نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها

بازگشت طرح هدفمندی یارانه ها به ریل اصلی

تهران- ایرنا- تصمیم دیروز نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه در خصوص حذف یارانه ثروتمندان و اختصاص منابع حاصل از آن به نیازمندان محور مهم روزنامه های امروز قرار گرفت. پرونده متهم نفتی و خبرها و تحلیل های انتخاباتی هم حجم قابل توجهی از نوشته روزنامه ها را به خود اختصاص داد.

این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز یکشنبه 19 دی 1395 خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

** حذف یارانه پردرآمدها به نفع نیازمندان
به نوشته روزنامه «اطلاعات» نمایندگان مجلس در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه با افزایش مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی موافقت کردند. این تصمیم هنگام بررسی ماده 94 لایحه برنامه ششم توسعه گرفته شد. بر این اساس دولت موظف شد در طول اجرای قانون برنامه ششم هر سال مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی علاوه بر یارانه موجود متناسب سطح محرومیت،20 درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و از محل منابع هدفمندسازی یارانه‌ها و حذف خانواده‌های پردرآمد در ردیف بودجه خاص سنواتی از طریق سازمان‌های مذکور پرداخت کند. این ماده با 183 رای موافق ، 10 رای مخالف و یک رای ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در صحن علنی تصویب شد و 27 نماینده برغم حضور در صحن علنی مجلس در رای گیری شرکت نکردند.
روزنامه «تعادل» هم آورد: پانزدهمین روز بررسی لایحه برنامه ششم توسعه دیروز در خانه ملت برگزار شد و با مواد 94، 92، 100 و بندهای 4، 5، 6 و 7 از ماده 101 و بند (م) ماده 89 آن موافقت شد. بر اساس ماده 94 مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس قرار شد که دهک‌های ثروتمند از شمول افراد دریافت یارانه حذف شوند. به این ترتیب نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حذف خانواده‌های پردرآمد از شمول افراد یارانه‌بگیر، منابع آزاد شده را به توانمندسازی و پرداخت مستمری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی اختصاص دادند.
روزنامه «آرمان» در گزارش خود به خطر حذف یارانه ها برای پایگاه مردمی دولت پرداخت و نوشت: دولت روحانی میراث خوار دولتی است که نفت 140 دلاری می‌فروخت و از پس آن درآمد‌های افسانه‌ای بود که تصمیم به توزیع یکسان ثروت ملی در بین تمامی اقشار جامعه گرفت. این روزها هیچ عقل سلیمی تاکید بر پرداخت یارانه به شیوه فعلی ندارد. در این زمینه دسته‌ای از اقتصاددان‌ها خواهان هدفمندکردن این پرداخت به نفع تولید‌کنندگان هستند و عده‌ای دیگر خواهان حذف تمامی دهک‌های جامعه به نفع سه دهک کم در‌آمد جامعه هستند. بنابراین نباید در هدفمند کردن شیوه پرداخت یارانه‌ها شک کرد. اما اینکه این طرح چگونه اصلاح شود و یارانه‌های قطع شده ناشی از این هدفمندی باید در چه مسیری هدایت شود مساله است.
در ادامه می خوانیم: تصمیم‌گیری‌های انقلابی از دولت اعتدالی فعلی انتظار نمی‌رود زیرا هرگونه تصمیم‌گیری در این حوزه به واکنش بخش‌هایی از جامعه درمقابل دولت وکاهش محبوبیت دولت منجر خواهد شد. نکته‌ای که دولت باید توجه زیادی به آن بنماید. ضمن اینکه باید در جهت هدفمندی پرداخت یارانه‌ها هم گامی اساسی بردارد.
این روزنامه در یادداشتی دیگر نوشت: درباره حذف یارانه افراد ثروتمند و اضافه شدن آن به اقشار کم درآمد باید دید که چه هدف و سیاستی پشت آن است. آیا هدف کم کردن شکاف طبقاتی با هدفمند شدن یارانه‌ها در جامعه است یا دولت قصد صرفه‌جویی در منابع را دارد. هر کدام از این اهداف یک مسیر خاص خود را دارد. اگر واقعا هدف از بین بردن شکاف طبقاتی باشد، بهترین راه ایجاد اشتغال است، زیرا بهترین و هدفمند‌ترین نوع یارانه سر کار رفتن افراد بیکار است، یعنی کسانی که درآمد ندارند صاحب درآمد شوند، یا به عبارتی درآمد کسانی که عایدی‌شان صفر است، مثبت شود. بنابراین برای ایجاد اشتغال، دولت باید زمینه‌های لازم را برای اشتغال مولد که پایه و اساس اشتغال است فراهم کند.

**گزارش های انتخاباتی روزنامه ها
هرچه به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم نزدیک تر می شویم رقابت های سیاسی و تکاپوهای انتخاباتی شکل جدی تری به خود می گیرد. نگاهی اجمالی به روزنامه ها، از گرمتر شدن تدریجی فضای انتخاباتی حکایت دارد.
برخی روزنامه ها موضوع های کلی انتخاباتی را دستمایه گزارش های خود قرار دادند. روزنامه «اعتماد» به بررسی امکان ریاست جمهوری زنان و مساله رجل سیاسی پرداخت.
روزنامه «ابتکار» در گزارشی در گفت و گو با برخی نمایندگان مجلس به پیش بینی شعارهای احتمالی نامزدها در این دوره از انتخابات پرداخت. به نوشته این روزنامه، قانونگذاران در این خصوص ضمن اشاره به این امر که رفع نیازهای اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران باید در اولویت برنامه‌های انتخاباتی کاندیداهای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری قرار بگیرد تاکید کردند که هم‌اکنون مردم با مشکل بیکاری و رکود اقتصادی مواجه هستند که ماحصل آن تنگناهای معیشتی است. آنها تاکید کردند که به‌غیر از اینکه تعدادی از افراد بیکار جامعه نتوانسته‌اند شغلی داشته باشند تعدادی نیز در پی تعطیلی کارخانه‌ها یا حوادث غیرمترقبه ازجمله خشکسالی که کشاورزان بسیاری را خانه‌نشین کرده است ناخواسته و ناگهانی به این جرگه پیوسته‌اند.
در ادامه آمده است: وکلای ملت در ارائه راهکار برای تدوین شعار یا برنامه‌های انتخاباتی که با اقبال مردمی مواجه شود معتقدند کاندیداهای انتخاباتی باید مواضع رهبری را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهند کمااینکه رهبر انقلاب بر عملیاتی‌کردن اقتصاد مقاومتی تاکید کردند که می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی را برطرف سازد. بهارستان‌نشینان بر این مهم اشاره کردند که پیگیری روند اجرای برجام و حفظ حوزه دفاعی کشور که این روزها با هجمه‌هایی ازسوی دشمنان مواجه شده است و حفظ تعامل و گفتمان مسالمت‌آمیز در عرصه بین‌المللی به‌ویژه با کشورهای همسایه که نقش تعیین‌کننده‌ای در تحولات منطقه دارند باید از دیگر اولویت‌های کاندیداهای انتخاباتی باشد ضمن‌اینکه بهتر است کاندیداها در کنار ارائه برنامه‌های خود نحوه انتخاب اعضای هیات دولت، چینش کابینه و مواضع واقعی خود را در این رابطه نیز به منصه ظهور برسانند تا مردم بهتر بتوانند به کاندیدای مورد نظرشان رای دهند.
برخی روزنامه ها استراتژی و تاکتیک مخالفان دولت در تضعیف روحانی را مبنای گزارش های خود قرار دادند. به عنوان نمونه روزنامه «همدلی» در گزارش خود با عنوان «دروغ بزرگ» آورد: به نظر می‌رسد که این گروه (برخی اصولگرایان) در آستانه انتخابات، استراتژی خاصی را برگزیده‌اند. اول اینکه به تبعیت از چهره مشهور رسانه‌ای جهان «یوزف گوبلز» وزیر تبلیغات آلمان نازی در زمان صدارت آدولف هیتلر «دروغ بزرگ» را در دستور کار قرار داده‌اند.‌‌ همان که با این کلمات توصیف می‌شود:«هیچ‌وقت تصدیق نکنید که دشمن ممکن است صفت خوبی داشته باشد، هیچ‌وقت جایی برای جایگزین باقی نگذارید، در آن واحد روی یک دشمن متمرکز شوید و تقصیر هر اتفاق بدی را بر گردن او بیاندازید. مردم دروغ بزرگ را زود‌تر از دروغ کوچک باور می‌کنند و اگر دروغی را مکرراً تکرار کنید، دیر یا زود آن را باور خواهند کرد.» به همین خاطر به نظر می‌رسد که باید منتظر بود که این موضوع در ماه‌های آینده نیز تکرار شود، به گونه‌ای که به نوعی کلیدواژه برای حمله انتخاباتی به رئیس جمهور از آن استفاده شود.
در ادامه می خوانیم: در این میان برخی از افراطیون وابسته به جریان اصولگرا، نیز ناامید از اقبال مردمی به نامزدهای احتمالی خود و حتی مایوس از پذیرش این نامزد‌ها از سوی دیگر طیف‌های جناح اصولگرا، در نقش یک بازنده شجاع وارد میدان می‌شوند و با چهره‌ای تهاجمی - که مشخص است هیچ چیزی جلودارش نخواهد بود – بازی را آغاز خواهند کرد.
روزنامه «شرق» هم در گزارشی به پاسخ دوپهلو «محمدباقر قالیباف» شهردار تهران و «سعید جلیلی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به سوالی در مورد نامزدی در انتخابات پرداخت و نوشت: دو نامزد احتمالی اصولگرا به دادن پاسخ‌های دوپهلو عادت دارند. کنش سیاسی‌شان می‌گوید در حال گرم‌کردن خود برای ورود به رقابت‌های انتخابات‌اند اما وقتی سؤال صریح و مستقیم از آنها می‌شود پاسخ‌های سربالا می‌دهند.
به نوشته روزنامه آرمان، «وظیفه داریم کار کنیم و جایش مهم نیست»؛ این پاسخ محمدباقر قالیباف به تحلیل‌هایی است که چندی است درباره رفتار و گفتارهای او مطرح می‌شود که نتیجه آن هم آماده شدن زودهنگام آقای شهردار برای حضور در پاستور است!
روزنامه «وقایع اتفاقیه» هم در گزارشی به بررسی اخبار ضد و نقیض از نامزدی روحانی در انتخابات پرداخت و از جنگ روانی مخالفان برای تخریب روحانی با هدف شکست انتخاباتی او گفت.

**ادامه اتهام زنی ها به دولت در پرونده زنجانی
پرونده بابک زنجانی، هر روز ابعاد تازه تری پیدا می کند. در این میان، شماری از مخالفان دولت تلاش دارند به نحوی از طریق ارتباط دادن این پرونده به دولت، به زعم خود در رقابت های سیاسی و جناحی دستی برتر بیایند. روزنامه های امروز به این مساله پرداختند.
روزنامه «ایران» در گزارشی از فرافکنی تریبون مخالفان دولت در پرونده بابک زنجانی گفت و آورد: پرونده متهم نفتی اگر چه با صدور حکم اعدام برای بابک زنجانی همراه شده است، اما سؤالات و ابهامات پیرامون آن پایان نیافته است. گذشته از برگرداندن بدهی کلان وی به شرکت نفت که هنوز بلاتکلیف مانده است، حامیان وی و آنها که حاشیه امنی برای فسادها و تخلفات او فراهم کرده بودند نیز تبدیل به یک راز مگو شده است. اظهار نظر‌های چند روز گذشته مقامات دولتی و قضایی درباره زوایای مختلف این پرونده هم نشان از آن دارد که سؤال‌ها و ابهامات افکار عمومی پیرامون این پرونده بیراه نبوده است. با این حال در این میان برخی جریان‌های سیاسی و رسانه‌های همسو نیز با فرافکنی و مواضع حق به جانب، اقدام به بهره‌برداری‌های سیاسی و جناحی می‌کنند و با وارونه‌نمایی اتفاقات و تحریف یا بی‌توجهی به واقعیات موجود، درصدد نفی رقیب برآمده یا جهت علامت سؤال‌هایی را که به سوی عملکرد آنها نشانه رفته به سمت دیگری تغییر می‌دهند.
روزنامه آرمان هم در این خصوص نوشت: هر روز برگ جدیدی از پرونده بابک زنجانی رو می‌شود؛ پرونده‌ای که در طی روزهای اخیر به چالش جدیدی تبدیل شده است. بابک زنجانی به اعدام محکوم شده اما باید پول حاصل از فروش نفت را به بیت المال بارگرداند که رقم بزرگی است. در این میان برخی پای دولت روحانی را به موضوع اتهامات زنجانی می‌کشند که البته دولتمردان یازدهم می‌گویند پرونده زنجانی میراث دولت قبل است. شاید در این باره اظهارات رئیس کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس نهم بتواند ابعاد جدیدی از این پرونده را افشا کند.
روزنامه «19 دی» هم سخنان تازه «امیرعباس سلطانی» رییس کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس نهم در مورد وابستگی زنجانی به وزیران دولت پیشین را بازتاب داد. به نوشته 19 دی از زبان سلطانی، بابک زنجانی به دلیل وابستگی بسیار زیاد به دولت و وزرای قبلی با این دولت سر سازگاری نداشت و در جلسات دادگاه نیز شدیدا به وزیر نفت فعلی حمله می‌کرد لذا اگر ارتباطی بین این‌ها وجود داشت به طور قطع اینگونه برخورد‌ها وجود نداشت. ما در تحقیق و تفحص‌هایی که داشتیم چیزی دال بر کمک بابک زنجانی به دولت پیدا نکردیم.
روزنامه «تجارت» هم گزارش رسمی بانک مرکزی در مورد جزییات عملکردش در پرونده بابک زنجانی و موارد مرتبط با مباحث مالی وی را که به تازگی منتشر شده بازتاب داد.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
خبرنگار:اعظم حمیدپور** انتشاردهنده: سیدمحمد موسی کاظمی**پژوهشم**9275** 9279

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال