کد خبر: 82382934 (5770264) | تاریخ خبر: 22/10/1395 | ساعت: 13:44|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تثبیت اشتغال 467 نفر در حوزه معدن آذربایجان غربی

ارومیه- ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: از ابتدای سال تاکنون اشتغال 467 نفر با صدور یا تمدید پروانه بهره برداری 133 واحد معدنی در استان ایجاد یا تثبیت شده است.

جعفرصادق اسکندری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت 104 فقره مجوز برداشت شن و ماسه و 29 فقره پروانه بهره‌برداری در آذربایجان غربی صادر شده است.
وی اضافه کرد: میزان سرمایه گذاری انجام شده برای این تعداد معدن در حال بهره برداری در آذربایجان غربی بیش از 685 میلیارد ریال بوده است.
وی اظهار کرد: امسال در آذربایجان غربی 41 پروانه اکتشاف معدن صادر شده که معادل هشت درصد پروانه های صادرشده در کشور است.
به گفته وی میزان هزینه پیش بینی شده برای این واحدهای معدنی 50 میلیارد و 50 میلیون ریال است.
وی بیان کرد: در راستای اجرای بهینه طرح های معدنی در استان برنامه ریزی های مختلفی انجام شده که بازدید مستمر از معادن دارای پروانه بهره‌برداری، اجرای طرح مانیتورینگ در مجتمع‌های معدنی تکاب و معدن طلای آقدره این شهرستان و نیز اجرای طرح زیر ساخت‌های معدنی راه ارتباطی در محور ایواوغلی- سیه باز خوی از جمله این طرح هاست.
اسکندری با اشاره به اجرای طرح پتانسیل یابی ذخایر فلزی در شمال و جنوب آذربایجان غربی گفت: با اجرای این طرح می خواهیم به اهدافی نظیر جذب حداکثری سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی، ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از داده های پایه شامل وضعیت زمین شناسی و کاهش ریسک سرمایه گذاری در این بخش دست یابیم.
وی با تاکید بر لزوم توجه به ارزش افزوده قابل توجه بخش معدن در آذربایجان غربی افزود: در این خصوص نیز برنامه ریزی هایی برای راه اندازی واحدهای فرآوری مواد معدنی در استان انجام شده است.
وی اضافه کرد: یکی از بخش های مهم فرآوری سنگ های معدنی، ایجاد واحدهای سنگبری است که در این خصوص سعی داریم تا 2 واحد بزرگ مقیاس معدنی را در آذربایجان غربی راه اندازی کنیم.
وی اظهار کرد: در حال حاضر حدود پنج هزار نفر در بیش از 400 واحد معدنی آذربایجان غربی مشغول به کار هستند و استخراج سالانه آنها به بیش از 7.5 میلیون تن می رسد.
وی گفت: هم ‌اکنون از 34 نوع ماده معدنی آذربایجان غربی موادی همچون طلا، تالک و کرومیت، تراورتن، خاک رس، سنگ آهک، سنگ آهن، سنگ گچ، سنگ لاشه، سنگ نمک، سیلیس، کرومیت، گرانیت، مرمریت و میکا استخراج می‌شود.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی یکی از استان های غنی در حوزه معدنی است و نیم درصد از ذخایر طلای جهان در این استان واقع است.
8137/3072 ** خبرنگار: سیده فاطمه سجادی ** انتشاردهنده: علیرضا فولادی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال