نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها

وداع پرشکوه با مرد تاریخ ساز

تهران- ایرنا- حضور باشکوه و میلیونی مردم در آیین تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی محور نخست خبری- تحلیلی روزنامه ها بود. بررسی ابعاد شخصیتی هاشمی و نقش او در توسعه سیاسی و اقتصادی کشور از دیگر موضوع های مهمی بود که حجم زیادی از تحلیل روزنامه های امروز را به خود اختصاص داد.

این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز چهارشنبه 22 دی 1395 خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

** بدرقه باشکوه آیت الله تا جوار امام
دیروز مردم ایران در بزرگترین گردهمایی پس از رحلت بنیانگذار انقلاب، به بدرقه پیکر آیت الله هاشمی تا منزل ابدی آمدند و با حضور پر شور خود، نگاه رسانه های جهان را بار دیگر متوجه محبوبیت و مقبولیت چهره های برجسته انقلاب و نظام ساختند. روزنامه های امروز به بازتاب این مراسم پرداختند.
روزنامه «آفتاب یزد» در گزارشی با عنوان «به عشق هاشمی» نوشت: داغ بر دل نشسته براثر درگذشت ناگهانی آیت الله هاشمی آنچنان سوزناک و عمیق بود که بیش از سه میلیون نفر از سراسر این مرز و بوم در پایتخت تجمع کردند و روز سه‌شنبه بیست و یکم دی ماه 1395 را به برگی از تاریخ پرفراز و نشیب ایران زمین تبدیل کردند تا آیندگان با تورق تقویم‌هایشان هنگامی‌که به روز بیست و یکم دی ماه رسیدند، تصویر مردی در برابر دیدگان‌شان ظاهر شود که زمانی آحاد مردم ایران داغدار فقدانش بودند و با انبوه حضورشان در مراسم تشییع پیکرش یادش را گرامی‌و ارج نهادند.
روزنامه «آرمان» در گزارش خود با توصیف حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع پیکر آیت الله آورد: دیروز 14 خرداد 68 در اذهان تداعی شد؛ خیابان انقلاب بوی آن روزها را می‌داد که امام رفته بود. بیش از 3 میلیون جمعیت دیروز با لباس‌های مشکی و چشمان اشک آلود آمدند تا برای آخرین بار با شخصیتی که رفاه مردم را بر آسایش خود ترجیح می‌داد وداع کنند. مگر می‌شود با او خداحافظی کرد آن هم در زمانی که وعده‌هایش یکی پس از دیگری محقق می‌شود؟ در طول حیاتش غریب بود و وقتی مظلومیتش بیشتر شد که امام رفت و آنانی که مواضع و رویکردشان از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی قابل قبول نبود از او انتقام گرفتند اما او شکیبا بود و صبور، می‌دانست روزی می‌خواهد بار دیگر همان یار و در کنار امام باشد، پس سربلند باید می‌رفت.
روزنامه «اعتماد» هم در گزارش خود چنین نگاشت: «اشک و بدرود» ؛ شانه‌های محزون شهر غوغا کردند. میلیون‌ها عاشق غم زده با بهتی عیان، پیکر مردی از «جنس ملت» و «سیاست» را پرشکوه و شوکت به سبب قدردانی بدرقه کردند؛ بیست و یکم دی‌ماه، خطبه آخر را «ملت» خواند. هیاهو، شور و اندوه و غم، شهر ماتم‌زده را زنده کرد. مردم از هر کوچه و گذر به جمعیت انبوه خیابان انقلاب می‌پیوستند. موج مردم از زمان فلق و روشنی بامداد لحظه به لحظه فشرده‌تر و انبوه‌تر می‌شد بسان ابری عظیم که نه در عرش آسمان که بر فرش زمین جاری شده بود. همه آمدند تا «بیعت ملی» با آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی، چهره ملی ایران اسلامی رقم بخورد. ملت این‌بار قیامت کرد و با وجود همه پیش‌بینی‌ها مبنی بر استقبال وسیع شهروندان درتشییع پیکر یار امام و مردم، سیل جمعیت همه‌چیز را غیرقابل پیش‌بینی کرد.
روزنامه «قانون» هم در گزارش خود آورد: روزی که گذشت، میلیون‌ها نفر از مردم ایران برای بدرقه یکی از شخصیت‌های سیاسی کشورشان به خیابان انقلاب آمده بودند، اتفاقی که در دهه‌های اخیر مثل و مانندی نداشت. ملت برای تشییع پیکر رییس‌مجمع ‌تشخیص مصلحت نظام آمده بودند تا بگویند اگر جسم هاشمی بی‌جان شده ولی یاد او همیشه زنده و راهش همواره سبز است.
روزنامه «جوان» در گزارش خود نوشت: مردم ایران روز گذشته با هاشمی‌رفسنجانی وداع کردند؛ وداعی که نشانه‌های قدرشناسی ملت از آیت‌الله را با خود به همراه داشت. قدرشناسی‌هایی از سال‌های دور مبارزات علیه رژیم پهلوی و تاب شکنجه‌های وحشیانه ساواک و فرار و زندان تا سال‌های دهه 60 و ریاست مجلس و فرماندهی دفاع مقدس و خطبه‌های آتشین هاشمی در نماز جمعه و... تا ریاست جمهوری و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و... مردم از اقشار مختلف آمدند و پشت سر رهبرشان نماز بدرقه هاشمی به جهان ابدی را خواندند، برایش طلب رحمت و مغفرت کردند و جسم او را در جوار امام امت به خاک سپردند.

**هاشمی؛ جایگاه و کارنامه سیاسی او
روزنامه های امروز یادداشت های بسیاری را در خصوص زندگی سیاسی هاشمی و نقش وی در تحولات کشور منتشر کردند.
در سرمقاله امروز روزنامه آرمان می خوانیم: هاشمی وزنه تعادل در ساختار سیاست ایران بود. او به‌رغم به دنبال داشتن عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آن‌طور که معمولا از سیاستمداران عرفی و معمول الحال انتظار می‌رود، حقیقت محض و صداقت ذاتی را فدای‌ مصلحت گذرا نکرد. بله سخت است گفتنش، اما آیت‌ا...هاشمی زمانی ایران و مردمانش را از وجود خود محروم کرد که بیش از پیش به او نیاز داشتند.
«غلامحسین کرباسچی» دبیرکل حزب کارگزاران در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: این عبارت از قدما در فرهنگ ایرانی همچنان به یادگار مانده است که انسان همانطوری می‌میرد که زندگی می‌کند. زندگی آیت‌الله هاشمی برای مردم بود. ایشان دلسوز مردم بود و راهش را از شاهراه مطالبات و خواسته‌های مردم انتخاب می‌کرد و به همین خاطر بود که بارها خود را در معرض رای مردم قرار داد. ایشان همیشه می‌گفت که اگر وحدت نظر و اجماعی برای حضور و شرکتش در انتخابات باشد، به صحنه می‌آید.
در یادداشت روزنامه «دنیای اقتصاد» هم در مورد پایدارسازی دکترین هاشمی می خوانیم: ایشان پرچمدار پیشرفت و اعتلای کشور و اصلاحات همه جانبه بود. اکنون پرچمدار فرو افتاده است و به نظر می رسد شانه‌های قدرتمند منفردی برای بر گرفتن این درفش وزین موجود نباشد. چاره این که باید دکترین ایشان در ذهن و جان بسیاری از افراد پایدار بماند. دکترینی که مبتنی بر مماشات، برخورد صبورانه، میانه‌روی و به حساب آوردن تنوع دیدگاه‌ها و منافع گروه‌های سیاسی و اجتماعی مختلف و پیگیری راه حل عقلایی و این اعتقاد که صندوق رای، حَکَم و قاضی نهایی در حل تعارض‌های سیاسی و اجتماعی باید باشد و همه این شیوه‌ها و منش‌ها در جهت یک هدف غایی قرار گیرد یعنی بهروزی و تعالی مردم ایران و قرار گرفتن شایسته کشور در جایگاه جهانی و بین ملت‌ها و کشور ها.
در یادداشت ستون «اول دفتر» روزنامه «ایران» هم به قلم «ابوالحسن نواب» عضو جامعه روحانیت مبارز آمده است: آنچه به نظر من قابل توجه و تأمل است، رابطه متقابلی است که بین هاشمی و مردم وجود داشت؛ رابطه‌ای که دیروز تجلی آن به وضوح مشهود بود. بی جهت نیست که این همه جمعیت برای بدرقه با او به خیابان آمدند و پیکر او را تا مرقد مطهر امام(ره) همراهی کردند. این محبوبیت ریشه در نگاهی است که آن مرحوم به مردم و نقش‌آفرینی‌های آنها در تحولات سیاسی و اجتماعی داشت. انعکاس شایسته این مراسم بخوبی حکایتگر آن است که او در دل مردم جای داشت. در دل مردم بود چون به مردم اهمیت می‌داد و این یک اصل پذیرفته شده و آزمون شده است که هر که به مردم پشت نکند، هزینه با مردم بودن را بپذیرد و سختی‌های آن را به جان بخرد، مردم نیز همراه او خواهند بود.
روزنامه «فرهیختگان» هم در یادداشتی با اشاره به بی مهری هایی که برخی شخصیت ها و جریان های سیاسی در سال های اخیر به آیت الله روا داشتند، نوشت: اگر در دهه نخست حیات جمهوری‌اسلامی اکثر تهمت‌ها و حملات از سوی رسانه‌های بیگانه یا متعلق به گروه‌های ضدانقلاب رخ می‌داد، متاسفانه در یک دهه اخیر در کنار تداوم حملات رسانه‌های ضدنظام به او برخی از رسانه‌هایی که به صور گوناگون از بودجه عمومی کشور ارتزاق می‌کنند نیز به صف تهمت‌زنندگان به این چهره نظام افزوده شدند. این مساله برخی از دلسوزان را نگران کرده‌بود که مبادا نسل جوان این کشور که انقلاب و جنگ را تنها در خاطرات پدران ومادران خود، کتاب‌های تاریخ مدرسه و فیلم‌های سینمایی درک کرده‌اند، تصویری خلاف واقع از او و سایر سابقون نظام و انقلاب در ذهن ترسیم کنند. با این حال وداع باشکوه ملت با آیت‌الله این نگرانی‌ها را مرتفع کرد.
روزنامه «آفتاب یزد» در سرمقاله اش آورد: دیروز، روزی تاریخی بود. روزی که فراموش نخواهد شد. این روز می‌تواند عبرت آمیز باشد. فراموش نکنیم این سیل جمعیت پس از 12 سال تخریب بی امان آیت الله آمده بودند.ای کاش پند بگیرند و تغییر رویکرد دهند.
روزنامه «کیهان» در ستون «یادداشت روز» خود نوشت: هاشمی البته از جمله شخصیت‌هایی بود که تقریبا همواره موافقان بزرگ و مخالفان بزرگی داشت و در هر دو سر طیف هم اهل حقیقت و اهل باطل وجود داشتند و می‌توان گفت از این رو بود که هیچکس از کنار «رحلت ناگهانی» او عبور نکرد و همه مکثی کرده و گواهی دادند که یک شخصیت موثر سیاسی جهان از میان رفته است.

**پیشگامی هاشمی در ایجاد توسعه اقتصادی
نام هاشمی با سازندگی عجین شده است. در سال های پس از جنگ، ایده سازندگی هاشمی بود که توانست پایه های ویران شده اقتصاد کشور را بازسازی کند و با ایجاد تکانه ای مثبت، چرخ های اقتصاد را به حرکت وادارد. روزنامه های امروز تحلیل هایی در خصوص نقش او در بازسازی اقتصاد کشور منتشر کردند.
روزنامه «ابرار اقتصادی» در گزارش نخست خود از نقش آیت الله در توسعه اقتصادی ایران گفت و آورد: هر چند سال های متمادی از دوران ریاست جمهوری آیت اله هاشمی رفسنجانی می گذرد اما بازسازی اقتصاد پس از جنگ، پایه ریزی ارکان توسعه اقتصادی، توجه به بخش خصوصی و نخستین برنامه 5 ساله توسعه همواره با تدوین نام وی در عرصه اقتصادی کشور همراه خواهد بود.
در ادامه می خوانیم: در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی کوشش های بسیار زیاد، سرمایه گذاری های وسیع و ساخت و سازهای فراوانی صورت گرفت و گام های قابل توجهی در جهت بازسازی مشکلات ناشی از جنگ، نوسازی و توسعه اقتصادی کشور برداشته شد که نتیجه سیاست های اقتصادی دولت سازندگی تحرک اقتصادی قابل توجهی در کشور ایجاد کرد. میراثی که تا ابد نام وی را در عرصه اقتصادی کشور زنده نگه خواهد داشت.
روزنامه «اطلاعات» هم در یادداشتی به بررسی نقش آیت الله در شکل گیری اقتصاد خصوصی پرداخت و نوشت: آیت‌الله فقید هاشمی رفسنجانی در روشنگری ذهنیت‌هایی که تصور می‌کردند برای هر کاری در هر سطحی باید پای دولت به میان آید، گام‌های بلندی برداشت و تا جایی که می‌توانست سطح دخالت‌های دولت را کاهش داد و فضای رشد بخش خصوصی به محاق رفته را فراهم کرد
در ادامه می خوانیم: هاشمی رفسنجانی با درک دقیق از اینکه اقتصاد ایران را نمی‌توان جزیره‌ای تک‌افتاده در دنیا فرض کرد و با بررسی کارشناسانه از انزوای اقتصادی بیشترین تلاش را برای توسعه مناسبات ایران و جهان انجام داد... آیت‌الله هاشمی رفسنجانی علاوه بر اینکه در سیاست داخلی یک مداراجوی تمام عیار بود، برای بهبود کسب و کار شهروندان ایرانی یک اصلاح‌طلب پیشگام به حساب می‌آید.
روزنامه «جهان اقتصاد» در بخشی از یادداشت خود در مورد کارکردهای هاشمی نوشت: کارکرد دیگر ایشان تغییر نگرش حاکمیت از چپ‌گرایی، دولت‌گرایی، افراط در رفتارهای ایدئولوژیک به سمت سازندگی، عملگرایی و تقویت بخش غیردولتی بود‌‌. در دهه 60 شخصیت‌های موسوم به جناح چپ اسلامی متاثر از تفکرات سوسیالیستی و مارکسیستی، به شدت از کنترل و مداخله دولت در اقتصاد حمایت می‏کردند و با وجود اینکه شواهدی مبنی بر ناکارآیی این شیوه وجود داشت چون مسایل را ایدئولوژیک می‌دیدند و ایدئولوژیک تفسیر می‌کردند، حاضر به بازبینی سیاست‌ها نمی‌شدند‌‌. چنبره و هیمنه آنها بر سیاست چنان استوار بود که امیدی نمی‌رفت دیدگاه جدیدی بتواند خود را در حاکمیت عرضه کند‌‌. در اینجا بود که بعد از امام خمینی(ره)، مرحوم هاشمی رفسنجانی همه اعتبار و نفوذ خود را صرف آن کرد تا در قوه مجریه نگاه جدیدی حاکم و سیاست‌های جدیدی در پیش گرفته شود‌‌. این سیاست‌ها که در بعد اقتصاد، سیاست تعدیل و در منظر توسعه، سازندگی خوانده شد راه را برای پوست انداختن اقتصاد ایران باز کرد‌‌.
روزنامه «تعادل» هم در گزارش خود آورد: در تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی ایران، دوره ریاست‌جمهوری هاشمی‌رفسنجانی از بعد سرعت و عمق تحولات اجتماعی و فرهنگی دارای اهمیت است. در این دوران، همزمانی وقوع چند رویداد دوران‌ساز در ساختار سیاسی کشور و روی کار آمدن دولتی با رویکردهای اقتصادی و فرهنگی جدید منجر به دگرگونی در جامعه شد و در حوزه‌های عمرانی و اقتصادی نیز اقدامات موثری انجام گرفت. سیاست‌های تعدیل ساختاری برجسته‌ترین ویژگی این دوران در حوزه اقتصادی محسوب می‌شود که برای دستیابی به اهداف مهم اقتصاد کلان مانند کاهش نرخ تورم و افزایش نرخ رشد تولید واقعی به اجرا گذاشته شد. محورهای اصلی این برنامه که از سوی نهادهایی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول حمایت می‌شد، سیاست‌هایی چون کاهش یارانه‌ها، کاهش ارزش پول ملی، افزایش مالیات‌ها، عدم کنترل قیمت‌ها، خصوصی‌سازی و کاهش تعداد کارمندان بخش دولتی، شناورسازی و تک نرخی کردن نرخ ارز و افزایش اختیارات کارفرما در قراردادهای کار بود.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
خبرنگار:اعظم حمیدپور** انتشاردهنده: سیدمحمد موسی کاظمی**پژوهشم**9275** 9279

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال