نگرانی از افزایش خشونت علیه زنان افغانستان

23 زن افغان در یک ماه قربانی خشونت شدند

کابل - ایرنا - معاون وزیر امور زنان افغانستان اعلام کرد که خشونت ها در سراسر این کشور بطور بی سابقه ای افزایش یافته است بطوری که در یک ماه گذشته 23 زن قربانی خشونت شده اند.

به گزارش ایرنا، «سپوژمی وردک» روز سه شنبه در نشستی رسانه ای افزود: کودکان دو سال به بالا و زنان تا 50 سال شامل قربانیان خشونت علیه زنان هستند.
وی افزود: خشونت ها علیه زنان در استان های لوگر، غور، غزنی، بغلان، دایکندی، نیمروز، بادغیس، فراه، کاپیسا، سرپل، ارزگان، پروان و کابل رخ داده است.
معاون وزارت امور زنان افغانستان از جمله عوامل خشونت علیه زنان که باعث قتل آنها شده است را رفتن به مدرسه، بازار رفتن بدون محرم شرعی، کار در خارج از منزل، درخواست ارث از خانواده شوهر، مصرف پول گزاف در عروسی، دشمنی های خانوادگی ، ترک زنان توسط همسران و استفاده از حق ازدواج عنوان کرد
وی گفت که آخرین مورد خشونت علیه یک زن 50 ساله روز گذشته (دوشنبه) در شهرستان «بت خاک» کابل رخ داد که توسط همسرش سربریده شد.
وردک از دادگاه ها و دادگستری های افغانستان خواست که عاملان این قتل ها و خشونت ها علیه زنان را دستگیر و قانون را بصورت عادلانه بر آنان اجرا کند تا ناقضان حقوق زنان خود را مصون احساس نکرده و به چنین جنایاتی ادامه ندهند.
معاون وزیر امور زنان افغانستان از وزارت خانه های افغانستان، موسسات بین المللی، عالمان دینی و رسانه ها خواست تا در این مورد دست بکار شده و برای جلوگیری از خشونت ها تلاش کنند.
آساق**291**1610**1663**انتشار دهنده**خسرو حسینی**

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال