مرحوم استاد جعفر والی آثار ارزشمند هنری برجای گذاشت

کرج- ایرنا- پژوهشگر فرهنگ و تاریخ البرز با گرامیداشت یاد وخاطره مرحوم استاد جعفر والی هنرمندنامدار این استان گفت: این هنرمند آثار ارزشمندی از خود برجای گذاشت.

دکتر حسین عسکری روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مرحوم استاد جعفر والی، کارگردان، هنرمند، نویسنده و بازیگر نامدارسینما و تئاتر ایران صبح دیروز شنبه 27 آذر در سن 83 سالگی در بیمارستان 'تهران کلینیک' درگذشت.
وی بیان داشت: استاد والی کارگردان، نویسنده، بازیگر و گوینده گفتار متن سینما و تئاتر ایران در سال 1312 در یک خانواده اهل روستای ولیان از توابع بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ واقع در استان البرز زاده شد.
وی افزود: این هنرمند پیشکسوت پس از دریافت دیپلم، وارد دانشگاه تهران شد و در رشته بازیگری از دانشکده هنرهای دراماتیک دانش آموخته شد.
عسکری اظهار داشت: استاد والی تئاتر را از سال 1336 آغاز کرد و از سال 1337 با عنوان کارگردان به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد و به مدّت 10 سال در کار دوبله فیلم های سینمایی فعالیت کرد.
وی گفت: اهل هنر، استاد والی را با نمایشنامه های دکتر غلامحسین ساعدی معروف به گوهر مراد می شناسند که بین سال های 1340 تا 1350 در تالار سنگلج تهران و تلویزیون ایران کارگردانی و بازی کرده است.
عسکری ادامه داد: استاد والی در دهه 40 و 50 خورشیدی نمایشنامه های 'فقیر'، 'چوب به دست های ورزیل'، 'بام ها و زیر بام'، 'از پانیفتاده ها'، 'ننه انسی'، 'گرگ ها'، 'گاو'، 'آی باکلاه آی بی کلاه'، 'دعوت'، 'دست بالای دست' را در تالار سنگلج تهران و تلویزیون کارگردانی کرد.
وی با بیان اینکه در آن سال ها با علی نصیریان، بیژن مفیدی، جمشید مشایخی، عزت الله انتظامی و دیگران همکار بود، گفت: او در پاییز سال 1393 مجوز اجرای دوباره 'آی باکلاه آی بی کلاه' را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.
عسکری بیان داشت: استاد والی فعالیت در سینمای حرفه ای را از سال 1348 با بازی در فیلم 'گاو' به کارگردانی داریوش مهرجویی آغاز کرد و تا سال 1366 به تدریس بازیگری در دانشکده هنرهای زیبا اشتغال داشت.
وی با اشاره به اینکه فیلم گاو، براساس داستانی از دکتر ساعدی است، افزود: دکتر احسان نراقی می گوید که محمّدرضا شاه پهلوی شخصاً فیلم گاو را دید و پیام آن را نیز دریافت و امام خمینی (ره) هم فیلم گاو را نمونه یک فیلم آموزنده و فرهنگی دانسته است.
وی اظهار داشت: استاد والی مدّتی مقیم کشور کانادا بود و در سال های اخیر به ایران بازگشت و بیشتر اوقاتش را در روستای ولیان می گذراند و به اعضای گروه نمایش بهمن شهرستان ساوجبلاغ به سرپرستی مهرداد کورش نیا، تئاتر آموزش می داد .
عسکری گفت:او در سال های 1385 و 1386 در گفت و گوهای جداگانه با دو نشریه فرهنگی درباره هنر نمایش در ساوجبلاغ گفته بود که الان من در روستا زندگی می کنم و به تعدادی جوان، تئاتر آموزش می دهم.
به گفته وی ، استاد والی می گفت که شوق و ذوق این جوانان است که باعث این اتفاق شده است... من در هشتگرد استعدادهای خوبی می بینم که با آنها الان کار می کنم... هشتگرد شهر کوچکی است در ساوجبلاغ اما حوادث هنری بزرگی می تواند در آن اتفاق بیفتد.
وی افزود: استاد والی می گفت که باید کوشش کنیم که چنین شود... کوشش ها و همدلی های بچّه های ساوجبلاغ ستودنی و باعث امیدواری است. من یک ساوجبلاغی ام و هر اتفاقی که در این سرزمین بیفتد برای من پراهمیت است. هر انسانی به محیط و فضای کودکانه اش دلبستگی دارد.'
عسکری گفت: استاد والی در سال 1386 در نمایش 'اتاق شماره شش' براساس داستانی از آنتوان چخوف و به کارگردانی ناصر حسینی مهر و فیلم سینمایی 'پاداش سکوت' به کارگردانی مازیار میری بازی کرد.
وی افزود: تأسیس اداره هنرهای دراماتیک در تئاتر شهر در سال 1337، فعالیّت در نمایش های زنده نخستین تلویزیون خصوصی ایران در سال 1339 و نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمّل مرد در بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر در سال 1385 از دیگر فعالیّت های هنری استاد والی است.
وی اضافه کرد: در زمستان 1393 با حضور گروهی از هنرمندان پیشکسوت سینما و تئاتر ایران، از شصت سال فعالیّت هنری او در تورنتوی کانادا تجلیل شد، قرار بود استاد والی با همکاری دکتر امید روحانی خاطرات و تجربیات خود را در کتابی منتشر کند، این کتاب دربردارنده خاطرات و تجربیات این هنرمند پیشکسوت در دوره های گوناگون زندگی اش و در حوزه هایی همچون تئاتر، دوبلاژ، سینما و تدریس است.
عسکری در خصوص فیلم شناسی استاد والی، گفت: کارگردانی 'تا غروب' در سال 1367؛ نویسنده فیلنامه 'مریم و می تیل' در سال 1371 و 'تا غروب' در سال 1367؛ گوینده گفتار متن فیلم 'میهمان ناخوانده' در سال 1367؛ بازیگری از سال 1348 تا 1385 در فیلم های 'گاو'، 'گرگ بیزار'، 'خاک'و 'تنگسیر' از جمله این آثار است.
وی افزود: 'سفر سنگ'، 'هجرت'، 'گفت هر سه نفرشان'، 'آقای هیروگلیف'، 'پاییزان'، 'ملخ زدگان'، 'دادشاه'، 'مردی که زیاد می دانست'، 'گل های داوودی'، 'مداربسته'، 'گمشده'، 'ستاره دنباله دار'، 'ناخدا خورشید'، 'بهار در پاییز'، 'باد سرخ'، 'مسافران درّه انار'، 'راه و بیراه'، 'جاده عشق'، 'تهران روزگار نو' و 'پاداش سکوت' از دیگر آثاری است که این هنرمند در آن به عنوان فیلم شناس فعالیت داشته است.
6156/ 6155 خبرنگار: نوشین طهماسبی** انتشار دهنده: محمد عزیزپور

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال