روزنامه لبنانی السفیر در آستانه تعطیلی، مجازات و یا بحران مالی؟

بیروت – ایرنا – سوم ژانویه 2017 زمان انتشار آخرین شماره روزنامه السفیر لبنان اعلام شده، روزنامه ای با سابقه درخشان که بیش از 40 سال با تحولات و رویدادهای تلخ و شیرین این کشور همراه بوده و توانسته است به جایگاهی رفیع در لبنان ، کشورهای منطقه و حتی سطح جهان دست پیدا کند.

به نظر می رسد که این بار و در نخستین روزهای سال جدید میلادی، انتشار روزنامه السفیر به طور نهایی متوقف می شود.
مدیران ارشد السفیر چند ماه پیش هم برای توقف انتشار روزنامه تصمیم گرفته بودند اما با تلاش های «طلال سلمان» صاحب امتیاز و سردبیر کارکشته السفیر و همچنین درخواست های اهالی رسانه و سیاست باعث شد آنان از این تصمیم منصرف شوند.
اما گویا این انصراف تنها چند ماه دوام آورده و باعث نجات کامل السفیر نشده است و برای همین در روزهای اخیر بار دیگر تصمیم برای توقف انتشار این روزنامه در ابتدای سال جدید میلادی مطرح شد.
اجرای تصمیم برای توقف انتشار السفیر، ممکن است بسیاری از روزنامه های دیگر را به اقدام مشابه ترغیب کند بویژه اینکه از چند ماه پیش حرف هایی درباره احتمال توقف انتشار «النهار» قدیمی ترین روزنامه لبنان هم مطرح شده است.
با وجود تلاش های فراوان خبرنگار ایرنا برای کسب اطلاعاتی از دلایل تصمیم مجدد برای توقف انتشار این روزنامه، طلال سلمان با تشکر از ایرنا به خاطر توجه ویژه به این موضوع، هرگونه اظهارنظر در این خصوص را رد و آن را به بعد ازعملی شدن این تصمیم موکول کرد.
سردبیر السفیر گفت که پس از توقف نهایی انتشار روزنامه در یک نشست مطبوعاتی دلایل اتخاذ و اجرای چنین تصمیمی را اعلام خواهد کرد.
اما « جونی منیر» روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی روزنامه لبنانی الجمهوریه ، علت توقف انتشار روزنامه السفیر را مشکلاتی خواند که بیشتر روزنامه ها امروز با آنها مواجه هستند، مشکلاتی که باعث شده است مدیران تعدادی از روزنامه های لبنانی به توقف انتشار روزنامه های خود فکر کنند.
به اعتقاد جونی منیر کاهش درآمدهای تبلیغاتی روزنامه ها به ویژه در گیرودار بحران اقتصادی امروز لبنان، گرایش زیاد مردم به رسانه های دیداری و آغاز عصر روزنامه های اینترنتی از مهمترین دلایلی هستند که مدیران روزنامه ها را به توقف انتشار روزنامه های خود وادار می کنند.
این روزنامه نگار لبنانی در گفت وگو با ایرنا خاطرنشان کرد: روزنامه های لبنانی با وجود کاهش درآمد و افزایش میزان هزینه ها تاکنون تلاش کرده اند نیروهای خود را حفظ کنند و روند انتشار را متوقف نکنند.
وی یکی دیگر از دلایل اصلی تعطیلی روزنامه های قدیمی و ریشه دار لبنانی را « قطع درآمدهای ناشی از پول های سیاسی بعد از انتخابات پارلمانی در سال 2009 » دانست وگفت که آمریکا در آن زمان کمک های مالی زیادی به روزنامه ها می کرد.
جونی منیر افزود: پول های سیاسی به ویژه کمک های مالی برخی کشورهای عربی، به خاطر تحولات پیش آمده و نزاع های سیاسی در جای دیگری خرج می شود.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به کسادی در بازار نفت و کاهش کمک های مالی ناشی از آن، تاکید کرد که در کنار همه این عوامل کلی، یک عامل دیگر وجود دارد که خاص روزنامه السفیر است و به مسائل داخلی این روزنامه مربوط می شود.
وی بدون توضیح بیشتر درباره این عامل خاص خاطرنشان کرد که روزنامه های زیاد دیگری وجود دارند که به خاطر افزایش هزینه ها و کاهش درآمدها تصمیم به تعطیلی در چند ماه آینده گرفته اند.
«سامی کلیب» نویسنده و روزنامه نگار برجسته لبنانی هم با تایید نظر جونی منیر تاکید کرد که این مشکل به روزنامه السفیر اختصاص ندارد بلکه همه روزنامه های دنیا امروز با بحران هایی مشابه روبه رو هستند که آنها را به توقف انتشار مجبور کرده است زیرا این روزنامه ها بدون کمک های مالی مستقیم قادر به ادامه فعالیت نیستند.
وی تصریح کرد: امروز بازار تبلیغات در کشورهای عربی در انحصار شرکت های بزرگ است و سیاست های این شرکت ها با رویکرد برخی رسانه های که از راه تبلیغات و کمک ها گذران می کنند، تناقض دارد.
سامی کلیب که یکی از نویسندگان اصلی روزنامه السفیر به شمار می آید و برای همین این روزنامه برای او از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردار است در گفت وگو با ایرنا تاکید کرد که السفیر به خاطر موضع گیری هایش در حمایت از محور مقاومت و سوریه و مخالفت با محور حامی رژیم صهیونیستی که درصدد تجزیه کشورهای منطقه اند، امروز مجازات می شود.
این روزنامه نگار لبنانی خاطرنشان کرد که تبلیغات شرکت ها در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و حتی تبلیغات شرکت های لبنانی که تحت تاثیر این کشورها هستند امروز با ممنوعیت انتشار در السفیر مواجه شده اند که بر درآمد روزنامه تاثیر منفی گذاشته است.
وی گفت که کشورهای عرب حوزه خلیج فارس مانند قطر و سعودی امروز رسانه های زیادی در اختیار دارند و دیگر مانند دهه های هفتاد و هشتاد میلادی نیازی به روزنامه های لبنانی احساس نمی کنند.
سامی کلیب افزود: همه این عوامل باعث شده است تا مدیران السفیر امروز به توقف انتشار این روزنامه تصمیم بگیرند و احتمال دارد روزنامه های دیگری مانند النهار هم تصمیم های مشابهی اتخاذ کنند.
خاورم *388*390*1324** انتشار دهنده: فردین پازوکی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال