پس از کنفرانس خبری ترامپ،

ارزش پزوی مکزیک کاهش یافت

تهران – ایرنا – ارزش پزو پول رایج مکزیک روز چهارشنبه پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا قول داد که مکزیک را وادار کند، هزینه ساخت دیوار بزرگی در مرز دو کشور را بپردازد، تا سطح بی سابقه ای کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مکزیکوسیتی، ترامپ در نخستین نشست خبری پس از پیروزی در انتخابات هشتم نوامبر (18آبان ماه) همچنین هشدار داد که مالیات قابل توجهی بر شرکت هایی اعمال کند که کارخانه ها و تاسیسات تولیدی خود را به کشورهای خارجی انتقال دهند.
بانک خصوصی سیتیبانمکس مکزیک اعلان کرد: ارزش پول رایج این کشور در جنوب ایالات متحده پس از آنکه روز سه شنبه به سطح بی سابقه 22 پزو در برابر یک دلار سقوط کرد، روز چهارشنبه با 0.9 درصد کاهش در برابر دلار به مبلغ 22.20 پزو در برابر یک دلار، معامله شد.
دوره ریاست جمهوری ترامپ از 20 ژانویه (اول بهمن ماه) آغاز می شود.
به گزارش ایرنا، «لوئیس ویده گارای» وزیر خارجه جدید مکزیک روز دوشنبه گفت: مهاجران مکزیکی در ایالات متحده، جنایتکار و مجرم نیستند.
وی افزود: مکزیک با مذاکره و نه با جنگ یا توهین با آمریکا رو به رو خواهد شد.
ویده گارای چهار ماه پیش در پی دیدار جنجالی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا از مکزیک از مقام وزارت دارایی این کشور برکنار شد.
ترامپ در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری و پس از پیروزی در انتخابات آمریکا، بارها خواستار اخراج مهاجران و پناهندگان غیرقانونی مکزیکی از ایالات متحده و ساخته شدن دیواری مرزی میان دو کشور برای جلوگیری از ورود مهاجران مکزیکی به خاک آمریکا شده است.
وزارت اقتصاد مکزیک با اشاره به سخنان اخیر ترامپ، هرگونه تهدید برای بازداشتن شرکت ها را از سرمایه گذاری در مکزیک به شدت محکوم کرد.
ترامپ هفته گذشته تهدید کرد که بر محصولات شرکت خودروسازی جنرال موتورز آمریکا برای واردات خودروهایی که در کارخانجات این شرکت در مکزیک تولید می شود و بر شرکت تویوتای ژاپن برای طراحی ساخت کارخانه جدیدی در خاک مکزیک همسایه جنوبی آمریکا، تعرفه و عوارض وارداتی وضع خواهد کرد.
شرکت خودروسازی فورد در پی این تهدیدها و انتقاد ترامپ، طرح ساخت کارخانه جدید در ایالت سن لوئیس پوتوسی در شمال مکزیک را با سرمایه گذاری یک میلیارد و 600میلیون دلار، لغو کرد.
وزارت اقتصاد مکزیک جمعه شب در بیانیه ای بدون اشاره به سخنان ترامپ یا هر دولتی افزود: هرگونه تلاشی را برای اعمال نفوذ بر سرمایه گذاری شرکت ها بر اساس نگرانی و هراس یا تهدید قاطعانه محکوم می کند.
ترامپ قول داده است که پس از به عهده گرفتن مقام ریاست جمهوری در 20 ژانویه (اول بهمن ماه) در توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) با مکزیک و کانادا و همچنین تعرفه ها و عوارض واردات کالاهای تولیدی شرکت هایی که مشاغل را به خارج از خاک ایالات متحده انتقال می دهند، تجدید نظر کند.
رئیس جمهوری منتخب آمریکا که اعلام کرده است قصد دارد دیواری در مرز آمریکا و مکزیک بکشد، گفت که مکزیک هزینه ساخت دیوار مرزی را به آمریکا باز خواهد گرداند.
ترامپ که در تلاش است کنگره را متقاعد کند بودجه مورد نیاز ساخت دیوار را در امتداد مرز مکزیک فراهم کند، اعلام کرد: مکزیک این هزینه را به مالیات دهندگان آمریکایی باز می‌گرداند. اما مشخص نکرد چگونه می خواهد دولت مکزیک را متقاعد کند، هزینه ساخت این دیوار را به آمریکا بپردازد.
«بیسنته فوکس»، رئیس جمهوری سابق مکزیک پیشتر اعلام کرده بود: این کشور هیچ هزینه ای در خصوص دیوار مرزی به آمریکا پرداخت نمی کند.
شبد*1486*9122*مترجم: محسن شریفی*انتشار دهنده: مهدی نعمتی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال