گورخرهای ایرانی پارک ملی قطرویه نی ریز فارس مجهز به ردیاب شدند

شیراز- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: برای حفاظت و مراقبت بیشتر، 6 راس گورخر ایرانی زیرنظر متخصصان ملی و بین المللی در پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور در شهرستان نی ریز از توابع فارس به ردیاب ماهواره ای مجهز شدند.

حمزه ولوی، چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: این عملیات علمی پژوهشی با همکاری معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه وین اتریش و دانشگاه وایومینگ آمریکا و با پیگیری اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در پارک ملی و منطقه حفاظت شده بهرام گور صورت گرفت.
وی افزود: پس از انجام بیهوشی، گردنبند ردیاب ماهواره ای زیر نظر متخصصان ملی و بین المللی برگردن این 6گورخر آویخته و تعبیه شد و آنها در مناطق یاد شده رها شدند.
ولوی بیان کرد: مطالعه چگونگی زیست، بررسی وضعیت، مسیر مهاجرت و خطرهای احتمالی مهاجرت گونه شاخص گورخر ایرانی از جمله اهداف اجرای این طرح است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: هم اکنون داده های ماهواره ای حاکی از وضعیت مناسب زیست گورخرها در این متطقه است.
پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور در شرق شهرستان نی ریز و در مرز استان فارس، کرمان و یزد واقع شده است.
این محدوده که پیشتر به صورت منطقه آزاد کنترل می شد، در سال 1351خورشیدی با عنوان منطقه حفاظت شده بهرام گور تحت کنترل اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفت.
قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه ای در کشور است که جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گورخر ایرانی را در خود جای داده است. حضور دیگر گونه های ارزشمند نظیر یوزپلنگ آسیایی، کاراکال، زاغ بور و هوبره ارزش بوم شناسی (اکولوژیکی) این زیستگاه پهناور را دو چندان کرده است.
بر اساس آخرین سرشماری 483 راس گورخر ایرانی بالغ و 50 راس کره گورخر تازه متولد شده در منطقه نام برده شمارش شده است.
شهرستان نی ریز در فاصله 192 کیلومتری شرق شیراز واقع شده است.
6113 /6118/1772
خبرنگار: نیکنام خشنودی ** انتشار دهنده: مجید ملازاده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال