قطعنامه ضد شهرک سازی رژیم صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد

نیویورک - ایرنا- شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه علیه شهرک سازی های رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی را با 14 رای مثبت ، تصویب کرد.

به گزارش ایرنا، تنها آمریکا به این قطعنامه رای ممتنع داد و بقیه کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل به آن رای مثبت دادند.
این قطعنامه به پیشنهاد مصر در شورای امنیت سازمان ملل به رای گذاشته شد.
در این قطعنامه شهرک سازی در سرزمین های اشغالی فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی محکوم شده است.
رژیم صهیونیستی در پی طرح این مساله تحرکات دیپلماتیک وسیعی را آغاز کرد تا شاید بتواند از تصویب این قطعنامه جلوگیری کند.
نتانیاهو با متوسل شدن به برخی سناتورها و نمایندگان افراطی کنگره تلاش کرد تا آمریکا را وادارد این قطعنامه را وتو کند اما تلاش های وی به جایی نرسید و کاخ سفید که همیشه قطعنامه های ضد رژیم صهیونیستی را وتو می کرد، به این قطعنامه رای ممتنع داد.
طی سال های اخیر مساله شهرک سازی های رژیم صهیونیستی واکنش های زیادی را در بین کشورهای دنیا حتی در بین حامیان این رژیم در پی داشته است.
نهادهای بین المللی، سازمان های حقوق بشری و دبیر کل سازمان ملل از رژیم صهیونیستی خواستند که شهرک سازی ها در سرزمین اشغالی را متوقف کند و این اقدام تلاویو را بارها محکوم کرده و آن را نقض قوانین بین المللی دانستند.
رژیم صهیونیستی با نادیده گرفتن قوانین بین المللی برغم خواست جامعه جهانی، نه تنها پروژه ی گسترش شهرک سازی در سرزمین های اشغالی را متوقف نکرد بلکه به آن سرعت بخشید و اقدامات گسترده ای را در اجرای پروژه های جدید شهرک سازی آغاز کرد.
همزمان با طرح قطعنامه مذکور در شورای امنیت، مقامات رژیم صهیونیستی آن را توطئه ای از سوی جان کری وزیر خارجه آمریکا و اوباما رییس جمهوری این کشور دانستند و گفتند که اوباما بطور کامل به این رژیم پشت کرده است.
لیندزی گرام یکی از سناتور های تندرو جمهوری خواه آمریکا علنا در یک پیام توئیتری تهدید کرد که در صورت تصویب این قطعنامه کمک های مالی آمریکا به سازمان ملل را کاهش خواهد داد و کشور های حامی این قطعنامه را از کمک های آمریکایی محروم خواهد کرد.
با این همه قطعنامه مذکور در میان بهت و حیرت حامیان اسرائیل به تصویب رسید و فصل تازه ای را در برخورد جامعه جهانی با تجاوز گری های این رژیم گشود.
در این قطعنامه به صراحت گفته شده است شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین های فلسطینی و از جمله قدس شرقی که از سال 1967 به اشغال اسرائیل در آمده هیچ ارزش و اعتبار قانونی ندارد و نقض آشکار قوانین بین المللی و مانعی بزرگی در مقابل راه حل دو دولتی محسوب می شود.
در ادامه این قطعمامه از رژیم صهیونیستی خواسته شده است که بی درنگ و بطور کامل همه پروژه های شهرک سازی را از جمله در قدس شرقی متوقف کند و به تعهدات خود در این رابطه احترام بگذرد.
در یکی از بند های این قطعنامه می خوانیم که توقف کامل شهرک سازی های اسرائیل ، تنها راه حل تشکیل دو دولت است و از همه اعضای این سازمان خواسته شده است تا در ارتباط با این مسئله بین آنچه که حد و مرز های رژیم اسرائیل شناخته شده با مناطقی که از سال 67 تا کنون به اشغال این رژیم در آمده تمایز قائل شوند و این مناطق را بعنوان سرزمین های اسرائیلی نشناسند.
در بخشی از قطعنامه امروز بر عزم قاطع اعضا در نظارت بر اجرای کامل و استفاده از راه ها و ابزار های عملی برای تضمین آن تاکید شده و از دبیر کل سازمان ملل خواسته شده است تا هر سه ماه گزارشی از تحولات مربوط به اجرای آن را به اعضا شورا ارائه دهد.
شبک **اروپام-4-541 **1917**انتشار دهنده:سید محمدباقر نوربخش

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال