نماینده مردم رامهرمز:

کاهش اعتبار عمرانی از مشکلات مهم خوزستان است

اهواز - ایرنا - نماینده مردم رامهرمز در مجلس شورای اسلامی کاهش اعتبارت عمرانی را یکی از مشکلات مهم استان خوزستان دانست و گفت: امکانات بودجه‌ای که در اختیار استان قرار داده شد به نسبت سال 1395 رشد منفی داشته است.

به گزارش ایرنا اقبال محمدیان عصر چهارشنبه در جلسه شورای اداری استان خوزستان با موضوع بازرسی و نظارت ، رقم تملک دارایی سال 1395 استان خوزستان را 291 میلیارد و 906 میلیون تومان عنوان کرد و افزود:این رقم نسبت به سال قبل در بسیاری از سرفصل‌ها مانند اعتبارات عمرانی، توسعه پایدار استان، احیای رودخانه کارون کاهش داشته است.
نماینده مردم رامهرمز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این وضعیت حق مردم خوزستان نیست چراکه 60 درصد منابع نفت و گاز از این استان استخراج می‌شود و اقتصاد کشور مدیون خوزستان است لذا نباید مردم این استان مورد بی‌مهری قرار گیرند.
وی با اشاره به مساله برگشت 120 هزار هکتار از اراضی طرح سفر مقام معظم رهبری به خوزستان گفت: این مساله موضوعی است که مجمع نمایندگان خوزستان آن را پیگیری کرده است و به دنبال برگشت آن است همچنین وزیر نیرو قول داده است آن را در برنامه خود قرار دهد.
محمدیان از مسئله آب به عنوان یک بحران اجتماعی و زیست محیطی یاد کرد و توضیح داد: متاسفانه از منابع آب به خوبی استفاده نمی‌شود.
وی افزود: 90 درصد آب کشور صرف کشاورزی و 10 درصد برای آشامیدن و صنعت مصرف می‌شود اگر بتوانیم در کشاورزی 10 درصد صرفه جویی کنیم معادل همان 10 درصدی که برای آشامیدن و صنعت استفاده می‌شود را می‌توان در جهت خدمت به مردم و احیای کشاورزی مصرف کرد.
نماینده مردم رامهرمز در مجلس شورای اسلامی استفاده از روش های آبیاری نوین، تحت فشار، قطره‎ای و احداث کانال‌های مناسب را در صرفه جویی آب بسیار موثر دانست.
وی با گله مندی از اداره های آب شهری و روستایی گفت: روزانه 12هزار متر مکعب از چاه‌های رامهرمز و رامشیر آب استخراج می‌شود که برای تامین آب بخشی از اهواز مورد مصرف قرار می‌گیرد.
محمدیان گفت: رودخانه کارون در کنار اهواز است آن وقت باید برای تامین آب بخشی از آن از چاه‌های رامهرمز استفاده شود که این اتفاق ناشی از ضعف مدیریت است.
وی با بیان این که یکی از موارد مطرح شده در استیضاح وزیر نیرو مساله آب بود اظهار کرد: آب کارون وارد خلیج فارس می‌شود و برنامه‌ای برای آن وجود ندارد.
نماینده مردم رامهرمز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکل بیکاری در استان خوزستان گفت: درخواستی که مجموعه قوه قضاییه از مجلس کرده این است که در سطح کشور 48 هزار نفر کسری نیرو انسانی و بیش از 2 میلیون متر مربع کسری زیربنای دارد.

** 10 هزار پست بلاتصدی در خوزستان وجود دارد
وی افزود: در استان خوزستان نیز قوه قضاییه 2 هزار 500 نفر کسری نیروی انسانی و بیش از 130 هزار مترمربع کمبود زیر بنا دارد .
محمدیان با تاکید بر این که دستگاه‌های اجرایی باید پست‌های بلاتصدی را مشخص کنند گفت: بیش از 10 هزار پست بلا تصدی در استان وجود دارد که پر کردن آن‌ها می‌تواند زمینه اشتغال جوانان تحصیل کرده را تامین کند اگر دولت مجوز آن ها را نداد بهتر است از راه برون سپاری اقدام شود.
وی راه نجات استان خوزستان را هم افزایی، اتحاد و انسجام بین همه گروه‌های سیاسی و اقوام متنوع استان دانست.
نماینده مردم رامهرمز همچنین با اشاره به برنامه توسعه ششم و بررسی 144 ماده توضیح داد: یکی از نقدهای نمایندگان مجلس بازنگری نکردن و آسیب شناسی نشدن برنامه توسعه پنجم بود که تاکید بر مشخص شدن نقاط قوت و ضعف آن داشتند.
وی ادامه داد: امیدواریم بر اساس برنامه ششم توسعه بتوانیم آن جا که به نفع کشور و استان است و در جهت تحقق این برنامه گام برداریم.
7164/6068
خبرنگار: عاطفه جوادی **انتشار دهنده:محمدعلی فریدپناه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال