استاد حوزه و دانشگاه : آیت الله هاشمی یک روحانی به روز بود

شهر ری ایرنا - استاد حوزه و دانشگاه از آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یک روحانی به روز یاد کرد و گفت : اسلام از ما می خواهد همچون ایشان باشیم .

حجت الاسلام محمد جمالی روز سه شنبه در حاشیه مراسم تدفین پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم امام خمینی به خبرنگار معارف ایرنا گفت: مرحوم هاشمی در ابعاد مختلفی فعالیت می کرد و در زمینه سیاسی هرگاه سخن می گفت، حرف جدیدی را مطرح می کرد که متخصصان آن رشته را به طور جدی متعجب می کرد .
وی افزود: مرحوم هاشمی علاوه بر ابعاد فرهنگی و علمی در مسائل حکومتی و اقتصادی بسیار فعال و صاحب نظر بودند به گونه ای که در سال 54 به کشور ژاپن سفر کرده و به چشم خریدار از کارخانه های مترو دیدن می کرد درحالیکه در آن زمان برخی افراد این گونه تفکرات را حرام می دانستند.
جمالی خاطرنشان کرد: از بین بزرگانی که می شناسم از نظر علم و فضل ، شخصیتی همچون ایشان را ندیدم که جزو نسل اول انقلاب باشد و این گونه بدرخشد.
وی اظهار داشت: مردم از طریق طرح مسائل سیاسی ، حکومتی و انقلابی بیشتر ایشان را شناختند ، آیت الله هاشمی جزو شاگردان ممتاز حضرت امام و مرحوم بروجردی بود.
این پژوهشگر و کارشناس مذهبی گفت : مرحوم هاشمی آنچه را فراگرفته بود خوب فهمید یعنی در حد کارشناس قوی در حوزه های فقه ، اصول ، تاریخ و مسائل فرهنگی مطرح بود که سخنرانی ها و خطبه های او نشان دهنده میزان تخصص آن مرحوم بود.
وی با اشاره به اتهاماتی که در سال های اخیر نسبت به هاشمی مطرح شد، گفت: از مراجع و بزرگان کسی را ندیدم که تفکری همچون هاشمی داشته باشد هرچند مورد اتهام واقع شد ولی او همه اموال و اعتبار خود را در راه اسلام فدا کرد و زندگی او در حد زندگی معمول و در شان خودش بود به گونه ای که از کهنه پوشیدن ایراد می گرفت و با داشتن زندگی طلبگی همواره متعادل بود.
وی افزود: هاشمی رفسنجانی شخصیتی بود که از یک سو، طرفدار سخت بودن با دشمن در جای خود و از طرف دیگر هرگاه سخن از صلح و مسالمت بود ، اولین فردی بود که از آن دفاع می کرد.
جمالی با اشاره به نقش هاشمی رفسنجانی در دوران دفاع مقدس گفت: ما در دوران جنگ شجاعانه ، قهرمانانه و مظلومانه جنگیدیم و ملت ایران تحت مدیریت حضرت امام و هاشمی ، جنگ را اداره کرد اما دشمن تخلف کرد و قوانین جنگ را نیز زیر پا گذاشت و ما نیز حق شمشیر و گلوله را در دفاع مقدس ادا کردیم و زمانی که زمینه صلح فراهم شد حضرت امام و سپس هاشمی صلح را قبول کردند درحالیکه برخی افراد با آن مخالفت می کردند.
فراهنگ ** 1003**1601** خبرنگار : محمدرضا جعفر ملک، انتشاردهنده: شهناز حسنی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال