رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره):

بیش از 90 درصدسود فعالیت های اقتصادی ستاد اجرایی فرمان امام در مناطق محروم هزینه می شود

تهران- ایرنا- رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) گفت: بیش از 90 درصد سود فعالیت های اقتصادی این ستاد برای ایجاد اشتغال و بهبود معیشت محرومان جامعه در مناطق محروم کشور هزینه می شود.

به گزارش ایرنا، محمد مخبر روز سه شنبه در حاشیه امضای قرارداد ساخت 14 هزار واحد مسکونی برای محرومان مناطق کمتر توسعه یافته کشور با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، افزود: ایجاد اشتغال و بهبود معیشت مردم دغدغه اصلی مقام معظم رهبری است و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با تمام توان ایجاد اشتغال و بهبود معیشت مردم در سراسر کشور را در دستور کار خود قرار داده است.
وی تاکید کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و بنیاد برکت، تا پایان سال 1398 بیش از 700 هزار شغل در کشور ساماندهی می شود که بیشتر آن در مناطق محروم، کمتر توسعه یافته و روستاهای کشور است.
مخبر با بیان اینکه تاکنون ستاد در مناطق محروم کشور 10 هزار پروژه زیربنایی انجام داده است، گفت: از یک هزار مدرسه که ستاد در مناطق مختلف کشور در دست احداث دارد تاکنون 800 باب آن تکمیل شده و 500 مسجد و حسینیه نیز در دست ساخت است.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به سایر فعالیت‌های ستاد در زمینه محرومیت‌زدایی، فعالیت در زمینه اشتغال و معیشت را محور اصلی کار ستاد خواند و گفت: این مسئله جزو دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری و از اساسی‌ترین مشکلات کشور است.
مخبر افزود: برای ایجاد اشتغال پایدار، یکی از ابزارهای ستاد، مشارکت با بنگاه‌های کوچک و متوسط بوده که از طریق بنیاد برکت انجام شده و تاکنون سبب ایجاد بیش از 166 هزار شغل در قالب حدود 270 بنگاه تولیدی کوچک و متوسط شده است.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، ایجاد مؤسسه دانش‌بنیان برکت را گام دیگر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در مسیر اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی مناطق محروم برشمرد و گفت: این مؤسسه برای حمایت از ایده‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان تأسیس شده و در طول مدت کوتاه تشکیل‌اش، توانسته اقدامات قابل‌توجهی در این زمینه انجام دهد.
مخبر با بیان این‌که ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) همه فعالیت‌ها و شرکت‌های خود را به مناطق محروم منتقل کرده، اذعان داشت: بیش از 85 درصد فعالیت‌های ما از نظر جغرافیایی در مناطق محروم و از نظر ماهیت، در چارچوب اقتصاد مقاومتی است.
به گفته رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از طریق مجموع فعالیت‌های این ستاد تاکنون نزدیک به 350 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در کشور ایجاد شده و این رقم در سه سال آینده به عدد 700 هزار خواهد رسید.
مخبر واگذاری سهام‌های شرکت‌های پربازده را دیگر گام مهم ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در ماه‌های اخیر دانست و گفت : به رغم این‌ که واگذاری کلان برای ستاد درآمد بیشتری دارد اما ما سهام شرکت‌ها را به صورت خرد در بورس عرضه می‌کنیم تا این سهام به دست مردم برسد.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) در ادامه درباره عملکرد این ستاد، افزود: ستاد تکمیل 11 بیمارستان نیمه تمام کشور را در دستور کار خود قرار داده که 7 بیمارستان در حال تحویل است و تا پایان امسال نیز 4 بیمارستان پس از تکمیل تحویل خواهد شد.
مخبر با بیان اینکه ستاد طرح ناباروری زوج های جوان را در مناطق محروم کشور در دستور کار خود قرار داده است، یادآور شد: ستاد در 18 ماه گذشته برای تقویت بنیه مالی خانواده ها 2 هزار و 210 میلیارد ریال (221 میلیارد تومان) وام قرض الحسنه برای 41 هزار نفر در مناطق محروم کشور پرداخت کرده است.
وی با بیان این که هم اکنون 21 هزار کودک یتیم تحت پوشش این ستاد در کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند، گفت: تاکنون یک هزار و 500 جهیزیه نیز به زوج های جوان تحویل شده و معادل 230 میلیارد ریال(23 میلیارد تومان) نسخه بیماران نیازمند به صورت رایگان در اختیار آنها قرار گرفته است.
مخبر گفت: با رفع مشکلات تعارض زمین در بسیاری از شهرهای کشور تاکنون 11 هزار و 940 سند در مناطق مختلف به مردم و روستاییات واگذار شده و بیش از 350 هزار شغل نیز تاکنون به صورت مستقیم در مناطق محروم ایجاد شده است.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) گفت: ستاد رفع تمام مشکلات و مسایل چهار هزار روستای محروم کشور از جمله آب، برق، مدرسه و بهداشت آنها را در دستور کار خود قرار داده است و تاکنون مشکلات یک هزار روستا را حل و فصل کرده و به تدریج مشکلات باقی مانده روستاها نیز برطرف می شود.
مخبر رفع مشکلات معیشت و اشتغال مردم را در سراسر کشور دغدغه بزرگی دانست و گفت: ستاد با اجرای برنامه ها و طرح های مختلف همواره به دنبال رفع مشکل بزرگ بیکاری جوانان در کشور است ، زیرا تنها با اشتغال می توانیم مسایل معیشتی مردم را برطرف کنیم.
وی با بیان اینکه تاکنون بنیاد برکت برای ایجاد اشتغال برای بیش از 160 هزار نفر در 270 بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط پشتیبانی های لازم را انجام داده است، اظهار داشت: با آغاز فعالیت موسسه دانش بنیان ستاد اجرایی، درحال ساماندهی شرکت های دانش بنیان در این مناطق هستیم و در 8 و 9 ماه گذشته اقدام های خوبی در این زمینه انجام شده است.
مخبر با بیان اینکه بیش از 85 درصد فعالیت های اقتصادی ستاد اجرایی در مناطق مختلف کشور بر سه ضلع اشتغال، مناطق محروم و اقتصادی مقاومتی استوار است، بیان کرد: به همین منظور هرگونه پروژه اقتصادی ستاد اجرایی در مناطق محروم کشور اجرا می شود که به طور نمونه ساخت مجتمع فولاد را در خرمشهر ، نیروگاه برق را در خارگ و شرکت های کشت و صنعت را در تایباد و استانهای چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد دنبال می کنیم تا بتوانیم هرچه بیشتر در مناطق محروم کشور شغل ایجاد کنیم.
وی با اشاره به واگذاری سهام شرکت های تابعه به صورت خرد به عموم مردم در بازار سرمایه و بورس تصریح کرد: این اقدام سبب شده است بیش از 350 هزار نفر سهامدار شرکت های تابعه ستاد شوند و هر سال نیز 300 هزار نفر به تعداد سهامدارات شرکت های ما اضافه شود.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) واگذاری سهام شرکت های پربازده به مردم و ساماندهی اشتغال در سطح کشور برای تقویت معیشت مردم را از سیاست های اصلی این ستاد عنوان کرد.
مخبر با اشاره به ساخت 14 هزار واحد مسکونی برای اقشار محروم جامعه با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران خاطر نشان کرد: پیش از این ساخت هفت هزار واحد مسکونی در دستور کار ما قرار گرفت و با ساخت 14 هزار واحد دیگر در مجموع 21 هزار واحد مسکن در مناطق محروم و روستاها به محرومان جامعه تحویل خواهد شد.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) در پایان گفت: تلاش خواهیم کرد تمام 14 هزار واحد مسکونی تا سال 1397 به مرور تکمیل و در اختیار واجدین شرایط در مناطق محروم کشور قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، قرارداد ساخت 14 هزار واحد مسکونی را صبح امروز (سه ‌شنبه) محمد مخبر و علیرضا تابش رییسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امضا کردند.
هدف از این قرارداد محرومیت‌زدایی، ارتقای سطح کیفی و بهبود شرایط محیطی و سکونتی در مناطق کمتر توسعه ‌یافته و رفع مشکلات مسکن محرومان کم درآمد است و مشمولان موضوع این قرارداد، محرومان بدون مسکن و خانوارهای بی‌سرپرست ساکن در 18 استان کشور هستند.
اقتصام**1108**1561**خبرنگار: ایرج منصوری**انتشاردهنده: مژگان توانا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال