حضور گسترده مردم استان ایلام در آیین های گرامیداشت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی

ایلام - ایرنا - مردم شهرستان های مختلف استان ایلام روز چهارشنبه با حضور در آیین های گرامیداشت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی یاد این یار دیرین امام و انقلاب را گرامی داشتند.

به گزارش ایرنا، معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان ایلام در جمع مردم دهلران گفت: هاشمی رفسنجانی کوه صبر در مقابل موافقان و مخالفان بود، هاشمی در دوران حیات خود ثابت کرد که عالمی بزرگ و با وسعت درونی زیاد بود که قدرت هضم حرف موافقان و مخالفان را داشت و این را ثابت کرد.
حجت الاسلام حشمت اله رستمی با اشاره به اینکه خداوند به مردان بزرگ سعه صدر می دهد، افزود: این مرد بزرگ در مقابل خوشی و ناخوشی ها کوه صبر بود و در مقابل تخریب کنندگان و سرزنش کنندگان واکنش احساسی نداشت چون هدفش حفظ و تقویت انقلاب، اسلام و نظام بود، همان چیزی که از پیامبر(ص) آموخته بود.
معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان هاشمی را یکی از 20 شخصیت معاصر دانست و افزود:امروز سران کشورها هم به مناسبت درگذشت این مرد بزرگ پیام تسلیت داند و ابراز همدردی کردند.
وی به زحمات و تلاش ها و تحمل سختی ها توسط این شخصیت بزرگ برای اسلام و انقلاب اشاره و گفت: اگر تاریخ را از صدر اسلام تاکنون مطالعه کنیم می بینیم که در راس هر انقلابی چه آن انقلاب دینی باشد و چه غیردینی فردی با هوش و درایت و ضریب نفوذ معنوی وجود دارد و در انقلاب های دینی این مهم پررنگ تر است.
رستمی گفت: در انقلاب اسلامی نیز زمانی که آیت الله هاشمی رفسنجانی در دروس حوزوی مجتهدی به نام امام خمینی(ره) حضور یافت و به کسب علم پرداخت لذا این بزرگوار یعنی هم بنیانگذار انقلاب و هم هاشمی رفسنجانی به این نتیجه رسیدند که علم نباید فقط در کلاس درس بماند بلکه باید به حرکت جامعه و خروج آن از رکود و حرکت در مسیر پویایی جامعه باشد.
وی نه تنها در جنگ بلکه در مذاکرات با دیگر کشورها نیز چیره دست و خبره بود و امروز می بینم که بسیاری از کشورها درگذشت این مرد بزرگ را تسلیت گفته و خبر فوت ایشان در صقحه اول روزنامه ها، شبکه های ماهواره ای و خبرگزاری ها پوشش می دهند چون طبق نظرسنجی ها ایشان در سنوات قبل یکی از 20 شخصیت دوران معاصر بوده اند.
حجت الاسلام رستمی اظهار کرد: آرزوی وی ایجاد وحدت بود و همیشه بر وحدت و اعتدال و میانه روی تاکید داشت و علی رغم تلاش ها برای به حاشیه بردن ایشان با سعه صدر و صبوری تحمل کردند و راه درست را در پیش می گرفت.
وی به کتب و آثار هاشمی رفسنجانی اشاره و گفت: هاشمی سیاست مدار و دین مداری تام و تمام بود و در دوران ریاست جمهوری بدلیل کلنگ زنی و بهره برداری از پروژه های عمرانی مهم و تاثیر گذار در کشور به سردار سازندگی مشهور شد.
وی بر لزوم دوری از اختلافات تاکید کرد وافزود: آنچه باید بیاموزیم دوری از اختلافات و بویژه اختلافات سیاسی شکننده است و بخاطر ملت و نظام اخلاق را زیر پا نگذاریم و وقتی هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و انقلاب و پرچمدار انقلاب است باید اخلاق مدار باشیم.

** چرداول
امام جمعه چرداول گفت: ولایت پذیری و ولایت مداری آیت الله هاشمی رفسنجانی مصداق و الگویی مناسب برای همه دولتمردان و مردم است.
حجت الاسلام احمد امرایی در آیین بزرگداشت رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی در مصلای شهر سرابله گفت: راه و مسیر این عالم وارسته و مبارز انقلابی همواره در مسیر امام و رهبری بوده و از این خط مستقیم هیچوقت جدا نشد و فرصت طلبان و خناسان نتوانستند محبت و علاقه رهبری معظم انقلاب را نسبت به یارو دوست دیرین خود بکاهند.
وی افزود: از بعثت پیامبر (ص) تاکنون همواره خناسان وجود داشته و در انقلاب اسلامی نیز همین گروه تلاش کردند که بین رهبری و مرحوم هاشمی رفسنجانی(ره ) فاصله و جدایی بیاندازند ولی به گفته خود مقام معظم رهبری در این مسیر توفیقی بدست نیاوردند.
امرایی ادامه داد: اختلاف نظرها باعث تحرک ، پویایی و پیشرفت کشور می شود و در اختلاف نظر در مسائل اجتهادی هم آیت الله هاشمی همه را به تبعیت از نظریه ولی فقیه توصیه می کردند.
امام جمعه چرداول آیت الله هاشمی رفسنجانی را یک شخصیت کم نظیر دانست و گفت: سخنان و خطبه های آتشین این بزرگمرد همواره خاری در چشم صهیونیسم و استکبار بود و سخنان رسا و کوبنده رهبر معظم انقلاب و ایشان آتش به جان دشمنان و استکبار می انداخت.
حجت الاسلام امرایی به خدمات ارزشمند آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال های عمر انقلاب اشاره داشت و گفت: مسئولیت های متعدد نشانگر لیاقت و شایستگی و برگی درخشان از تعهد و خدمتگزاری وی به انقلاب و مردم است.
خطیب جمعه چرداول به اقتدار و بزرگی کشور جمهوری اسلامی در دنیا اشاره داشت و تاکید کرد: رمز سربلندی کشور در 37 سال گذشته بویژه دوران دفاع مقدس بواسطه وحدت و اتحاد یکپارچه بوده است.

** آبدانان
فرماندار شهرستان آبدانان گفت: ولایت فقیه ستو ن و خیمه مطمئن انقلاب اسلامی ایران است
مجید عسگری در نشست شورای اداری این شهرستان با تسلیت رحلت جانکاه حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی و شکل گیری تاکنون استوانه های بسیار سخت و سترگی مثل حضرت امام (ره)، شهیدان بهشتی ، رجایی و مطهری را از دست داده است که جایشان تا آخر عالم خالی است.
وی با اشاره به سوابق مبارزاتی و هم سنگری مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با مقام معظم رهبری، افزود: رهبر عزیز انقلاب به عنوان یک ذخیره الهی و ستون سترگ و خیمه انقلاب اسلامی، سکان این نظام الهی را در ید قدرت خدایی خود دارند و بحول و قوه الهی، قطار انقلاب اسلامی ملت شریف ایران را در صراط مستقیم و به سمت و سوی توسعه پایدار و دستیابی به اهداف عالیه خود هدایت می کند.
فرماندار آبدانان، مردم را سرمایه ماندگار نظام دانست و اضافه کرد: مراعات حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع، مهمترین رسالت قانونی همه مدیران اداری است که تخلف از آن مستوجب برخورد شدید قانونی است.
وی دهه فجر انقلاب اسلامی را منشع تحول و عید بزرگ ملت ایران عنوان کرد و گفت: همه ادارات و سازمان های دولتی و تشکل های مردمی باید با بکارگیری کلیه امکانات، نیروی انسانی و تدارکاتی خود، این ایام خجسته را با عظمت و شکوه برگزار کنند.
وی خدمات دولت تدبیر و امید را بی بدیل و کم سابقه دانست و یادآور شد: مدیران ادارات و اصحاب رسانه باید برای ایجاد نشاط و امید در بین جامعه، خدمات و عملکرد دولت کریمه جمهوری اسلامی را به اطلاع مردم برساند.
خبرنگاران: علی رضازاده ** رضا آزادی ** سید حرمت الله موسوی مقدم ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7175/7176/7174/9002

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال