بیلد: گابریل تصمیم به رقابت با مرکل برای صدر اعظمی آلمان گرفت

برلین - ایرنا - روزنامه آلمانی 'بیلد' امروز (سه شنبه) گزارش داد، زیگمار گابریل رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان (SPD) و معاون صدر اعظم در دولت ائتلافی آلمان، تصمیم گرفت در انتخابات فدرال سپتامبر آینده (شهریور 96) برای کسب مقام صدارت عظمی با آنگلا مرکل رقابت کند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه بیلد، اعضای ارشد این حزب امروز نشست محرمانه ای برای بحث درباره استراتژی انتخاباتی این حزب برگزار می کنند، اما موضوع نامزد حزب بطور رسمی مورد بحث قرار نمی گیرد.
روزنامه آلمانی افزود: گرهارد شرودر صدر اعظم قبلی از حزب سوسیال دموکرات از گابریل خواسته است که نامزد صدر اعظمی بشود و در غیر این صورت خود او آماده است تا دوباره در صحنه ظاهر شود.
روزنامه بیلد در حالی از نهایی شدن نامزدی گابریل خبر داد که خبرگزاری رویترز اوایل این هفته به نقل از منابع آگاه در حزب سوسیال دموکرات گزارش داده بود هیچ جایگزینی برای گابریل معاون صدر اعظم و وزیر اقتصاد، برای رقابت با مرکل وجود ندارد.
یک سخنگوی گابریل پیش از این اعلام کرده بود که حزب سوسیال دموکرات 29 ژانویه (10 بهمن) درباره نامزد این حزب برای صدارت عظمی تصمیم خواهد گرفت.
گابریل در گذشته نیز آمادگی خود را برای نامزدی صدر اعظمی اعلام کرده بود، اما برخی مقامات حزب امیدوار به نامزدی 'مارتین شولتز' رئیس سابق پارلمان اروپا بودند اما این امر اکنون تقریبا منتفی است زیرا از او به عنوان وزیر امور خارجه آینده برای جانشینی فرانک والتر اشتاین مایر یاد می شود.
هر چند حزب سوسیال دموکرات قصد دارد به اندازه کافی رای به دست آورد که بتواند با حزب سبز و احتمالا حزب چپ ائتلاف تشکیل دهد، اما بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که تشکیل دوباره ائتلاف بزرگ بشکل کنونی و ادامه صدر اعظمی مرکل محتملترین سناریو است.
نظرسنجی موسسه 'اینسا' که روز سه شنبه در روزنامه بیلد منتشر شد، حاکیست حمایت مردمی از حزب محافظه کار اتحاد دموکرات مسیحی مرکل 32 درصد و حمایت از حزب سوسیال دموکرات 21 درصد است.
مرکل که روز 22 نوامبر 2005 به عنوان اولین صدر اعظم زن در آلمان کار خود را آغاز کرد، روز 22 نوامبر پارسال (دوم آذر) وارد دوازدهمین سال صدارت عظمای خود شد و اعلام کرده است که در سال جاری میلادی برای چهارمین دوره پیاپی نامزد تصدی این مقام خواهد شد. او 16 سال نیز رهبر حزب اتحاد دموکرات مسیحی آلمان بوده است.
حزب سوسیال دموکرات و سایر احزاب پس از اعلام نامزدی مرکل می گویند او شکست پذیر است اما دست کم تا کنون برنامه مشخصی برای کنار زدن مرکل مطرح نشده است.
حزب سوسیال دموکرات نیاز دارد که نامزدی مطرح کند که جایگزین واقعی باشد و این کار آسانی نیست. حزب چپ میانه سوسیال دموکرات آلمان می گوید که مایل به ادامه ائتلاف کنونی با حزب محافظه کار اتحاد دموکرات مسیحی مرکل نیست، اما تا کنون نامزد خود را برای صدر اعظمی معرفی نکرده اند.
اروپام**1078**1479
مترجم: بابک جعفری **انتشاردهنده:حسن سالک رضائی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال