعداد فراوانی از حضار از هموطنان ارمنی بودند، به راحتی با وی در بعضی قطعات همراهی می کردند و شاید به همین دلیل مسئولان برگزاری جشنواره نیازی به چاپ بروشور و توضیح قطعات اجرایی ندیده بودند.
در ادامه دو نوازنده دیگر یکی گیتار برقی و سه تار و یک‌ساز کوبه ای به گروه پیوستند.
گاسپاریان که در ایران سابقه همکاری با حسین علیزاده و کیهان کلهر را در کارنامه دارد؛ در ساخت موسیقی متن فیلم های نام آشنایی مانند گلادیاتور (ساخته ریدلی اسکات 2000) و الماس خونین (ادوارد زوئیک 2006) نیز به عنوان نوازنده کار کرده است.
وی یکی از قطعات اجرای خود در جشنواره موسیقی فجر را به قطعه گلادیاتور اختصاص داد و پیش از آغاز این قطعه با زبان ارمنی آن را معرفی کرد. اجرای این قطعه با تشویق فراوان حضار روبرو شد.
به طور کلی اجراهای دودوک گاسپاریان، عمیق و بسیار دلنشین است.
موسیقی او آرام و فراموش نشدنی و اندوه آن جهانی عجیبی در ساز او موج می زند که علاقمندان زیادی را به ساز او جلب می کند.
این نوازنده 88 ساله ارمنی که نوازندگی ساز دودوک را از کودکی و به صورت خودآموز آغاز کرده و در سن 52 سالگی به دانشگاه رفته؛ همچنین در این برنامه سه قطعه با کلام اجرا کرد که یکی از آنها ماما بود که در ایران نیز شناخته شده و پرطرفدار است و بازهم تشویق فراوان علاقه مندانی را در پی داشت که در تمام مدت این اجرا یا با آرامش به صدای ساز گاسپاریان گوش سپردند یا با او همراهی کردند و برای ساعتی از دنیای مجازی خارج شدند و میان جمعیتی که کل طبقه اول مرکز همایش های برج میلاد را پر کرده بودند خبری از گوشی های تلفن همراه نبود.
در پایان اجرای گاسپاریان که یک‌ساعت و 45 دقیقه بدون استراحت به طول انجامید؛ وی به زبان ارمنی از حضار تشکر کرد.
گاسپاریان در ضمن ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت و ناراحتی خود را از این واقعه بیان کرد که توسط مترجمی به فارسی برای حضار ترجمه شد.
سی و دومین جشنواره بین المللی موسیی فجر از 24 دی تا یکم بهمن ماه برگزار می شود.
فراهنگ ** 9157 ** خبرنگار: منصوره شوشتری ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال