معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مجموعه آثار سلیم موذن زاده را منتشر می کنیم

تهران - ایرنا - معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مرحوم سلیم موذن زاده اردبیلی در هنر معنوی اش بی بدیل بود و از این رو مجموعه آثار او را با همکاری حوزه هنری و بنیاد آفرینش های هنری نیاوران منتشر می کنیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، این مطلب را علی مرادخانی شب گذشته(دوشنبه) در آیین «مرصع خوان خورشید» پاسداشت مقام حاج سلیم موذن زاده اردبیلی در تالار اندیشه حوزه هنری بیان کرد.

** عالم و هنرمند هرچه عمر کند باز هم کم است
وی افزود: وقتی یک هنرمند بزرگ و عالمی مثل سلیم موذن زاده از دنیا می رود هر انسانی مغبون و اندوهگین می شود چون این انسان در شیوه خودش جایگزینی ندارد.
مرادخانی ادامه داد: من نیز مانند بسیاری دیگر از کودکی شیفته صدای او بودم وقتی که در چهار راه عباسی گفته می شد سلیم برای خواندن در مجلسی آمده تمام خیابانهای اطراف بسته می شد.
معاون هنری ارشاد گفت: مردم از خواندن سلیم موذن زاده مست می شدند و معنویت و روح صدایش آنها را از خود بیخود می کرد.
وی اضافه کرد: اگر نگویم در خانواده هر ایرانی می توانم بگویم در خانواده هر آذری زبانی حتما یک نوار کاست از صدای او موجود بود و خداوند می داند که این ثروت از کجا بدست آمده؟ و این معنویت از کجا حاصل شده است؟
مرادخانی تاکید کرد: سلیم به من می گفت که این حنجره برای او نیست و وقف قرآن و عترت است.
وی خاطرنشان کرد: خواندن سلیم موذن یک کلاس آواز کامل برای یادگیری اهالی آواز است و همگان منتظر بودند تا الحان زیر و بم و اوج صدای او را با اشتیاق بشنوند.

** حسام الدین سراج: خواندن سلیم تماشایی بود
در ادامه این مراسم، خواننده پیشکسوت موسیقی سنتی گفت: سلیم موذن زاده خصوصیاتی داشت که وی را از دیگران متمایز می کرد.
حسام الدین سراج تصریح کرد: صدای او از یک بم پایین شروع می شد و ناگهان به اوج بالایی می رفت که شنونده هیچگاه از شنیدنش خسته نمی شد، حتی اگر ساعت ها ادامه داشت.
وی ادامه داد: معمولا خواننده ها 3 نت از 2 اکتاو را می توانند بخوانند اما او معمولا توان خارق العاده ای داشت که می توانست 4 تا 5 نت بیشتر از بقیه بخواند.
سراج گفت: او دارای صدق و صفای خاصی بود و به لحاظ ارادتی که به اهل بیت(ع) داشت یک ویژگی درونی داشت که روی مردم تاثیر می گذاشت.
وی تاکید کرد: در مورد انتخاب شعر هم که سرمایه هر خواننده ای است، استاد موذن زاده سرمایه دار بود. هم در خواندن اشعار فارسی و هم در عربی و ترکی هر سه زبان را می خواندند و به موقع لحن را عوض می کردند.
سپس این خواننده صاحب سبک موسیقی سنتی قطعه شعری از حافظ با مطلع « ترسم که اشک در غم ما پرده در شود/ وین راز سر به مهر به عالم ثمر شود» را اجرا و آن را به روح بلندآوازه این مداح و مرثیه خوان بزرگ تقدیم کردند.

** موسوی گرمارودی: سلیم سرمایه ملی بود
شاعر آیینی معاصر نیز در این بزرگداشت گفت: سلیم موذن زاده یک سرمایه ملی بود که از میان ما رفت.
سید علی موسوی گرمارودی تاکید کرد: برای همه ذوات معصومین(ع) شعرهای فراوان دارم ولی صادقانه بگویم که هرچه برای حضرت زینب(س) گفته ام بعد از شنیدن و تحت تاثیر صدای ملکوتی و یگانه این بزرگمرد بوده است.
وی افزود: سعادت دیدار نزدیک او را نداشتم ولی از طریق تلویزیون و ضبط و پخش خانه صدای ایشان را دنبال کرده ام و بهترین عزاداری های عمرم را با شنیدن صدای آن بزرگوار انجام داده ام.
شاعر خط خون گفت: من شعر «دخت علمدار را نتوان دست بست» را تحت تاثیر «غم قهرمانی» مدح حضرت زینب(س) او گفتم که انصافا صدایشان سحرانگیز و لحنش شیرین بود.
وی ادامه داد: وقتی قطعه «زینب زینب» استاد موذن زاده را با خانواده ام شنیدم به پهنای صورت اشک ریختیم و این شعر را سرودم. «ای فلق عصمت و خورشید حق/ حیدر کراری اگر زینبی» و این معنای همان تعبیر «غم قهرمانی»بود که او به ترکی درباره حضرت زینب(س) با تمام وجود می خواندند.

** فاضل نظری: نغمات موذن زاده جاودانه است
معاون حوزه هنری نیز در بخشی از مراسم گفت: استاد موذن زاده یک چهره درخشان فرهنگی و حتی هنری بود.
فاضل نظری افزود: شاید این جمله غیرقابل انکار باشد کسانی که ورق های عمرشان را در آتش عشق مقدس اهل بیت (ع) جاودانه کردند دری به پری خانه جاودانگی سرودند.
وی ادامه داد: امروز ایرانیان وقتی گردهم می ایند تا علاقه خود را به او نشان دهند ما بیشتر از همیشه به بزرگی او ایمان می اوریم.
شاعر معاصر گفت: نغمات جاودانه موذن زاده از یادها نخواهد رفت و جاودانه تر خواهد ماند.

** علی انسانی: سلیم برای ایران است نه اردبیل
مداح و شاعر برجسته اهل بیت(ع) نیز گفت: سلیم در ذاکری، شان و جایگاه خاص خودش را داشت.
علی انسانی افزود: سلیم فقط برای اردبیلی ها و آذری ها نیست او متعلق به همه ایران است.
وی تصریح کرد: کسانی که به موسیقی اصیل و غنی پارسی اشراف دارند می دانند که او در مرصع خوانی، مرکب خوانی و سایر آوازها متبحر بود.
این ذاکر شهیر خاطرنشان کرد: شیفته عزاداری سلیم و آیین های مخصوص عزاداری آذری ها برای سالار شهیدان هستم.

** علی معلم دامغانی: صدای سلیم آنچنان بود که در افسانه ها می گویند
در بخش دیگری از این مراسم ویدیویی پخش شد که در آن رییس فرهنگستان هنر گفت: موهبت الهی است که فردی در این سن و سال چنین حنجره رسایی داشت.
علی معلم دامغانی تاکید کرد: صدا و تسلط سلیم موذن زاده آنچنان بود که در محافل افسانه ای قدیم می گفتند و روایت می کردند.
وی ادامه داد: این صدا آنقدر در آنسوی رود ارس طرفدار دارد که ما را شگفت زده کرده است.
رییس اسبق واحد موسیقی صدا و سیما تاکید کرد: او مرصع خوان بود بدین معنی که مرصع خوانان کسانی هستند که به موسیقی و اشعار عربی، ترکی و فارسی استیلا و تسلط دارند و هر سه را دقیق و کامل می خوانند.
وی ادامه داد: شیعیان هم غالبا ترک، فارس و عرب زبان هستند و او بر هر سه تاثیر داشت. ای کاش از موهبت صدا و علم و فرهیختگی این خاندان بزرگ باز هم در نسل های بعد بهره مند می شدیم.

** حضور چهره های فرهنگی و هنری
در این مراسم چهرهایی چون میرطاهر مظلومی، فاضل جمشیدی، علیرضا قزوه، ناصر فیض، اتابک نادری، محسن مومنی شریف، حجت الاسلام بیدار خلخالی، استاندار اردبیل و شمار زیادی از مسولان، شاعران، نویسندگان و علاقه مندان به «سلطان المداحین»ایران حضور داشتند.
در قسمت های دیگری از این مراسم پس از اجرای سراج و قرائت شعر گرمارودی، شهروز حبیبی از شاگردان استاد موذن و حاج علی انسانی و ودود موذن زاده فرزند مرحوم به اجرای برنامه پرداختند.
در بخش پایانی این آیین نیز از ودود موذن زاده خواننده، نقاش و مجسمه ساز و فرزند استاد سلیم موذن زاده اردبیلی توسط مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد، محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری و مجید خدابخش استاندار اردبیل به عنوان تنها یادگار و بازمانده هنرمند و ادامه دهنده خاندان موذن زاده تجلیل شد.
آیین پاسداشت استاد سلیم موذن زاده اردبیلی با عنوان «مرصع خوان خورشید» به اهتمام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و بنیاد آفرینش های هنری نیاوران برگزار شد.
فراهنگ ** 3079 ** 1823 خبرنگار: علی اسدی ** انتشاردهنده: طاهره نبی اللهی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال