رئیس انجمن ایدز در گفت‌و‌گو با ایرنا:

عقیم سازی زنان روسپی موجب پنهان‌تر شدن پدیده روسپی‎گری می شود

تهران - ایرنا - رئیس انجمن ایدز ایران گفت: عقیم سازی زنان روسپی موجب پنهان تر شدن پدیده روسپی گری می شود در حالی که بر اساس برنامه ملی کنترل ایدز برای مهار این بیماری باید دسترسی به این افراد بیشتر شود.

حمیدرضا شاعری روز دوشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: طرح عقیم سازی زنان روسپی با هدف جلوگیری از تولد افراد مبتلا به ویروس ایدز و کاهش آسیب دیدگان اجتماعی که از سوی برخی افراد مطرح شده است، نشان دهنده بی توجهی به سالها تجربه برای کنترل آسیب‌های اجتماعی در کشور است.
وی گفت: بیان چنین طرحی نشان دهنده این است که هنوز تفکر قلع قمع کردن آسیب دیدگان اجتماعی، پاک کردن صورت مسئله و توجه به معلول به جای توجه به علت بیماری‌ها و آسیب‌ها هنوز در بین برخی افراد رواج دارد.
رئیس انجمن ایدز ایران اضافه کرد: همزمان با مطرح شدن این طرح عجیب و غریب شاهد سکوت کارشناسان و افراد مطلع و صاحبنظر در حوزه مبارزه با ایدز و آسیب‌های اجتماعی هم هستیم که نشان دهنده نوعی فضای امنیتی است که باعث می‌شود افراد آگاه و مطلع از بیان نظرات خود خودداری کنند.
شاعری گفت: امروزه عفونت ایدز یک عارضه قابل کنترل است و با روش های درمانی موجود افراد مبتلا به ویروس ایدز حتی می‌توانند در صورت مراجعه به موقع قبل از بارداری یا حتی حین بارداری فرزند سالم به دنیا آورند بنابراین عقیم سازی زنان روسپی هیچ توجیه علمی ندارد و تنها حاصلش این است که این افراد بیش از پیش پنهان می‌شوند.
وی افزود: در برنامه‌های کنترل ایدز در ایران و تمام دنیا یکی از استراتژی‌های اصلی این است که تا جای ممکن دسترسی به کارگران جنسی و افراد روسپی را افزایش دهند و با آموزش و کنترل آنها جلوی انتقال عفونت‌هایی مثل ایدز و هپاتیت را بگیرند اما چنین برنامه‌های غیرکارشناسی باعث می‌شود دسترسی به این افراد سخت‌تر شود و آنان هر چه بیشتر در لایه‌های پنهان جامعه پنهان‌تر شوند.
رئیس انجمن ایدز گفت: طرح چنین رویکردهای احساسی و غیر عقلانی، اوضاع را بدتر می‌کند، چنانکه در مورد گورخواب‌ها نیز شاهد بودیم که به صورت ناگهانی این مسئله قدیمی به صورت احساسی و با نگاه امنیتی بزرگنمایی شد.
شاعری گفت: مسئله روسپی‌گری یک مسئله قدیمی و تاریخی است و اگر قرار بود با چنین طرح های حل شود، خیلی وقت پیش حل شده بود، ضمن اینکه عقیم سازی زنان روسپی نیز نوعی تبعیض جنسی است زیرا برای باروری هر دو جنس مرد و زن دخیل هستند و چرا باید فقط زنان روسپی مد نظر قرار گیرند.
رئیس انجمن ایدز ادامه داد: اجرای چنین طرح های غیر کارشناسی بیش از آنکه برای رفع مشکلات و آ‌سیب های اجتماعی کاربرد داشته باشد، بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد، درست مانند اتوبوس ایدز که توجیه علمی و کارشناسی ندارد و بیشتر یک نوع شوی تبلیغاتی بود.
شاعری گفت: انجام تست و مشاوره ایدز برای عموم مردم در حالی که این بیماری هنوز در گروه های خاصی از جامعه مانند معتادان، کارتن خواب‌ها و کارگران جنسی تمرکز بیشتری دارد، مانند این است که توی انبار کاه دنبال سوزن بگردید و جز اتلاف وقت و هزینه‌ها، حاصل چندانی ندارد.
رئیس انجمن ایدز ایران افزود: در کشورهای موفق دنیا نیز اگر طرح های مشابه اتوبوس ایدز دارند، این خدمات برای سطح عمومی جامعه انجام نمی‌شود بلکه بین جمعیت پر خطرتر مانند کارگران جنسی و باشگاه‌هایی که در آنها ارتباطات جنسی وجود دارد یا در بین معتادان و کارتن خواب‌ها تمرکز بیشتری دارد.
پیش از این افرادی در برخی رسانه ها، طرح عقیم سازی زنان روسپی را به شهین دخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان نسبت داده بودند که خود وی در یادداشتی این موضوع را تکذیب کرده بود.
بر اساس گزارش ایرنا، چندی پیش مولاوردی در پاسخ به پرسشی ناظر به «عقیم کردن زنان کارتن خواب معتاد مبتلا به ایدز» که مقارن با مطرح شدن تولد نوزادان از سوی برخی اعضای شورای شهر تهران بود گفت: «دولت هنوز برنامه مشخصی برای این موضوع ارائه نکرده است و اینکه اگر قرار بر چنین برنامه‌ای باشد، قطعا این برنامه باید از سوی وزارت بهداشت بررسی و ارائه شود.
مولاوردی در ادامه، بررسی کارشناسی و تخصصی چنین طرح‌هایی را از ابعاد مختلف مورد تاکید قرار داده و با اشاره به هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی تولد نوزادان معتاد برای کشور، ادامه داد: مطلوب را این دانستم که «باید ریشه ای به موضوع توجه شود و کاری کرد که دیگر نوزاد معتادی متولد نشود و به دنبال راه حل‌هایی بود که هزینه ها و خطرات کمتری به همراه داشته باشد» که همان زمان (افرادی) این نظر را مترادف با عقیم کردن تلقی کرده و حاشیه‌ هایی فراوانی را دامن زدند که در تاریخ 29 فروردین اطلاعیه‌ای هم از سوی معاونت امور زنان ریاست جمهوری در این مورد صادر شد.
به گفته مولاوردی این در حالی است که صرفا قسمت اول مصاحبه‌ام مربوط به طرح عقیم کردن بود که در پاسخ صراحتا گفته‌ام دولت برنامه مشخصی(در این زمینه) ندارد و قسمت بعدی به برخورد با ریشه‌های کارتن خوابی و اعتیاد و ابتلا به ایدز و راه حل‌هایی با هزینه و خطر کمتر(به غیر از عقیم کردن) اختصاص دارد که به دلیل انجام مصاحبه در حاشیه یک همایش دیگر و به صورت سرپایی و شتاب زده، آن زمان ناقص و مبهم منعکس شد.
اجتمام(4)**3063**1569
خبرنگار: افشین شاعری**انتشار: علی حبیبی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال