بررسی مطبوعات ایران

مبارزی انقلابی و سیاستمداری محبوب؛ روایت روزنامه ها از «آیت الله»

تهران- ایرنا- روزنامه ها در روزی که پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در جوار مرادش امام خمینی (ره) آرام گرفت، این مبارز نستوه را شخصیتی انقلابی، محبوب، باعزت، واقع نگر و عملگرا، هوشمند، جهادگر و یار و یاور امام و رهبری توصیف کردند.

ایران 2 روز است که سیاه پوش یکی از بزرگمردان خود شده و درگذشت آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» مبارز و مجاهد انقلابی که بیش از 6 دهه از عمرش را در راه به ثمر رسیدن و حفظ انقلاب اسلامی صرف کرد، ملت ایران را در حزنی عمیق فرو برده است. پس از گذشت 2 روز، امروز 21 دی ماه پیکر مطهر وی در کنار پیر و مرشدش امام خمینی (ره) آرام گرفت.
شماری از روزنامه های چاپ امروز در تحلیل هایشان ویژگی های شخصیتی و سیاسی آیت الله هاشمی را توصیف کردند. این گزارش به گوشه ای از این ویژگی ها می پردازد.

** آیت اللهِ محبوب و جاویدان
«معنی عزت» عنوان سرمقاله امروز روزنامه «آفتاب یزد» بود. آفتاب یزد زیر این عنوان به ویژگی محبوبیت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سپهر سیاسی کشور اشاره کرد و نوشت: اگرچه آیت‌الله این روزها چندان قدرتی در سپهر سیاسی کشور ندارد و یا مثل سابق نمی‌تواند منویات خود را اجرایی نماید، اما حداقل «محبوب» است. نشان به آن نشان که پس از انتخابات مجلس ششم هر بار در معرض رای مردم قرار گرفت سربلند بود و پیروز. او از صندوق رای هراسی نداشت چون می‌دانست چرخ روزگار و معادلات سیاسی به گونه‌ای رقم خورده‌اند که اقبال جامعه با اوست. انتخابات ریاست جمهوری سال 92 مصداق بارز همین گزاره بود. آیت‌الله توانست با یک ثبت‌نام، آن هم در دقیقه 90 تمام معادلات را برهم بزند و موجی را بسازد که ضربه همان موج حسن روحانی را به پاستور رساند. اما با تمام این توفیقات، وی همچنان چندان برشی در اریکه قدرت نداشت و آنچه او را توانسته بود موثر نشان دهد محبوبیتش در جامعه و میان خیل مردم بود. آری؛ این نکته مجددا این روزها به چشم می‌آید.
در ادامه آمده است: حسینیه جماران را این روزها ببینید، فوج فوج مردم عادی می‌آیند و می‌روند خیابان‌های اطراف منطقه جماران غلغله است، در شبکه‌های اجتماعی غوغایی به پاست، حتی منتقدان و مخالفان هاشمی هم این روزها نمی‌توانند از محسنات او نگویند، آنان اشک می‌ریزند و تایید می‌کنند که با او نامهربانی کردند، نکته جالب توجه آنکه جوانان دهه هفتادی هم این روزها اندوهگین هستند. فلذا از آنجا که هاشمی این چنین به دیار باقی رفته است، جاودان خواهد بود.

** مبارزی برای تمام فصول
«علی جنتی» وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز، سرمقاله روزنامه «اعتماد» را نگاشت و به بیان خاطره نخستین دیدار خود با آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت. جنتی آشنایی خود با وی را چنین روایت کرد: در سال ١٣٤٠ زمانی که ١٢ سال بیشتر نداشتم و همراه پدرم به «مسجد سلماسی» جایی که امام خمینی درس خارج فقه داشتند می‌رفتم با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی آشنا شدم. حضرت امام شاگردان زیادی داشتند، بسیاری از مراجع فعلی جزو شاگردان ایشان بودند. مرحوم بهشتی، مرحوم باهنر و بسیاری دیگر از چهره‌های سرشناس درجلسات درس حضرت امام شرکت می‌کردند. آقای هاشمی‌رفسنجانی هم شرکت می‌کردند. در میان چهره‌ها اما مشخص بود که آیت‌الله هاشمی مورد احترام ویژه‌ای قرار داشتند. هوش سرشار، ذکاوت، توانایی‌های علمی واشرافی که آیت‌الله هاشمی در مسائل فقهی داشت بسیارچشمگیر بود. یکی از خصوصیت‌های اصلی ایشان این بود که علاوه بر درس‌های حوزوی که معمولا در آن زمان طلاب فرا می‌گرفتند، در سایر مسائل اجتماعی هم مطالعات بسیار داشتند.
وی در ادامه به مبارزات انقلابی یار دیرین امام (ره) اشاره کرد و افزود: در طول دهه ٤٠ ایشان به دلیل سخنرانی‌های حاد و متعددی که علیه رژیم داشتند چندبار دستگیر و نهایتا از قم به تهران تبعید شدند. در تهران هم مجددا فعالیت‌های تبلیغی را ادامه دادند. در دهه ٥٠ که حرکت مسلحانه در کشور شروع شد، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در آن زمان به حمایت از رهبران اولیه مجاهدین خلق ایران که افراد متدینی بودند و بر اساس احساس مسوولیت دینی علیه رژیم قیام کرده بودند، پرداختند، حمایت ایشان در کنار حمایتی بود که از سایر مبارزان داخلی کشور داشتند. من از سال ١٣٤٧ تحت تعقیب پلیس بودم اما از سال١٣٥٠که حرکت مسلحانه شروع شد با برخی ازعناصر گروه‌های مسلح از جمله آقای عزت شاهی که اسطوره مقاومت بود و هنوز هم در صحنه حضور داردبرقرار شد. به خصوص از سال ٥٢ به بعد به‌شدت تحت تعقیب ساواک بودم.

** آیت الله هاشمی رفسنجانی، یار و همراه امام (ره)
همراهی و همگامی با امام خمینی (ره) در راه به ثمر رسیدن انقلاب از دیگر ویژگی های برجسته آیت الله هاشمی رفسنجانی بود که روزنامه «شرق» در سرمقاله امروز خود به آن پرداخت. در این سرمقاله به قلم «سید محمود دعایی» مدیر مسوول روزنامه اطلاعات آمده است: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی از علمایی بودند که پیش از آغاز نهضت، با امام (ره) مرتبط بودند و علاوه بر ارتباط استاد و شاگردی، رابطه عاطفی و معنوی خاصی بین آنها برقرار بود. امام در ایشان شخصیتی را دیده بود که آینده درخشانی دارد. استعداد سرشار، آگاهی، تیزهوشی و درک روشن اجتماعی داشت و در کنار آن، از شجاعت و شهامت ویژه‌ای برخوردار بود. امام ایشان را در زمره شاگردان آینده‌دار خود دانستند و روی بُعد تربیتی، معرفتی و آموزشی آقای هاشمی سرمایه‌گذاری کردند. تنها موردی که امام به مناسبت رحلت پدر یکی از شاگردان، درس خود را تعطیل و نماز میت آن مرحوم را خواندند، درگذشت پدر آقای هاشمی بود و این از موارد نادری است که در زندگی آموزشی و تدریس امام اتفاق افتاد. این سطح رابطه و ارادت بی‌نظیر آقای هاشمی به امام(ره)، حساسیت رژیم را برانگیخت.

** دیپلماتِ انقلابی، واقع گرا و اعتدالی
در کنار تحلیل ها از ویژگی های شخصیتی و سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی، روزنامه «ایران» تمام صفحه نخست خود را به انتشار عکسی از وی در کنار عنوان «وداع ملی» اختصاص داد و با «صادق زیباکلام» مدرس دانشگاه گفت وگو کرد. زیباکلام درباره مشی اعتدالی آیت ‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه سیاست خارجی به ایران گفت: در دوره اول انقلاب جدال پنهانی بین ایران که مشی تازه‌ای را مبتنی بر ایدئولوژی اسلامی در عرصه سیاست خارجی در پیش گرفته بود با سایر کشورهای منطقه‌ای و غربی به راه افتاده بود و به نوعی ایران را در عرصه سیاست خارجی دچار انزوا کرده بود. دورانی که طی آن سیاست خارجی از یک سو تحت تأثیر فضای انقلابی به وجود آمده و متأثر از طرح خواسته‌های جدید مردم قرار گرفته بود و از سوی دیگر به خاطر ماهیت تجدیدنظرطلبانه انقلاب با منافع سایر کشورها زاویه پیدا کرده بود.
به گفته زیباکلام، درک آقای هاشمی از سیاست جهانی طی هشت سال دوره ریاست جمهوری‌ اش بیش از آنکه مبتنی بر نگاه ایدئولوژیک باشد، بر واقعیات عرصه بین ‌المللی مبتنی بود. از این رو در دوره ایشان تلاش گسترده‌ ای بر اساس انعطاف پذیری و جهت‌گیری‌های مصلحت‌گرایانه صورت گرفت تا ایران از انزوای سیاسی بیرون آید و تا سطح یک کشور اسلامی مقتدر در عرصه جهانی ارتقا یابد.
این تحلیلگر سیاسی همچنین، در خصوص نحوه مواجهه آیت الله هاشمی رفسنجانی با موانع و مشکلات پیش روی سیاست اعتدال جویانه‌ اش در عرصه سیاست خارجی گفت: آقای هاشمی نگاه هدفمند و طراحی شده‌ای در سیاست خارجی داشت و این را پذیرفته بود که این مسیر دشوار و طولانی است و نمی‌توان سریع انتظار داشت که بحران‌های پا گرفته میان ایران و کشورهای جهان به سرعت حل و فصل شود. خاصه رابطه با امریکا که او می‌خواست دامنه دشمنی با امریکا از آن سطحی که بود بیشتر نشود.
** گروه پژوهش و تحلیل خبری
خبرنگار: فرشته ذبیحیان**انتشاردهنده: سیدمحمد موسی کاظمی**پژوهشم**9283**9279

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال