برای اولین بار صورت می‌گیرد

آرایش جنگنده‌های «اف ۳۵» آمریکا در ژاپن

پکن - ایرنا - آمریکا برای اولین بار و در راستای عملیات برون مرزی جنگنده‌های رادارگریز «اف ۳۵» خود، اقدام به آرایش اسکادرانی از این هواپیماها در کشور ژاپن کرده است.

به گزارش ایرنا منابع خبری منطقه روز پنجشنبه اعلام کردند که نیروی دریایی آمریکا ۱۰ فروند از این مدل هواپیماها را در پایگاه هوایی «ایواکانی» در جزیره «هونشو» ژاپن مستقر کرده است که اعزام این هواپیماهای فوق پیشرفته یکی از نشانه های تقویت روابط نظامی دو کشور محسوب می شود.
گزارش ها همچنین استقرار این جنگنده ها در پایگاه هوایی تفنگداران ویژه نیروی دریایی آمریکا در ژاپن را نقطه عطفی برای این هواپیماها دانسته که به نظر می‌رسد مشکلات فنی و هزینه‌های بالای ساخت آنها مشکل ساز شده است.
دولت آمریکا در این زمینه با شرکت لاکهید مارتین قراردادی دارد که ارزش آن برای ساخت 2 هزار و ۴۴۳ فروند از جنگنده های رادارگریز اف ۳۵ به میزان ۳۷۹ میلیارد دلار است و برای همین از این جنگنده به عنوان گرانقیمت ترین جت جهان یاد می شود.
روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ امروز اعلام کرد، این هواپیما که به ژاپن فرستاده شده عمود پرواز و از مدل «اف ۳۵ بی» است که می تواند بلافاصله عملیاتی شود و پرواز کند.
برنامه آمریکا برای توسعه این هواپیماها و از جمله نگهداری آنها تا سال ۲۰۷۰ میلادی تنظیم شده و به همین خاطر هزینه آن تا یک هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
جنگنده دارای سرعت بسیار بالایی است که سنسورهایی تعبیه شده در آن فورا اطلاعات ضروری را در اختیار خلبان قرار می دهد.
نیروی دریایی آمریکا همچنین هواپیماهای «اف ۳۵ سی» را در اختیار دارد که می تواند روی عرشه ناوهای هواپیمابر فرود بیاید.
آمریکا پیشتر و در مرداد ماه سالجاری نیز 12 فروند جنگنده F-16 خود را در پایگاه هوایی «اوسان» در کره جنوبی مستقر و اعلام کرد که این حضور در راستای تقویت همکاریهای نظامی دو کشور و به منظور مقابله با تهدیدهای رو به افزایش کره شمالی صورت گرفته است.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال