فونت های قرآنی امیر و استاد نیریزی رونمایی شد

تهران - ایرنا - نرم افزارهای فونت قرآنی امیر و استاد نیریزی در سازمان دارالقرآن الکریم رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا احمد زرنگار سرپرست معاونت نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن الکریم در مراسم رونمایی از این دو نرم افزار گفت: فونت «قرآن امیر» از سوی شرکت گام الکترونیک تهیه شده و فونت نیریزی نیز توسط شرکت نرم‌افزاری مریم ارائه ‌شده است.
ناصر آذرشب مدیرعامل شرکت نرم افزاری مریم درباره فونت نیریزی گفت: این فونت نگارشی دقیق مطابق رسم المصحف است و خطوط قرآنی متنوع در آن به کار رفته است.
وی افزود: کم رنگ کردن حروف ناخوانا برای کمک به روانخوانی قرآن، رنگی کردن کل آیات یا اعراب و علائم، درج تذهیب و علائم، درج صفحات فهرست و دعای شروع و ختم قرآن، صفحه بندی 604 صفحه ای و 365 صفحه ای از دیگر مزایای این نرم افزار است.
آذرشب همچنین گفت: خط کودک قرآنی یکی از خط هایی است که در این نرم افزار طراحی شده و به کودکان کمک می کند تا قرآن را به راحتی فراگیرند.
علی هاشمی مدیر طرح نرم افزاری قرآن نگار گفت: برنامه قرآن نگار برای کمک به حفظ و پاسداری از رسم الخط و خوشنویسی قرآن و به منظور نگارش قرآن طراحی شده و با کمک این سیستم امکان کتابت و چاپ مکانیزه قرآن با خط استادان خوشنویسی و با خطوط متنوع نسخ، ثلث و نستعلیق فراهم می شود.
وی با اشاره به برخی از ویژگی های این سامانه افزود: دغدغه اصلی دراین کار، رعایت اصول خوشنویسی با حفظ اصالت خط بوده، به گونه ای که در طراحی فونت، فراتر از طرح های مرسوم، اقدام به آموزش خط اساتید خوشنویسی قرآن به نرم افزار می شود.
هاشمی همچنین گفت: در طراحی فونت، تمام قطعات خطی یک نسخه اصیل قرآن از ابتدا تا انتها و صفحه به صفحه و حتی سطر به سطر و کلمه به کلمه بررسی شده و با نسخه خطی تطبیق داده می شود.
وی بازآفرینی نسخه های خطی نفیس قرآن و افزودن خط های جدید را از ویژگی های این نرم افزار دانست و گفت: قرآن 604 صفحه ای به خط نیریزی و با رسم الخط مصوب مرکز طبع و نشر قرآن در سال 94 توسط معاونت نظارت بر چاپ و نشر سازمان دارالقرآن الکریم سفارش داده شده و به چاپ رسیده و ناشران می توانند از آن استفاده کنند.

** کارگروه های تخصصی در حوزه نشر و چاپ قرآن تشکیل شود
این رونمایی در ادامه دهمین نشست ناشران فعال قرآنی و با حضور ناشران و خوشنویسان قرآنی برگزار شد و مهدی قره شیخلو رئیس سازمان دارالقرآن الکریم ضمن جمع بندی مطالب ارائه شده از سوی ناشران و خوشنویسان در حوزه های مختلف چاپ و نشر از تشکیل چند کارگروه تخصصی در این زمینه خبر داد.
قره شیخلو گفت: چند کارگروه تخصصی ظرف 15 روز آینده در حوزه های مختلف همچون خطاطی، چاپ و فناوری با حضور کارشناسان این حوزه ها تشکیل شود و ضمن ارائه گزارش به یک جمع بندی رسیده و در قالب مصوبه ارائه شود.

** رهبر معظم انقلاب درباره رسم المصحف نظری ندادند
وی درباره خط ایرانی و استفاده از هنر خطاطان ایرانی مطالبی را بیان کرد و گفت: ما درباره کتابت قرآن بحثی نداریم و در نهم دی که با همراهی هیات امنای سازمان و برخی قاریان خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدیم، از ایشان درباره رسم المصحف پرسیده شد که فرمود «من روی این موضوع ورودی نداشتم و یک بحث کارشناسی است» و خواستار حل این مساله شدند.
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم تشکیل کارگروهی در این زمینه را تاثیرگذار دانست و گفت: باید کاری کنیم که انس و رابطه مردم با قرآن بیشتر شود و برای من به عنوان یک معلم قرآن، دردآور است که افراد تحصیلکرده و کسانی که از آنان انتظار داریم، قادر به خواندن قرآن نیستند.
وی علت اصلی این مشکل را نبودن قرائت قرآن به عنوان یک اصل ثابت در زندگی افراد دانست و گفت: هدف ما این است که فرهنگ قرآن در جامعه گسترده شود که راه ورود آن، انس با قرآن است و سیره بزرگان نیز تاکید بر تلاوت قرآن دارند.
فراهنگ**1003**1823 خبرنگار: محمدرضا جعفرملک * انتشار: طاهره نبی اللهی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال