رئیس اداره تعاون،کار ورفاه اجتماعی کاشمر:

دومیلیارد و 700 میلیون ریال سهم کاشمر از تسهیلات مشاغل خانگی

مشهد- ایرنا- رئیس اداره تعاون،کار ورفاه اجتماعی کاشمر گفت: سهم این شهرستان از72 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی استان در سال جاری ، دو میلیارد و 700 میلیون ریال بوده است.

حسین یوسفی روز پنج شنبه در نشست کارگروه سرمایه گذاری واشتغال کاشمرافزود: از ابتدای امسال 60 مجوز مشاغل خانگی در شهرستان صادر شده که 48 مورد آن مربوط به بخش کشاورزی است.
وی با بیان اینکه در سال 92 برای مشاغل خانگی 214 رشته معرفی شد که امسال به 305 رشته افزایش یافته است، اظهار کرد: اداره صنعت، معدن و تجارت با دارا بودن 72 رشته و سازمان صنایع دستی و میراث فرهنگی با 42 رشته وجهاد کشاورزی با 66 رشته در حوزه مشاغل خانگی فعالند.
وی گفت:اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیشترین رشته به تعداد 125 رشته در حوزه مشاغل خانگی فعال است اما در این امر کمترین متقاضی را داشته ایم .
وی با بیان اینکه در دولت تدبیر وامید توجه به نظارت در حوزه مشاغل خانگی قبل وبعد از پرداخت تسهیلات جدی گرفته شده است؛ اضافه کرد: در این دوره در بخش پشتیبان افراد دارای سه سال سابقه کار که توانایی به کار گیری نیرو تا سقف 15 نفر را داشته باشند ،‌تسهیلات مشاغل خانگی دریافت می کنند.
رئیس اداره تعاون، کارورفاه اجتماعی کاشمر با بیان اینکه برای مشاغل خانگی تسهیلات توسط پست بانک با کارمزد 18 درصد پرداخت می شود؛ گفت: برای الگوی توسعه اشتغال به پشتیبان ها تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می شود.
یوسفی افزود: افراد دارای شغل جدید که در سامانه مشاغل ثبت نشده، می توانند در سامانه و اداره تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی، کار خود را معرفی کنند تا برای پرداخت تسهیلات به آنان اقدام شود.
وی با تاکید به اینکه مشاغل مربوط به مواد غذایی و خوراکی می بایست مجوزهای بهداشتی لازم را برای فعالیت خود دریافت کنند؛ گفت: تسهیلات پرداختی به درخواست کنندگان از 5 تا 15 میلیون تومان نسبت به درخواست و شغل افراد متغییر است.
وی با بیان اینکه باید به مشاغل نو روی آ وریم و همچنین به ظرفیت های بومی شهرستان توجه بیشتری صورت گیرد؛ اظهار: بسیاری از مشاغل فعال شهرستان اشباع شده و تسهیلات به این فعالیت ها اختصاص نمی یابد
یوسفی افزود: یکی از سرمایه های خوب شهرستان وجود صندوق های قرض الحسنه در سطح شهر است که امیدواریم با پرداخت تسهیلات به مشاغل خانگی درامراشتغال مردم منطقه کمک کنند
رئیس پست بانک شهرستان کاشمرنیز در این نشست با انتقاد از اینکه درقبل و پس از پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی نظارتی صورت نگرفته است گفت: بیشترین معوقات بانکی مربوط به مشاغل خانگی است.
محمد نورزاده با تاکید براینکه تسهیلات خود اشتغالی در مسیر خودش هزینه نمی شود،‌افزود: در حال حاضر پست بانک برای مشاغل خانگی تاسقف 10 میلیون تومان با اقساط 36 ماهه و تسهیلات مشارکتی سررسیدی را تا سقف 15 میلیون تومان با نرخ 18 درصد پرداخت می کند.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات پست بانک در پرداخت تسهیلات جدید معوقات بانکی افراد برای انجام ضمانت است؛ گفت: منایع تسهیلات بانک از محل سپرده های بلند مدت مشتریان است که این منابع برای پرداخت تسهیلات محدود است.
بخشدار کوهسرخ نیز در این نشست با انتقاد از اینکه در گذشته تسهیلات مشاغل خانگی صرف خرید لوازم خانگی و خودرو می شد؛ گفت: حلقه مفقوده بین دستگاههای دولتی و روستاها باید برطرف شود تا شاهد رونق اقتصادی در روستاها باشیم.
محمد رمضانی افزود: تعدادی از روستاهای بخش کوهسرخ به عنوان هدف گردشگری معرفی شده اند که اگر ترمیم و نوسازی بافت قدیمی روستاهای مد نظر انجام و به صنایع دستی آنها توجه شود اشتغال زایی 30 تا 40 نفر در هر روستا را شاهد خواهیم بود.
شهرستان 195 هزار نفری کاشمر رد فاصله 228 کیلومتری مشهد قرار دارد.
6012/7497 خبرنگار: لیلا قرائی** انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال