مدیرحوزه های علمیه:

حوزه های علمیه درمساله افزایش جمعیت حساسیت دارند/ خانواده چند فرزندی تبلیغ شود

قم- ایرنا- مدیرحوزه های علمیه گفت:حوزه های علمیه خود را دربرابر مساله مهم افزایش جمعیت موظف می دانند، بیش از این هم، باید خود را موظف بدانند و با حساسیت این موضوع را دنبال خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، آیت الله علیرضا اعرافی روز پنجشنبه در دومین نشست شورای راهبردی جمعیت درسالن اجتماعات مرکز مدیریت حوزه های علمیه درقم اظهار کرد: امیدوارم که این کار ارزشمندی که آغاز کرده اید، منشا خیرات و برکات باشد و در تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و حل این مشکل که مساله راهبردی و اساسی کشور و جهان اسلام است، سودمند باشد.
وی افزود: تشکیل این جلسه در مدیریت حوزه های علمیه به این معناست که حوزه خود را در برابر این مساله مهم موظف می داند، ما در همه لایه ها و بُعدهای نظری، فقهی و کلامی مساله و هم در بُعدهای ترویجی، تبلیغی و فرهنگ سازی وظیفه های مهمی در این زمینه داریم که باید بدان بپردازیم و به آن توجه روزافزون داشته باشیم.
اعرافی گفت: ما در کنار سایر نهادهای مسئول در این زمینه باید حس کنیم که حوزه یک رسالت سنگین و راهبردی در این مقوله کلان اسلام، انقلاب و کشور دارد از این رو از تشکیل این شورا و برگزاری این جلسه ها و پیگیری مسائل و تبدیل مباحث به مطالبه هایی که باید از مجموعه مسئولان بشود، استقبال می کنیم.
وی با بیان این که این مباحث از ما مطالبه شود ،مورد استقبال قرار می گیرد، گفت: مطالبه هایی نیز اگر ازدستگاه های مسئول شود، نیز استقبال می کنیم و نباید بگذاریم مقوله ای با این اهمیت مورد غفلت و بی توجهی قرار بگیرد.
مدیر حوزه های علمیه اظهار کرد: سند ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوع جمعیت در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه قرار گرفت و کارهایی نیز در این راستا انجام شده است.
وی در بخش دیگر سخنان خود، با بیان این که حکم افزایش جمعیت و تکثیر نسل در منطق اسلام یک عنوان اولی و یک عنوان ثانوی دارد، گفت: عنوان اولی آن استحباب موکد است، بر اساس روایات تکثیر نسل و فرزندآوری از امت اسلامی یک امر مستحب موکد است، اما در منظر دوم که منظر عناوین متغیر و ثانوی باشد این حکم که دارای استحباب تاکیدی است، در شرایطی ممکن است حکم وجوب و الزام پیدا کند.
وی اظهارکرد: دراین بحث جمعیت، شناخت جایگاه جمعیت و معادلات قدرت و ارتباط جمعیت با قدرت چه در سطح کشور، چه در سطح منطقه و چه در سطح بین المللی مقوله بسیار مهمی است.
امام جمعه موقت قم بیان کرد: موضوع شناسی ها و نقش جمعیت در قدرت و آینده نظام اسلامی، نقشی است که باید هر چه بیشتر کار فنی و ارائه شود.
وی اظهار کرد: مقوله جمعیت و افزایش آن با یک مجموعه ای از مباحث اقتصادی، سیاسی و اجتماعی پیوند خورده است و برای حل مساله دو دیدگاه بیان می شود، یکی این که حل مساله در گروی حل بسیاری از مسائل دیگر است و نگاه دیگر این است که ترویج یک مقوله ای در حد لزوم و وجوب شرعی است انجام می دهیم.
وی افزود: فکر می کنم که به این دو نظر نباید مطلق نگاه کرد و نظر درست نظر سوم است که واقعا نمی توانیم از نگاه سیستماتیک اجتماعی کلان کنار بکشیم و حل مقوله جمعیت با عناصر دیگری نیز در ارتباط است که باید همه عناصر، هم از ناحیه مردم و هم از ناحیه مسئولان و نهادها مورد توجه قرار بگیرد، اما مجاز نیز نیستیم که حرکت فرهنگ سازی و تبلیغی و آن چه دست خود ماست را کنار بگذاریم.
اعرافی افزود: این شورا باید این دو مقوله را هم‌عرض هم نگاه کند و وظایف و نیازها را مطالبه کند و نیز کار خودمان را و آن چه که از دستمان برمی آید انجام دهیم.
وی با بیان این که ما باید در بحث ازدواج و کاهش سن ازدواج تمرکز اساسی داشته باشیم، گفت: امروز حدود 11 میلیون تن جمعیت در سن ازدواج هستند که تلاش تبلیغی کنیم این جمعیت ازدواج کنند، نخستین گام در حل این مساله است و در کنار آن نیز تبلیغ شود که هر خانواده چند فرزند داشته باشد.
مدیرحوزه های علمیه افزود: یک بخشی مسائل اقتصادی است و یک بخشی هم مسائل فرهنگی و الگوهای ناصحیحی است که در خانواده ها رواج پیدا کرده است.
وی هم چنین گفت: تشکیل کارگروه مباحث جمعیت درحوزه، تشکیل شورای علمی و پژوهشی در مساله جمعیت در حوزه، ایجاد درس های خارج ناظر بر مقوله جمعیت، ایجاد رشته یا گرایش جمعیت در مرکزهای تخصصی حوزه، جهت دهی به پایان نامه های حوزوی در موضوع جمعیت، گفتمان سازی، برگزاری همایش و نشست های تخصصی در رابطه با موضوع جمعیت، اطلاع رسانی به نخبگان و بزرگان حوزوی در موضوع جمعیت و تدوین سند جامع حوزوی در موضوع جمعیت از جمله کارهایی است که می توان در حوزه علمیه انجام شود.
اعرافی گفت: امروز موجی که در کشور ما درباره جمعیت وجود دارد، در کشورهای دیگر نیز اثرگذار بوده و می تواند الگوسازی و سرمشق دهی به جهان اسلام داشته باشد.
بر اساس این گزارش، این نشست با حضور اعضای شورای راهبردی جمعیت و معاونت های مرکز مدیریت حوزه های علمیه ترتیب یافت و شرکت کنندگان به بیان نظرها و دیدگاه های خود در این جلسه پرداختند.
در پایان جلسه از خدمات و فعالیت های دکتر کبری خزعلی از استادان دانشگاه و پژوهشگران فعال در عرصه جمعیت تقدیر شد.
7406/ 6133/ خبرنگار: عباس منجمی ** انتشاردهنده: جعفرمسلمی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال