ایران به عضویت مرکز بین‌المللی داده‌های پراش پرتو ایکس درآمد

تهران- ایرنا- ایران، با پذیرش درخواست دانشگاه تهران، به عضویت مرکز بین‌المللی داده‌های پراش پرتو ایکس درآمد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از دانشگاه تهران، جمهوری اسلامی ایران به ‌واسطه پذیرش درخواست عضویت دکتر گلناز جوزانی کهن عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی معدن پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، به طور رسمی به جمع 48 کشور عضو مرکز بین‌المللی داده‌های پراش پرتو ایکس (ICDD) پیوست.
این مرکز که ابتدا در سال 1941 به صورت کمیته مشترک آنالیزهای شیمیایی به روش پراش پرتو ایکس تأسیس شد، از سال 1961 به کمیته مشترک استانداردهای پراش پرتو ایکس JCPDS تغییر نام داد و از سال 1978 نیز با نام فعلی خود یعنی مرکز بین‌المللی داده‌های پراش پرتو ایکس (ICDD) در جهان شناخته می‌شود.
هدف این مرکز غیرانتفاعی و غیردولتی، جمع‌آوری، ویرایش، انتشار و توزیع داده‌های پراش پرتو ایکس مواد بلورین به صورت فایل‌های پراش پرتو ایکس (PDF) است که تفسیر نمودارهای پراش پرتو ایکس (XRD) در سراسر جهان توسط آنها انجام می‌شود.
این مرکز بین المللی 310 عضو فعال، 15 عضو وابسته و 17 عضو دانشجویی دارد که از امسال، جمهوری اسلامی ایران نیز در جمع اعضای آن قرار گرفت.
دکتر گلناز جوزانی کهن به عنوان اولین ایرانی عضو این مرکز، از سال 2009 میلادی به صورت عضو دانشجویی در این مرکز فعالیت داشت و با این مصوبه، عضویت وی و دانشگاه تهران به صورت عضو فعال تغییر یافته است.
علمی**1055**1834
دریافت کننده: زینب کارگر ** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال