به رغم مخالفت گسترده احزاب

دولت نپال لایحه اصلاح قانون اساسی را تقدیم مجلس کرد

دهلی نو-ایرنا- دولت نپال روز دوشنبه به رغم مخالفت گسترده احزاب ،لایحه اصلاح قانون اساسی این کشور را تقدیم مجلس کرد.

به گزارش ایرنا،'اجایاشانکار نایاک' وزیر قانون نپال این لایحه را به دنبال وعده نخست وزیر این کشور برای تامین نظرات گروه مدهسی به پارلمان ارائه کرد.
'بم دو گاتام' رهبر حزب متحد مارکسیست نپال گفت: 'انصاری گارتی' سخنگوی پارلمان پارلمان به رغم اعتراض احزاب سیاسی ، این لایحه را اعلام وصول کرد.
احزاب مخالف سیاسی از زمان تنظیم لایحه اصلاح قانون اساسی در ماه نوامبر سال گذشته،با ضد ملی خواندن این لایحه با طرح آن در مجلس مخالفت کردند.
دیوان عالی نپال هفته گذشته در حکمی اعلام کرد که اصلاح قانون اساسی نپال از وظایف مجلس است و هرگونه تغییر آن با تصمیم گیری نمایندگان ممکن است.
دولت نپال در یک سال گذشته تلاش زیادی برای کسب موافقت احزاب بزرگ سیاسی از جمله احزاب کمونیست ،کنگره و مدهسی ها برای اصلاح قانون اساسی کرده است.
'پوشیا کمال داهال پراچندا' نخست وزیر نپال این لایحه را برای تامین خواسته های گروههای معتراض مدهسی به مجلس ارائه کرده است .
وی، سال گذشته پس از انتخاب به عنوان نخست وزیر نپال ،اصلاح قانون اساسی و برقراری آشتی ملی را از اولویت هایش عنوان کرد.
نخست وزیر نپال (16 مرداد) یک روز پس از ادای سوگند به عنوان نخست وزیر ، از آغاز روند اجرای توافقنامه با گروه اقلیت مدهسی خبر داده بود.
وی به دلیل ادامه مخالفت احزاب سیاسی نپال با اصلاح قانون اساسی نتوانست در مدت تعیین شده به وعده های خود برای اصلاح قانون اساسی عمل کند.
گروه مدهسی که 51 درصد از جمعیت نپال را تشکیل می دهد ،همزمان با تصویب قانون اساسی جدید در مهرماه سال گذشته با برگزاری راهپیمایی و بستن مرز مشترک این کشور با هند،نارضایتی خود را از تقسیمات جدید کشوری اعلام کرد.
مسدود کردن مرز مشترک هند و نپال از سوی 'مدهسی ها' باعث کمبود شدید مواد غذایی ،سوخت و کشته شدن بیش از 60 نفر شد.
'مدهسی ها' خواستار بازنگری در قانون اساسی، تجدید نظر در مرزبندی ،افزایش تعداد نمایندگان این گروه در پارلمان و دستیابی به فرصت های شغلی بیشتر شده اند.
آساق**267*انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال