خودداری مردم از تهیه مرغ زنده/ ممنوعیت شکار و ذبح پرنده وحشی

سنندج- ایرنا- معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کردستان با اشاره به اینکه شکار و ذبح تمامی پرندگان وحشی ممنوع است گفت: مردم برای جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری فوق حاد پرندگان از خرید و تهیه مرغ زنده خودداری کنند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ناصر مخدوم افزود: مردم باید برای جلوگیری از احتمال آلوده شدن به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بیماری از خرید مرغ زنده خوداری نمایند و تنها مرغ های کشتار روز کشتارگاه با بسته بندی مناسب تهیه و همچنین از شکار و ذبح هرگونه پرنده وحشی جدا خودداری کنند.
به گفته وی، هم اکنون 11 استان کشور درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند اما در بررسی های انجام شده تاکنون در کردستان هیچ موردی گزارش نشده است.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کردستان ادامه داد: بر این اساس کارگاه آموزشی بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان و امنیت زیست محیطی واحدهای مرغداری استان توسط اداره کل دامپزشکی با همکاری خوشه طیور وابسته به شرکت شهرک های صنعتی و با حضور 60 نفر از مدیران عامل و مسئولین فنی بهداشت کشتارگاه های طیور، مزارع مرغ مادر و واحدهای تخم گذار برگزار شد.
مخدوم، بالابردن سطح آگاهی مدیران عامل مرغ های مادر و تخم گذار در راستای مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و ابلاغ و رعایت دستورالعمل ابلاغی از سوی دامپزشکی استان را از اهداف دیگر این کارگاه ها عنوان کرد.
وی گفت: در این کارگاه یک روزه، 25 نفر از واحدهای مرغ گوشتی شهرستان سنندج، ادارات امور دام سازمان جهاد کشاورزی، محیط زیست، صندوق بیمه محصولات کشاورزی، پایانه های حمل و نقل، علوم پزشکی و آموزش و پرورش نیز حضور داشتند.
بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (HPAI) بین پرندگان و انسان مشترک است و در مواردی به سایر پستانداران نیز از طریق تماس مستقیم و غیر مستقیم با پرنده آلوده منتقل می شود، این ویروس علاوه بر پرندگان می تواند انسان، خوک، پستانداران دریایی، سنجاب و حتی گربه سانان مانند پلنگ و ببر را نیز آلوده می کند این بیماری به علت شدت تلفات بالا به طاعون پرندگان نیز مشهور است.
از اوایل دهه 60 میلادی تاکنون واگیری های متعددی از این بیماری در بین طیور اهلی بسیاری از کشورها گزارش شده ولی بیشترین تنوع ویروس های آنفلوانزای پرندگان دربین پرندگان وحشی به خصوص پرندگان آبزی راسته اردک سانان مانند اردک ،غاز وقو و پرندگان کرانه زی مشاهده شده است.
در این بین بیشترین میزان جدا سازی ویروس H5N1 از اردک ملارد انجام شده که وقوع آن قبل از مهاجرت بیشتر از حین و بعد از مهاجرت است.
در ایران نیز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تحت تاثیر تیپ H5N1 برای اولین بار در بهمن ماه سال 1384 در قوهای وحشی تالاب بندر انزلی گزارش شد.
پرندگان وحشی و خصوصا پرندگان آبزی در مواقع شیوع بیماری HPAI تحت تیپH5N1 معمولا بدون علایم بالینی و با مرگ سریع و یا با علایم بالینی شامل علایم عصبی، لرزش سر و گردن، عدم تعادل در حرکت، پیچش گردن، حرکات و موقعیت های غیر طبیعی سر و بدن و مرگ در مدت زمان کوتاه همراه است.
در پرندگان اهلی افسردگی شدید، بی اشتهایی، کاهش تخم گذاری، اسهال سبز روشن تا سفید، علایم تنفسی و التهاب بافت ملتحمه، ژولیدگی پرها، تشنگی زیاد، خیز زیر پوستی در نواحی گردن، سر، صورت، تاج و ریش، سیانوزه (کبودی) شدن تاج و ریش، خونریزی های پتشی (کوچک) روی سطوح سروزی بدن و مرگ و میر ناگهانی تا 100 درصد گله را به همراه دارد.
3034/1904
**خبرنگار: حسن حسین زاده/**انتشار دهنده: مسعود احمدی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال