دو خبر فرهنگی؛

آزمون المپیاد زبان فارسی در قرقیزستان برگزار می‌شود

تهران - ایرنا - آزمون المپیاد زبان و ادبیات فارسی، 16 آذرماه با همکاری ایران در بیشکک قرقیزستان برگزار می‌شود.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، در آستانه فراسیدن 16 آذر (روز دانشجو) این آزمون با حضور دانشجویان زبان فارسی دانشگاه‌های بیشکک قرقیزستان برگزار می‌شود.
این آزمون با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و بنیاد سعدی و دانشکده شرق دانشگاه علوم انسانی بیشکک در محل این دانشگاه برگزار خواهد شد.
براساس اعلام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به برگزیدگان هر بخش این آزمون که در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته صورت می‌گیرد، جوایزی به رسم یادبود اهداء می‌شود.

** انتشار مجموعه اشعار پژوهشگر تاجیکی به خط فارسی
مجموعه اشعار عبدالجبار سروش، پژوهشگر و شاعر تاجیکی تحت عنوان «درخت، سپیده و آیینه» با همکاری وابستگی فرهنگی ایران در خجند به خط فارسی، منتشر شد.
مجموعه اشعار عبدالجبار سروش، پژوهشگر و شاعر تاجیکی تحت عنوان «درخت، سپیده و آیینه» با همکاری وابستگی فرهنگی ایران در خجند توسط انتشارات خراسان در قالب 494 صفحه به خط فارسی، چاپ و منتشر شد.
در مقدمه این اثر مدیر گروه ادبیات کلاسیک دانشگاه دولتی خجند با اشاره به شیوه شاعری عبدالجبار سروش می‌نویسد: در غزلیات او گاهی عنصرهایی از سبک خراسانی را در وجود کلمات و واژه و تعبیرهای به هم آمده به مشاهده می‌گیریم و فرصتی دیگر سروده‌هایش ما را به سماع مولیانه می‌برند و بیشتر از همه ساختمان ترکیبات و تعبیرات شاعرانه او، واژه‌سازی و به اصطلاح اهل تحقیق لفظ‌تراشی‌هایی سبک بیدل را به خاطر می‌آورد، اما با این همه حضور ‌آمیزه‌های مختلف سبکی، پشت کلمات به همه پیوسته و ترکیب و تعبیرها خود سروش به عنوان یک چهره شاعر امروز است که به ما با سهل ممتنع پیام می‌رساند.
نورعلی نورزاد در ادامه، می‌افزاید: در کارگاه ایجادی سروش، شعر نو و نیمایی دارای شاخص ‌هایی هستند که از روش تازه و تجسم تفکر جدید شاعرانه او به ما پیام می‌رسانند و در هر نوع از این گونه اشعار نیز نظر خاص، شیوه بیان نادر، تجسم ‌آمیزه‌های فلسفه و عرفان و معرفت اشیا و طبیعت و هر چه در ماورای انسان قرار دارند، به مشاهده می‌رسد که هر یک از این عناصر مجموعاً در ظهور سبک خاصه‌ او قائم شده‌اند.
* آشنایی با «سروش»، پژوهشگر و شاعر تاجیک
عبدالجبار شاه احمد متخلص به سروش ١٣ آوریل سال ١٩٦٧ میلادی در روستای اِسکادَر کوهستان زرفشان در ولایت سُغد جمهوری تاجیکستان در خانواده آموزگار متولد شده است. تحصیلات مقدماتی را در مدرسه روستا فرا گرفت و سپس در رشته زبان و ادبیات تاجیک در دانشکده آموزگاری شهر خجند تحصیل کرد.
وی در فاصله سال‌های ١٩٩٢ تا ١٩٩٦ میلادی «فرهنگ اشعار کمال خجندی» را در دو جلد تألیف کرد که جلد اول آن با اهتمام سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در سال ١٩٩٦ با حروف سیرلیک منتشر شد.
پس از آن سروش به تکمیل این فرهنگ پرداخت که نسخه کامل این اثر با شرح بیش از ١٧ هزار واژه و عبارت به کار رفته در اشعار کمال خجندی در سال ٢٠١٥ توسط انتشارات
«خراسان» در خجند به چاپ رسید.
فراهنگ**1355*1027*دریافت کننده: علی اکبر قزوینیان** انتشار دهنده:محمدجواددهقانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال