شریعتمداری: هدف اصلی برجام شکستن فضای خصمانه علیه ایران بود

شهرری- ایرنا- معاون اجرائی رئیس جمهوری با بیان اینکه هدف اصلی برجام شکستن فضای خصمانه علیه ایران بود، گفت که به فضل الهی این هدف شکسته شده است و حقیقت نیز برای افکار عمومی جهان روشن شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد شریعتمداری روز شنبه در اجلاس فرمانداران، معاونان سیاسی فرمانداری ها و بخشداران استان تهران که در شهرری برگزار شد با اشاره به برخی اظهار نظرها و زیر سوال بردن اصل مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد: هدف اصلی از این مذاکرات شکستن فضای خصمانه‌ای بود که علیه ایران شکل گرفته بود.
شریعتمداری گفت: ابتکار مناسبی توسط استاندار تهران بکار گرفته شده است و در دوره های زمانی مشخصی تکرار می‌شود که فرمانداران و بخشداران سطح استان تهران می‌توانند مشکلات و دغدغه‌های محلی و منطقه‌ای و حتی دغدغه‌های ملی خود را به یکی از اعضاء هیأت دولت جمهوری اسلامی منتقل کنند.
وی افزود: جایگاه فرمانداران و بخشداران جایگاه بسیار ارزشمندی است فرمانداران نه تنها در حوزه مناطق بعنوان عالیترین مقام اجرایی نماینده دولت در سطح منطقه خود هستند بلکه بعنوان رییس شورای تامین مسئولیت فرا قوه ای نیز دارند و اعضای شورای تامین که نمایندگان نیروهای مسلح و حتی مقامات قضایی منطقه هستند مشاوران انها برای اتخاذ تصمیم در محدوده اختیارات رییس شورای تامین شهرستان هستند.
وی به فرصت 160 روزه تا زمان انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: تا پایان کار دولت یازدهم تنها حدود 200 روز فرصت داریم. اگر از این فرصت به درستی استفاده نکنیم و کارهای نیمه کاره باقی بماند قطعا کارنامه موفقی نزد خدای متعال ومردم کشورمان نخواهیم داشت، اما با استفاده از این فرصت و با تعیین اولویت ها برای اتمام همه برنامه ها طرحها وپروژه‌های نیمه کاره با استفاده از اصول موضوعه مدیریت جهادی که تعریف روشن وساده آن
'کار وتلاش خستگی ناپذیر وپرحجم و متراکم با نیت الهی مبتنی بر علم و درایت برای رسیدن به اهداف دارای الویت 'است، می توانیم نتایج ارزشمند وکارنامه موفقی در خدمت به مردم از این دولت بر جای بگذاریم.
شریعتمداری تاکید کرد: باید با توکل بخدا اعتماد به نصرت الهی واعتماد به توانایی های بی نظیر این کشور نگاهمان به امور نگاه خدمت خالصانه به مردم باشد. در چنین شرایطی فرصت 160 روزه به میزان 160 ماه بهره خواهد داشت. باید اولویت‌های کاری خود را مشخص کنیم تا بتوانیم به درستی همه برنامه ها طرحها و پروژه‌هایی راکه انتخاب یا آغاز کرده ایم، تا پایان عمر این دولت به اتمام برسانیم.
معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به سفرهای استانی دولت یازدهم گفت: در سفرهای استانی با حجم عظیمی از پروژه‌های نیمه کاره مواجه بودیم. قریب به 75 هزار پروژه کوچک و بزرگ در سطح کشور وجود داشت که اگر این دولت نیز وعده‌های جدیدی می‌داد شاید به لحاظ تبلیغاتی موثر بود اما خدا از این کار راضی نبود چرا که با چنین اقدامی امروز پروژه‌های نیمه کاره چندین برابر می‌شد.
وی افزود: خوشبختانه دولت یازدهم با اولویت بندی، آن دسته از پروژه‌ها و فعالیت‌هایی که در زندگی مردم نقش و اثر بیشتری داشت و پروژه‌هایی که در عمر این دولت امکان اتمام آنها وجود داشت را انتخاب و توانست گام موثری در این حوزه بردارد. بی تردید اگر عزم و اراده و همت کافی برای اقدام موثر داشته باشیم و از نزدیک سر صحنه حضور داشته ونظارت از نزدیک ومستمر انجام دهیم . کارها با موفقیت پیش خواهد رفت.
شریعتمداری با تاکید بر پرهیز از حواشی و انجام عمل خالصانه گفت: عده‌ای در داخل و خارج تلاش دارند ما را از اهداف اصلی خود باز دارند . بی تردید مدیران منطقه‌ای باید همسو با سیاست‌ها و نگاه‌های دولت ضمن پرهیز از حواشی اقدام و عمل خالصانه را سرلوحه کار خود قرار دهند.
شریعتمداری با اشاره به مشکلات پیش روی دولت در آغاز مسئولیتش افزود: این دولت هیچگاه منکر موفقیهای پیشینیان نبوده است، پیشرفت علمی کشور در سالیان گذشته نیز روند رو به رشدی داشته است ، ما در حوزه هایی از علم نظیر بایو ونانو تکنولوژی و موضوع سلولهای بنیادی و تحقیقات هسته ای صلح امیز و علوم هوا فضا و برخی شاخه های پزشکی و سیاست های خاورمیانه ای که همگی همواره تحت نظارت و رهبری مقام معظم رهبری بوده است موفق عمل کرده ایم . البته مقام معظم رهبری از شتاب رشد علمی انتقادهایی فرموده اند که بجاست هرچند در سالهای نخست تند کردن شیب رشد علمی اسانتر بوده وهرچه به لبه های دانش بشری وقله های علمی نزدیکتر میشویم حفظ شتاب دشوارتر و رقبا کارکشته ترند اما ما مکلفیم که با تلاش بیشتر و تمرکز بر فعالیتهای علمی و پژوهشی خصوصاً کاربردی وراهبردی این شتاب را حفظ و بلکه تقویت کنیم.
' اما مشکلات بسیار زیادی در شروع کار دولت برسر راه دولت بود به گونه ای که یکی از مراجع عظام تقلید در ابانماه ٩٢ فرموده بودند( نقل به مضمون) ' هیچ دولتی پس از انقلاب اسلامی به اندازه دولت یازدهم با این حجم انبوه از مشکلات مواجه نبوده است ' البته این سخن دقیق و بجایی بود .'
'بدهی های گسترده دولت وشرکتهای دولتی به نظام بانکی،بدهیهای گسترده دولت به پیمانکاران وعمده ی فروشندگان کالا وخدمات بدولت ،بیکاری گسترده و ایجاد تنها چهارده هزار شغل خالص در پایان هشت سال دولتهای نهم و دهم،رشد منفی ٦.٨ درصدی اقتصادی
،وابسته شدن کشور به بیش از ٥٤ میلیارد دلار واردات و تعطیل عمده صادرات ،تعطیلی گسترده واحدهای صنعتی ،واردات سنگین محصولات کشاورزی ،وضعیت بحرانی موجودیهای کالاهای اساسی وحساس نظیر گندم و دارو ،ضایع شدن بخش عمده سرمایه های اجتماعی دولت ،بی اعتمادی گسترده مردم به دستگاه اجرایی،بی ثباتی مفرط در بازار کالا وخدمات
،نرخ تورم بالای چهل درصدو همزمان رکود عمیق در طی دوسال متوالی،کاهش قابل ملاحظه توان تولید نفت وتعطیل بخش قابل ملاحظه ای از صدور نفت خام و محصولات پتروشیمی
،بروز فجایع زیست محیطی نظیر خشکیدن دریاچه ارومیه ومخاطره فاجعه امیز چهارده استان کشور،خشکیدن برخی از تالابهای مهم ،پایین رفتن قابل ملاحظه سطح ابهای زیر زمینی
،قطع رابطه اعلام نشده با بسیاری از کشورهای دنیا ،ایجاد اجماع خصمانه علیه ملت و دولت ایران ،پرداخت غیر هدفمندوافزون یافته ی نقدی یارانه ها برخلاف قانون و با نام
بی مسمای هدفمند سازی یارانه ها به میزان دوبرابر اعتبارات عمرانی ایران بزرگ در هر سال،
طراحی واجرای ناصحیح طرح ساخت خانه های ارزان قیمت به اسم مسکن مهر بدون پیش بینی هزینه های ساخت فضاهای عمومی اموزشی بهداشتی درمانی فرهنگی اداری ونیز بدون احتساب نیازمندی های زیر بنایی ،واگذاری ناصحیح و ناقص سهام عدالت و دهها مشکل دیگر که دولت یازدهم درشروع با انها مواجه بود ؛در شروع کار دولت یازدهم شرایط دشواری را ایجاد کرده بود.
وی تاکید کرد :افزایش اتکاء دولت به نفت در دوره‌های گذشته غیر قابل قبول بود. قطعا کنترل تورم از طریق واردات در دوره‌های گذشته مشکلات بسیاری را ایجاد کرده بود که شرایط دولت یازدهم را بسیار سخت کرده بود. در حقیقت تا از صندلی‌ها بلند نشده بودند عمق فاجعه را متوجه نبودیم. در چنین شرایطی دولت تدبیر و امید توانست در مدت کوتاهی اعتماد مردم و سپس ثبات و ارامش را در فضای اقتصادی سیاسی داخلی و خارجی فراهم و با کنترل موثر نرخ تورم همه بازارها را به سمت تعادل نسبی بکشاند وبرگشت ایران به بازارهای نفتی را در دوره کوتاهی پس از برجام محقق کند.
وی با اشاره به برخی اظهار نظرها و زیر سوال بردن اصل مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد: بفرموده مقام معظم رهبری هدف اول مذاکرات هسته ای شکستن فضای خصمانه‌ای بود که جبهه ی استکبار برضدایران شکل داده بود. و به فضل الهی این هدف شکسته شده است هدف دوم روشن شدن حقیقت برای افکار عمومی جهان بود که این هدف هم به کفایت بدست امده است .
''امروز به لطف خدا اگر بازگشت ایران به توانایی ها و همه اقدامات تهدید گر در فاصله زمانی مشخصی شدنیست ، بازگشت امریکا به ایجاد اجماع در بین قدرتهای بزرگ در فضای ایجاد شده پس از برجام یقیناً غیر ممکن است .''
وی ادامه داد: به کوری چشم دشمنان اسلام و ایران مقام معظم رهبری بارها بزرگوارانه از تیم مذاکره کننده هسته ای حمایت جانانه فرمودند، ایشان فرمودند'' هیچکس نباید مجموعه مذاکره کنندگان هسته ای ما را سازشکار بداند این غلط است . اینها ماموران دولت جمهوری اسلامی ایران هستند . اینها بچه های خودمان هستند. بچه های انقلابند، یک ماموریتی دارند انجام میدهند، که کار سختی هم هست ، هیأت مذاکره کننده ما حقاً و انصافاً پر تلاش وجدی هستند. ایستادگی میکنند و با منطق حرف میزنند و زیر بار حرف زور نمی روند . با جدیت با منطق با دلسوزی دارند کار میکنند و منطقی هم عمل میکنند. بنده به مجریان امر اعتماد دارم . اینها افرادی هستند مورد اعتمادما ، من در مورد انها هیچ تردیدی ندارم '.
وی تاکید کرد: اجماع ظالمانه‌ای میان کشورهای 1+5 شکل گرفته بود تا چهره مخدوشی از کشورمان به دنیا معرفی کنند. و قصد داشتند ایران را نابود کنند لذا لازم بود که وارد مذاکره شویم و این اجماع را بشکنیم که به لطف الهی انجام شد و اینک و در شرایطی که کشور نیاز به آرامش برای بهره برداری در فضای پسا برجام واجماع و وحدت نظر رأی و کلمه دارد و در شرایطی که رئیس دولت بارها تبعیت از رهبری انقلاب اسلامی را از اعتقادات و وظایف خود میخواند عده ای تلاش دارند تا همگام با امریکا سلطه طلب و اذنابش و اسرائیل غاصب، القاء اختلاف در سطوح عالی نظام را در برنامه کار خود قرار دهند و با تمسک به دروغ پردازی تلاش در اثبات این نظریه شوم، نمایند ؛این به ظاهر دوستان بدانند که این کار یک جفای بزرگ به ارمانهای نظام است و با نماز شب هم از دامن انها پاک نمیشود .
خبرنگار: یحیی معماری - انتشار دهنده:عباسعلی نقی یان
6539 / 6139//1625

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال