رئیس فدراسیون:‌ موفقیت کمانداران نوجوان و جوان ایران، نتیجه برنامه ریزی و پشتوانه سازی است

تهران – ایرنا – رئیس فدراسیون تیراندازی با کمان گفت:‌موفقیت های کسب شده کمانداران ایران در رقابت های جهانی از جمله مسابقات تایلند اتفاقی نبوده و نتیجه برنامه ریزی و کار هدفمند در راستای پشتوانه سازی در این رشته مدال آور بوده و بی تردید این موفقیت ها در رویدادهای بین المللی سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.

مسابقات جام جهانی تیر و کمان داخل سالن در رده های سنی پایه ( نونهالان، نوجوانان، جوانان) و بزرگسالان در 2 بخش بانوان و آقایان و در رشته های 'ریکرو' و ' کامپوند' از 19 تا 22 آذرماه به میزبانی کشور تایلند برگزار شد که با قهرمانی کمانداران ایرانی همراه بود.
کمانداران ملی پوش کشورمان در این دوره از مسابقات که با حضور 550 تیرانداز از 29 کشور جهان از جمله آمریکا، کره جنوبی و فرانسه برگزار شد در مجموع 3 نشان طلا ، 4 نقره و 3 نشان برنز کسب کرده و قهرمان جهان شدند.
محمد علی شجاعی، رئیس فدراسیون تیراندازی با کمان به دنبال کسب عنوان قهرمانی جهان از سوی نوجوانان و جوانان کماندار ایران،افزود:‌ کسب این نتایج خوب و درخشان اتفاقی نیست بلکه برای همه آن ها برنامه ریزی خوب و دقیقی انجام شده، به عبارتی با شناسایی استعدادها در این رشته و تربیت و آموزش آنها در کنار تلاش و صرف هزینه های قابل توجه، چنین نتایجی کسب شده است.
شجایی ادامه داد: ‌نگاه ما در این رشته ورزشی پایه و پرمدال رو به جلو و برنامه ریزی برای آینده است، کمانداران به صورت گلخانه ای تربیت نشده اند به طوری کهه درحال حاضر در رشته ریکرو زنان و مردان حداقل 30 کماندار مدعی داریم که بنا بر خواست و تصمیم سرمربی تیم ملی و سایر اعضای کادر فنی در مسابقات مختلف محک می خورند .
به گفته شجاعی ‌ با یک برنامه ریزی هدفمند ، فدراسیون تیراندازی از سه سال قبل کار استعداد یابی و شناسایی افراد مستعد این رشته را در نقاط مختلف کشور آغاز کرده و هم اکنون در تمامی رده های سنی نونهالان ، نوجوانان و جوانان، کمانداران بسیار توانمندی درحال تمرین و آماده سازی هستند تا به ترتیب به ترکیب تیم های ملی کشور در رده های مختلف ورود کنند.
رئیس فدراسیون تیراندازی توضیح داد:‌ سه سال قبل کار را با فعال کردن استان ها و باشگاه ها در سه رده سنی آغاز کردیم ، سپس تیم های رده های مختلف سنی به رقابت های بین المللی آسیایی و جهانی اعزام شدند و حالا خروجی این برنامه هدفمند، کسب نتایج خوب نونهالان ، نوجوانان و جوانان است تا ایران در جمع بیش از 500 کماندار از 29کشور جهان عنوان قهرمانی را کسب کند.
شجاعی گفت:‌ خروجی امروز این فدراسیون در رقابت جهانی بیانگر تلاش های صورت گرفته است و از این پس مردم می توانند کمانداران جوان و نوجوان کشف شده را به ترتیب در ترکیب اصلی تیم های ملی ببینند.
وی با اشاره به شروع رقابت های جام جهانی تیراندازی با کمان داخل سالن از اواخر بهمن ماه سال جاری،گفت:‌ در خصوص عملکرد تیم ملی بزرگسالان باید بگویم ، مسابقات خارج سالن برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار است و بر همین اساس با وجود تعداد زیاد کمانداران بزرگسال ، سرمربی کره ای به منظور ارزیابی و محک تیراندازان ترکیب تیم را در مسابقات مختلف تغییر می دهد تا بهترین ها انتخاب شوند.
وی تصریح کرد: تیراندازان ملی پوش هیچ حاشیه امنیتی برای حضور در ترکیب ثابت ندارند و اگر به صورت مرتب و با انگیزه تلاش نکنند بی تردید کنار گذاشته خواهند شد زیرا دست مربی برای چنین جابجایی هایی به دلیل حضور کمانداران آماده، کاملا باز است.
شجاعی در خصوص عملکرد پارک میوک وون سرمربی کره ای تیم های ملی تیراندازی با کمان ایران گفت:‌ وی بسیار خوبی است و سلیقه ای عمل نمی کند بلکه بارها و بارها عملکرد ورزشکاران را برای انتخاب و دعوت به تیم ملی بررسی می کند تا این انتخاب برای تیراندزای کشور مفید باشد.
وی با اظهار رضایت از عملکرد پارک میوک وون ،گفت:‌ از حدود سه ماه پیش تمرینات برای حضور در رویداد های مهم سال آینده شروع شده است و پارک در این مدت برای رفع ضعف های تاکتیکی و تکنیکی ورزشکاران با قدرت تلاش کرده است.
رئیس فدراسیون ادامه داد:‌ ما برای انتخاب بهترین ها بدون هیچ اعمال سلیقه ای،‌ رقابت های رنکینگ داخلی را داریم تا ورزشکاران رده داخلی خودشان را بدانند و طبق قولی که دادیم هر کماندار جوانی که بتواند جزو 6 رده نخست داخلی شود بدون انتخابی به اردوی تیم ملی دعوت خواهد شد.
شجاعی این تصمیم را در جهت انگیزه بخشی به کمانداران رده های مختلف سنی عنوان کرد و گفت:‌ مشابه چنین تصمیماتی به ملی پوشان نشان خواهد داد هیچگاه جای ثابتی در تیم ملی ندارند و اگر کم کاری کنند شرایط آنها از نظر کادر فنی و مسئولان فدراسیون دور نخواهد ماند.
وی بار دیگر تاکید کرد :‌روند موفقیت های ورزشکاران تیراندازی با کمان دنباله دار است زیرا نسبت به پنج سال قبل تعداد کمانداران بزرگ ما در رشته های ریکرو و کامپوند در حدی است که دست ما را برای انتخاب نفرات مختلف باز گذاشته است.
شجاعی در پاسخ به سوالی درخصوص اعتبارات این فدراسیون در سال 96 گفت:‌ مثل همیشه ما با مشکل جدی مالی مواجه هستیم ضمن اینکه از سال 91 تاکنون ، با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بودجه ما به جای افزایش، تقریبا نصف شده است .
وی افزود: در حالی که قیمت دلار در سال 90 حدود 900 تومان بوده است و در حال حاضر با بیش از چهار هزار تومان تهیه می شود و همچنین ‌ قیمت کالاها در فاصله 90 تا 95 بیش از هفت برابر شده است ،‌اعتبارات فدراسیون به جای افزایش روند رو به کاهشی داشته است.
وی ادامه داد:‌البته برغم همه مشکلات و موانع موجود ما همه برنامه های فدراسیون را با قدرت و قوت پیگیری و اجرا می کنیم و برای حل مشکلات مالی با استفاده از منابع شخصی و حمایت حامیان مالی اقدام کرده ایم به طوری که ‌تاکنون مبلغی بین 70 تا 80 درصد اعتبار وزارت ورزش به فدراسیون تیراندازی با کمان در سال 95 را از بخش خصوصی جذب کرده ایم .
شجاعی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص پرداخت نشدن پاداش 100 میلیون تومانی زهرا نعمتی قهرمان پارالمپیک 2016 ریو، نیز گفت: قطعا ما پرداخت این بدهی فدراسیون به قهرمان تیراندازی با کمان کشور را فراموش نکرده ایم و به محض تامین اعتبار مالی مورد نیاز این پاداش به وی تقدیم خواهد شد.
ورزشی **1828 ** 1701
خبرنگار :‌خدیجه روزبهانی* انتشار دهنده: حمید قدیمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال