'رویاهای دم صبح' از ایران جایزه بهترین مستند بلند سینمایی جشنواره اپسا را دریافت کرد

کوالالامپور – ایرنا –'رویاهای دم صبح' به کارگردانی مهرداد اسکویی جایزه بهترین فیلم مستند بلند دهمین دوره جشنواره سینمایی آسیا - اقیانوس آرام (اپسا) در استرالیا را دریافت کرد.

به گزارش ایرنا، مستند 'رویاهای دم صبح' در بخش فیلم های مستند بلند در این جشنواره با فیلم ‌هایی از تایوان، کامبوج، استرالیا و روسیه برای کسب جایزه اول رقابت داشت.
هیات داوران دهمین دوره جشنواره سینمایی آسیا - اقیانوس آرام (اپسا) از میان فیلم های ارائه شده به جشنواره، فیلم مهراد اسکویی از ایران را به عنوان بهترین فیلم بلند مستند تشخص و جایزه اول را به این فیلم اهدا کرد.
'رؤیاهای دم صبح' مستند بلند سینمایی است که در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر و شصت و ششمین دوره جشنواره بین‌ المللی فیلم برلیناله آلمان در بخش مسابقه برگزیده شد.
مهرداد اسکویی در جشنواره 'ترو فالس' آمریکا نیز با بردن جایزه ترو ویژن به عنوان برترین مستندساز سال 2016 جهان برگزیده شد.
در جشنواره 'اپسا' که پنجشنبه در شهر 'بریزبن' ایالت کوئینزلند استرالیا آغاز شد جایزه فدراسیون بین ‌المللی تهیه ‌کنندگان سینما (فیاپف) نیز به 'منوچهر محمدی تعلق گرفت.
براساس گزارش روز جمعه تارنمای این جشنواره، این جایزه توسط فدراسیون بین المللی تهیه کنندگان فیلم و با همکاری این جشنواره سینمایی اهدا می شود.
فیلم سینمایی 'حوض نقاشی' ساخته 'مازیار میری' که منوچهر محمدی مجری اجرای این طرح بود نیز سال 2013 در هفتمین دوره جوایز جشنواره آسیا - پاسیفیک اسکرین، جایزه یونسکو را دریافت کرد.
دهمین دوره جشنواره سینمایی آسیا - اقیانوس آرام (اپسا) در حالی روز پنجشنبه در استرالیا آغاز شد که چهار فیلم ایرانی نامزد 7 جایزه اصلی این جشنواره شده بودند.
فیلم 'نفس' به کارگردانی 'نرگس آبیار' نامزد دریافت بهترین فیلم نوجوان این جشنواره بود که این جایزه به فیلم 'به دنیای ما' محصول سینمای کره جنوبی رسید.
در بخش بهترین فیلم بلند نیز فیلم 'محمدرسول الله' به کارگردانی مجید مجیدی و فیلم 'دختر' به کارگردانی رضا میرکریمی در کنار فیلم هایی از ترکیه و روسیه رقابت کردند که جایزه بهترین فیلم به 'سرمای قلندر' از ترکیه و به کارگردانی 'مصطفی کارا' رسید.
جایزه بهترین کارگردانی نیز به 'فنگ ژیائوگانگ' برای کارگرانی فیلم 'من مادام بوواری نیستم' رسید.
تقدیر نامه سینمای جوان که ویژه فیلم اول و دوم کارگردان است به فیلم چینی 'بی گان' و جایزه اصلی این بخش به فیلم 'سرمای قلندر' ساخته 'مصطفی کارا' تعلق گرفت.
این دومین فیلم بلند سینمایی 'مصطفی کارا' است و این کارگردان ترک جایزه ‌اش را به عباس کیارستمی تقدیم کرد.
در بخش بهترین فیلمنامه نیز 'مهران کاشانی' به عنوان نامزد برای فیلمنامه 'دختر' در کنار 'یونگ چائو' از چین و یک فیلمنامه نویس ژاپنی به رقابت پرداخت که جایزه بهترین فیلمنامه به فیلمنامه نویس ژاپنی اهدا شد.
در بخش بهترین هنرپیشه مرد نیز 'فرهاد اصلانی' نقش آفرین فیلم 'دختر' به عنوان نامزد این دوره از جشنواره در کنار 'دو پاتل' از استرالیا و 'مانوج باجپایی' از هند و چند هنرپیشه دیگر از جمهوری خلق کره و هند انتخاب شده بودند که جایزه این بخش نیز به 'مانوج باجپایی' هنرپیشه هندی اهدا شد.
جایزه تنوع فرهنگی یونسکو در این جشنواره سینمایی آسیا – پاسیفیک به فیلم عراقی 'باد سیاه' ساخته 'حسین حسن' رسید اعطاء شد.
این فیلم مشترک عراق، قطر و آلمان، واقعیت وحشتناک ایزدی ها و تلاش آن ها را برای زندگی در برابر تعصب و جهل گروه تروریستی داعش به تصویر می کشد.
'حسین حسن' از کردستان عراق برای دریافت این جایزه به بریزبن استرالیا آمده بود.
این جشنواره با انتخاب 39 فیلم از 19 کشور آسیایی در شهر 'بریزبن' ایالت کوئینزلند استرالیا برگزار شد.
جشنواره امسال 'اپسا' رکورددار بالاترین تعداد شرکت کننده در بخش رقابتی با حضور 303 فیلم از 43 کشور در منطقه آسیا - پاسیفیک بود.
هنرمندان ایران در دوره های قبل این جشنواره نیز خوش درخشیده بودند و سال گذشته 'فاطمه معتمد آریا' به عنوان نامزد بهترین هنرپیشه نقش اول زن برای بازی در فیلم بهمن ساخته مرتضی فرشباف که تنها نماینده سینمای ایران در این دوره از مراسم بود، به صورت ویژه تقدیر قرار گرفت.
ریاست هیات 6 نفره داوران هشتمین جشنواره جهانی آسیا - اقیانوس آرام یا اپسای در سال 2014 نیز با اصغر فرهادی، کارگردان معروف ایرانی و برنده جایزه اسکار بود.
در هشتمین دوره این جشنواره مریلا زارعی برای بازی در فیلم 'شیار 143' مدال تقدیر ویژه را دریافت کرد و جایزه بزرگ هیات داوران بین المللی نیز به 'رخشان بنی اعتماد' فیلمساز ایرانی برای کارگردانی فیلم قصه ها تعلق گرفت.
'رضا درمیشیان' کارگردان، نویسنده و تهیه کننده ایرانی نیز برای فیلم 'عصبانی نیستم' جایزه 10 هزار دلاری توسعه شبکه گسترش سینمای آسیا از هنرکده فیلم آسیا - اقیانوس آرام (پاسیفیک) را به دست آورده است.
'نیما جاویدی' از ایران نیز پیش از این جایزه بهترین فیلمنامه را برای فیلم ملبورن با شرکت پیمان معادی و نگار جواهریان از این جشنواره دریافت کرده است.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال