یک مقام مسوول:

سهم شرکت سهامی انبارهای عمومی دربازار به 8.7 درصد رسید/ کاهش رسوب کالای وارداتی به 5 روز

تهران- ایرنا- مدیرعامل و نایب رییس هیات‌مدیره شرکت سهامی انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران(سهامی‌عام) می گوید، سهم و ضریب نفوذ این شرکت در بازار به رغم کاهش واردات 9 ماهه در همسنجی با پارسال از 7.6 درصد به 8.7 درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «ولی آذروش» امروز (یکشنبه) در نشست خبری به مناسبت پنجاه ‌و پنجمین سالگرد تاسیس این شرکت افزود: شرکت سهامی انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران به عنوان یک بنگاه اقتصادی برای ارایه خدمات مطلوب کمی و کیفی، جلب و جذب مشتری، صادر و واردکنندگان کالا در مرزهای هوایی، دریایی و زمینی به ارایه خدمات می پردازد.
به گفته این مقام مسوول، بیش از 97 درصد شرکت و شعبه های آن در گذشته زیانده بودند، اما با اقدام های انجام شده اینک بیش از 40 درصد شرکت از زیاندهی خارج شده است.
آذروش افزود: با وجود کاهش چهار درصدی واردات کالا در 9 ماهه امسال در همسنجی با پارسال، رسوب کالا در انبارها از 27 روز به پنج تا 6 روز کاهش یافته است.
نایب رییس هیات مدیره شرکت سهامی انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران تصریح کرد، رسوب کالا در انبار برای کالاهای صادراتی نیز از حدود پنج تا 6 روز به یک ساعت تقلیل یافته و در برخی موارد حمل یکسره شده است.
آذروش ادامه داد: امسال و با هدف مشتری مداری، تعرفه های انبارداری شرکت رشد حداکثر 10 درصدی داشت، در حالی که سال گذشته در دو مرحله به ترتیب 15 و 75 درصد افزایش یافت.
به گفته وی، در سال های 1393 و 1394 افزایش تخلیه و جذب کالاها در انبارهای این شرکت از سه درصد بالاتر نرفته بود، اما در 9 ماهه امسال و با وجود کاهش واردات به کشور، این آمار به 13 درصد افزایش یافت.
مدیرعامل شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران تصریح کرد: ضریب نفوذ و سهم شرکت در بازار در سال 1393 به میزان 5.9 درصد و پارسال 7.6 درصد بود، اما تا پایان آذرماه امسال به 8.7 درصد افزایش یافت.
وی از راه اندازی حمل و نقل و لجستیک در این شرکت خبر داد و افزود: پیش بینی می شود در ماه های باقی مانده تا پایان سال درآمدی افزون بر 28 میلیارد ریال از این محل نصیب شرکت شود.
آذروش با اشاره به سهم 0.5 نیم درصدی شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران از 40 میلیون تن کالای وارد شده به کشور در سال گذشته، خاطرنشان کرد: با خرید زمینی به وسعت 4.7 هکتار در بندر امام خمینی (ره)، انجام سرمایه گذاری و راه اندازی از سوی بخش خصوصی سهم شرکت به 10 درصد افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، از ابتدای امسال تا پایان آذرماه 25 میلیون تن کالا به کشور وارد شده که توان جابجایی یک میلیون تن آن در بندر امام خمینی(ره) در این شرکت وجود داشته و بیش از 120 میلیارد ریال سود از این محل نصیب شرکت خواهد شد.
نایب رییس هیات‌مدیره شرکت سهامی انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران تصریح کرد: تا پایان آذرماه امسال، دو میلیون و 172 هزار تن از مجموع 25 میلیون تن کالای وارداتی به کشور توسط این شرکت انجام شد که حاکی از سهم 8.7 درصدی شرکت است.
آذروش افزود: انجام استافینگ (بارگیری کالا به داخل کانتینرها) و بانکرینگ (سوخت رسانی به کشتی ها و شناورهای کوچک و بزرگ در دریا و یا اسکله) در بندر شهید رجایی و حضور در بنادر چابهار، امیرآباد و انزلی در دستور کار آینده شرکت است.
وی همچنین از انعقاد تفاهم نامه ای با شرکت BFW International هلند برای ساخت 10 سردخانه خبر داد و گفت: عملیاتی شدن این مهم با سرمایه گذاری بیش از 170 میلیون دلاری انجام می شود.
وی راه اندازی بخش حمل و نقل داخلی و بین المللی، ساخت سردخانه توسط بخش خصوصی در شهریار، ساخت انبار مکانیزه غلات با سرمایه گذاری 300 میلیارد ریالی در بندر امام خمینی(ره)، اجرای عملیات پایانه کانتینری و ریل گذاری اختصاصی به طول 17 کیلومتر در غرب کشور با قابلیت جابجایی بیش از 12 هزار کانتینر و ساخت پایانه ریلی در آستارا با پیش بینی جابجایی سالیانه پنج میلیون تن کالا، را از جمله سرمایه گذاری های انجام شده در این شرکت عنوان کرد.
این مقام مسوول همچنین با اشاره به بهره برداری از منطقه ویژه اقتصادی « سهلان » گفت: این منطقه با بیش از 450 میلیارد ریال سرمایه گذاری در یکصد هکتار وسعت و در دو فاز به بهره برداری رسید که آماده واگذاری به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان است.
آذروش تصریح کرد: با مجموع اقدام های انجام شده، سود شرکت در 9 ماهه امسال در همسنجی با پارسال بیش از 54 درصد افزایش، درآمدهای آن 28 درصد افزایش و هزینه های آن 18 درصد کاهش داشته است.
وی همچنین از راه اندازی یک سردخانه مجهز در مدت دو ماه توسط این شرکت در فرودگاه امام خمینی(ره) خبر داد که امکان انبارداری کالاهایی همچون گوشت، گل و گیاه، دارو و ... در آن وجود دارد.
آذروش یادآور شد: این شرکت همه روزه به صادرات میوه و تره بار به مسکو و اروپای شرقی می پردازد و در تفاهمنامه ای با سازمان هواپیمایی کشوری در نظر داریم تا کارگاه 26 هزار مترمربعی را در مجموعه فرودگاهی امام خمینی(ره) در اختیار بگیریم.
مدیرعامل شرکت سهامی انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران در پایان با اشاره به راه اندازی پنجره واحد تجاری در گمرک خاطر نشان کرد: در همین راستا، صدور قبض های انبار و بیجک در این شرکت نیز الکترونیکی شد؛ همچنین با انجام این مهم تخلفات به حداقل رسیده و تاکنون هیچ مشکلی در زمینه قاچاق کالا وجود نداشته است.
به گزارش ایرنا، «شرکت سهامی انبارهای عمومی ایران» در سال 1340 بر اساس «تصویب‌نامه قانونی تاسیس انبارهای عمومی» برای قبول امانت و نگهداری مواد اولیه، محصولات صنعتی و فلاحتی و کالاهای صاحبان صنایع و کشاورزان و بازرگانان با موافقت هیات نظارت بر انبارهای عمومی و با رعایت مقررات قانون « تاسیس انبار عمومی » و آیین‌نامه‌های مربوطه، به صورت شرکت سهامی تاسیس و بر اساس مقررات ایران به ثبت رسیده است.
اقتصام**3065**9123**1561** خبرنگار: محمد ملک دار **انتشاردهنده:مژگان توانا
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://telegram.me/irnaeco

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال