بازتاب تحویل نخستین جت ارباس پس از لغو تحریم ها به ایران در رویترز

تهران– ایرنا– خبرگزازی رویترز ضمن بازتاب رسانه ای موضوع تحویل نخستین فروند هواپیمای مسافری ایرباس به ایران، نوشت: رئیس شرکت هواپیمایی ایران ار روز چهارشنبه در مراسم تحویل نخستین هواپیمای مسافربری غربی بر اساس توافق بین المللی هسته ای، آن را روزی روشن برای روابط ایران و اروپا و به یادماندنی برای هوانوردی کشورش، توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، فرهاد پرورش رئیس ایران ار از فابریس برژیه رئیس بخش هواپیماسازی ارباس دعوت کرد با این جت مدل ای 321به تهران سفر کند که روز پنجشنبه در مراسمی به ناوگان هواپیمایی ایران خواهد پیوست.
این هواپیما با ظرفیت 189 مسافر که به رنگ رسمی ایران ار درآمده، نخستین جت مسافربری از 100 هواپیمایی است که ایران در پی توافق هسته ای سال 2015 میان تهران و قدرت های جهانی در باره لغو تحریم ها علیه ایران در مقابل محدود شدن فعالیت های هسته ای این کشور سفارش داده بود.
ایران ار 80 فروند هواپیما نیز به بوئینگ سفارش داده است و در مراحل نهایی مذاکرات برای سفارش دادن 20 فروند هواپیمای توربوپراپ به شرکت ای تی آر مستقر در تولوز فرانسه است که به صورت مشترک در مالکیت ارباس و لئوناردو فیمکانیکای ایتالیا، قرار دارد.
تحویل این هواپیمای ارباس که نشانه بیرون آمدن ایران از سال ها انزوا و تحریم شمرده می شود، نخستین جت کاملا جدیدی است که این کشور به طور مستقیم پس از ده ها سال از شرکت های غربی تولید کننده هواپیما به استثنای یک فروند جت ایرباس که به جای هواپیمایی که در سال 1988 توسط نیروی دریایی آمریکا سرنگون شد، تحویل گرفت، دریافت می کند.
جمهوریخواهان کنگره آمریکا با توافق هسته ای که توسط ایالات متحده، بریتانیا، روسیه، فرانسه، چین، آلمان و ایران امضا شده است، مخالفت کرده اند. این توافق با مخالفت جناح تندرو ایران نیز روبرو شده است.
پرورش ابراز امیدواری کرد که آمریکا از اجرای این توافقنامه در دوره دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا جلوگیری نکند که در جریان سخنرانی های انتخاباتی قول داده بود که واشنگتن را از این پیمان هسته ای خارج کند.
هم ارباس و هم بوئینگ به علت وجود شماری از قطعات ساخت آمریکا در این جت ها، باید برای تحویل این جت ها به ایران از واشنگتن مجوز صادرات دریافت کنند و هر دو شرکت نیز مجوزهایی دریافت کرده اند.
اما بوئینگ باید بیشتر این مجوزها را به علت طولانی شدن دوره تحویل، تمدید کند و تحلیلگران پیش بینی می کنند که این شرکت به منظور پافشاری بر تمدید مجوز فروش، از تحویل این ارباس استفاده کند.
پرورش افزود: ایران ایر امیدوار است که دستکم 2 هواپیمای ارباس تا آغاز سال تازه ایرانی در ماه مارس و مجموعا 6 هواپیمای ای 320 در سال 2017 دریافت کند.
ایران ار همچنین انتظار دارد که سه هواپیمای جت بزرگ ای 320 در سال 2017 تحویل بگیرد.
ممکن است ایران ایر یک یا دو فروند هواپیمای توربوپراپ نیز تا آغاز سال تازه ایرانی دریافت کند، که هنوز قرارداد آن امضا نشده است.
به گفته تحلیلگران، ایران ار یکی از قدیمی ترین ناوگان های هواپیمایی جهان را در اختیار دارد که تاکنون با استفاده از قطعات یدکی قاچاق یا تعمیر شده، سرپا نگهداشته شده است.
اروپام**1486**مترجم: محسن شریفی**

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال