آخرین دیکتاتور اروگوئه درگذشت

مادرید- ایرنا- «گرگوریو آلوارز» ملقب به «گویو» آخرین دیکتاتور اروگوئه روز چهارشنبه در سن 91 سالگی درگذشت .

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا و به نقل از خبرگزاری افه ، آلوارز که به دلیل جنایت علیه بشریت در دوران دیکتاتوری خود در دهمین سال حبس از مجموع 25 سال محکومیت محکومیت اش به سر می‌ برد، از چند هفته قبل به دلیل بیماری بستری بود .
وی در اواسط سال 2015 ، دچار سکته مغزی و در دسامبر سال 2016 ، یک سکته قلبی داشت که به خاطر آن در بیمارستان مرکزی نیروهای مسلح مونته ویدئو بستری شده و در آن مکان درگذشت .
آلوارز در سال 1973 (43 سال پیش )، بخشی از یک توطئه نظامی که منجر به یک کودتا در تبانی با «خوان ماریا بوردابرری» رئیس جمهوری وقت شد را تشکیل داد . در بین سالهای 1978 و 1979 وی فرمانده کل ارتش و بین سالهای 1981 و 1985 به طور غیر قانونی رئیس جمهوری اروگوئه بود .
با پیشرفت مخالفان دولت و پس از اینکه بخش بزرگی‌ از حمایت نیروهای مسلح را از دست داد، مجبور به مذاکره در مورد یک گذار به سوی دموکراسی شد که در نهایت منجر به انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در سال 1984 شد .
آلوارز در سال 2007 میلادی و در چارچوب پرونده 'طرح کندور' که در مورد ناپدید شدن 37 نفر ایتالیایی در پرواز های مخفیانه بین مونته ویدئو و بوئنوس آیرس در سال 1978 اتفاق افتاد، تحقیق می‌ کرد ، دادگاهی‌ شد و یک سال بعد به 25 سال حبس محکوم شد .
طرح یا عملیات کندور ، برنامه ای بود که از سوی «آگوستو پینوشه» دیکتاتور سابق شیلی طرح شده بود و به هماهنگی سرکوب مخالفان سیاسی در دهه های 1970 و 1980 در رژیم های دیکتاتوری شیلی ، آرژانتین ، برزیل ، پاراگوئه ، اروگوئه و بولیوی می‌ پرداخت .
اروپام *5*491**1908
انتشار دهنده : افشار دارابی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال