تعطیلی تهدیدی جدی برای روزنامه های لبنانی، راه حل چیست؟

بیروت – ایرنا – تعطیلی روزنامه های قدیمی و پرشمارگان ناشی از بحران مالی مختص لبنان و جهان عرب نیست بلکه روزنامه های همه کشورهای جهان را تهدید می کند.

این بحران دامن روزنامه های با سابقه و معروفی مانند السفیر ، النهار ، اللواء و المستقبل لبنان را گرفته و سوالات زیادی را درباره سرنوشت آنها مطرح کرده است.
اکنون السفیر در آستانه توقف کامل انتشار قرار دارد و النهار و المستقبل هم در مرحله اول به طور جدی اخراج نیروهای خود را در دستور کار قرار داده اند و حتی فروش برخی روزنامه ها هم کلید خورده است.

**رئیس سندیکای نویسندگان: راه حل دست دولت است
« الیاس عون » رئیس سندیکای نویسندگان نشریات در لبنان در پاسخ به این سوال که راه حل پایان بحران تعطیلی روزنامه های با سابقه این کشور چیست؟، گفت: روزنامه های لبنانی این روزها با مشکلات زیادی روبه رو هستند به ویژه اینکه حمایت های قبلی که از برخی کشورهای عرب دریافت می کردند، دیگر وجود ندارد.
وی در گفت وگو با ایرنا افزود: روزنامه های لبنانی به طور کلی تکیه زیادی به کمک های مالی کشورهای جهان عرب دارند اما این کشورها دیگر به روزنامه های لبنانی نیاز ندارند و هرکدام روزنامه های خاص خود را دارد.
عون یکی دیگر ازعوامل بحران مالی روزنامه های لبنانی را کاهش حجم آگهی ها دانست تا جایی که روزنامه ها دیگر قادر به ادامه حیات نیستند.
درکنار این عوامل، ناتوانی کامل دولت لبنان برای حمایت از روزنامه ها ، برخی از این روزنامه ها را به تعطیلی و یا کاهش تعداد کارکنان مجبور کرده است.
« ملحم الریاشی» وزیر جدید اطلاع رسانی لبنان دو روز قبل بعداز دیدار با ژنرال « میشل عون» رئیس جمهوری این کشور گفت که روزنامه ها متعلق به بخش خصوصی هستند و دولت لبنان برای حل بحران مالی آنها کار خاصی نمی تواند انجام دهد.
وی با بیان اینکه « کمک دولت تنها به چند روزنامه هم اقدامی مناسب نخواهد بود» ، درعین حال وعده داد که تمام تلاش خود را برای حل بحران مالی روزنامه ها انجام می دهد.
عون درباره اقداماتی که سندیکای نویسندگان می تواند برای مقابله با بحران روزنامه ها اتخاذ کند، گفت: ما اقدامات احتمالی را بررسی خواهیم کرد.
رئیس سندیکای نویسندگان خاطرنشان کرد: از روزنامه ها و رسانه ها به عنوان رکن چهارم قدرت یاد می شود اما در لبنان در جایگاه اول قرار دارند.
وی با اشاره به روی کار آمدن دولت جدید و تازه نفس در لبنان گفت که این سندیکا در نظر دارد دیدارهای فشرده ای را با مسئولان از جمله با ژنرال میشل عون رئیس جمهوری برگزار کند.
الیاس عون درعین حال تاکید کرد: ما به تنهایی نمی توانیم کاری از پیش ببریم چون این مساله بسیار سخت و پیچیده است و بیش از دو هزار نفر از طریق رسانه ها و روزنامه ها امرار معاش می کنند و دولت باید کمک کند.
رئیس سندیکای نویسندگان با بیان اینکه عامل بحران روزنامه ها را پایگاه های اینترنتی نمی داند، گفت: همه مردم جزو خوانندگان سایت ها و پایگاه های اینترنتی نیستند.

** تعطیلی روزنامه های خلاق لبنانی تاسف برانگیز است
«ابراهیم عوض» روزنامه نگار لبنانی و سرپرست سایت خبری «الانتشار» هم به نوبه خود معتقد است دلایل زیادی برای تعطیلی برخی روزنامه ها وجود دارد و از جمله می توان به حضور پررنگ تلویزیون ، شبکه های ماهواره ای و برخی سایت های اینترنتی اشاره کرد که باعث کم رونق شدن روزنامه ها شده اند.
وی در گفت وگو با ایرنا خاطرنشان کرد: باید به پیشرفت درعرصه فناوری، و اینترنت و شبکه های ارتباط جمعی اهتمام بیشتری شود، تعداد خوانندگان روزنامه ها کاهش ملموسی داشته و سفارش دهندگان آگهی های تبلیغاتی، تلویزیون و سایت های اینترنتی را به روزنامه ها ترجیح می دهند اگرچه سایت ها هنوز به حجم بالایی از سفارش تبلیغات دست پیدا نکرده اند.
ابراهیم عوض ادعا کرد: برخی از مالکان روزنامه ها حمایت های مالی خوبی دریافت می کنند اما فقط بخش اندکی از آن را صرف هزینه های روزنامه و حقوق کارکنان می کنند و بخش اعظم مبالغ دریافتی را در حساب های شخصی خود انباشت می کنند.
این روزنامه نگار لبنانی در عین حال با ابراز تاسف از تعطیلی قریب الوقوع برخی روزنامه های خلاق و مبتکر لبنانی گفت: شاهد هستیم برخی روزنامه ها فقط تعداد مشخصی نسخه چاپ و آنها را به طور مجانی توزیع می کنند تا صرفا با این اعلام وجود، حمایت های مالی خود را از دست ندهند ولو اینکه روزنامه هیچ خواننده ای نداشته باشد.
وی تصریح کرد: علاوه بر روزنامه السفیر، «صلاح سلام» سردبیر روزنامه اللواء هم چند ماه پیش گفت که استعفاها در این روزنامه شروع شده است و امکان فروش این روزنامه به یک شخصیت برجسته وجود دارد.
ابراهیم عوض با بیان اینکه« برخی مسئولان روزنامه النهار تعطیلی آن را به طور کلی رد کرده اند»، افزود: برخی طرف های خارجی مایل نیستند که روزنامه النهار تعطیل شود.
این روزنامه نگار لبنانی اضافه کرد: سعد حریری نخست وزیر جدید لبنان و رئیس حزب جریان المستقبل تلاش خواهد کرد که جلوی تعطیلی روزنامه المستقبل را بگیرد چون به آن نیاز دارد.
ابراهیم عوض ادامه داد: شنیده شده که مشکلات مالی روزنامه المستقبل تا حدودی حل و به کارکنان معترض آن برای پرداخت حقوق قول هائی داده شده است.
وی با وجود نگاه بدبینانه به روزنامه های لبنانی تاکید کرد: روزنامه ها اگر عملکردی درست و اصولی داشته باشند و انتشار اخبار موضوعی و درست را در پیش بگیرند می توانند از بحران مالی عبور کنند و به حیات خود ادامه دهند.
خاورم *388*390*1324** انشتار دهنده: فردین پازوکی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال