به مناسبت سالروز آزادسازی سوسنگرد ؛

خلبان ایرانی از عملیات آزاد سازی سوسنگرد می گوید / جنگ الکترونیک مهمترین تجربه و اقدام کارساز

تهران- ایرنا- سرتیپ دوم خلبان «سیاوش مشیری» معاونت پیشین اطلاعات و عملیات نیروی هوایی ارتش ،پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات آزادسازی سوسنگرد و بهره گیری از شیوه جنگ الکترونیک را برای ارتش جمهوری اسلامی ارزشمند دانست و گفت: اگر تجربه حاصل از این عملیات نبود، این نیرو در عملیات های فتح المبین و بیت المقدس با مشکل جدی روبرو می شد.

مردم ایران همواره در هنگامه بروز حوادث و رویدادهای سیاسی- اجتماعی بر آرمان های خود پایبند بوده و از خاک وطن در برابر تجاوز بیگانگان حمایت و حفاظت کرده اند و این مهم را در طول جنگ عراق علیه ایران با ایستادگی و اقتدار خویش نشان دادند و با حضور در جبهه های نبرد، اجازه تعدی به خاک کشور را به به دشمنان این مرز و بوم ندادند و سرافرازانه به پاسداری از ارزش های والای نظام پرداختند.

حزب بعث عراق در طول هشت جنگ تحمیلی به منطقه های مختلف ایران حمله کرد، از جمله این شهرها می توان به سوسنگرد اشاره داشت که دشمن در روزهای پایانی آبان 1359خورشیدی از غرب و جنوب به آن یورش برد و با هدف دستیابی به جاده اصلی مسیر حمیدیه، سوسنگرد و بستان کوشید تا سوسنگرد را که در شمال غربی اهواز قرار دارد به تصرف خود در بیاورد و اینگونه به هدف های بعدی خویش در کشورمان نزدیک شود و در نهایت توانست در 24 آبان این منطقه از ایران را اشغال کند.

امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی در جریان محاصره سوسنگرد واکنش نشان دادند و در 25 آبان همان سال در پیامی فرمان آزادسازی آن را به رزمندگان اسلام صادر کردند. بدین شکل مسوولان نظامی کشور به سرعت عملیات آزاد کردن این شهر را که از پیش طراحی کرده بودند، به مرحله اجرا درآوردند و در روز بعد دو گردان زرهی از ارتش با همراهی نیروهای سپاه، بسیج و ستاد جنگ های نامنظم شهید چمران در امتداد جاده سوسنگرد- حمیدیه در حالی که مدافعان شهر آخرین مقاومت ها را انجام می دادند، عملیات سوسنگرد را آغاز کردند و در کنار شکستن خط محاصره، نیروهای دشمن شامل یک لشگر زرهی با سه تیپ، یک گردان نیروهای مخصوص، یک گردان پیاده، دو گردان کماندو، یک گردان را از داخل شهر به عقب راندند.

آزادسازی سوسنگرد از موفق ترین عملیات های دفاع مقدس به شمار می رود که در آن سربازان اسلام با شجاعت و ایثار توانستند، ضربه سنگینی به دشمن متجاوز وارد سازند و اینگونه این شهر را از اشغال خارج کنند و افتخار دیگری را برای ایران اسلامی به ارمغان بیاورند.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سالروز آزادسازی سوسنگرد با امیر سرتیپ دوم خلبان «سیاوش مشیری» معاونت پیشین اطلاعات و عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و از خلبانان عملیات سوسنگرد به گفت و گو پرداخت.

امیر سرتیپ دوم خلبان مشیری با اشاره به هدف رژیم بعث عراق برای محاصره سوسنگرد گفت: رژیم بعث در هنگام وقوع جنگ تحمیلی، پنجمین نیروی زمینی قدرتمند دنیا را در اختیار داشت و از طراحان قوی و عناصر مختلف برای آغاز یک جنگ و تهاجم گسترده برخوردار بود و برای این که خوزستان را به تصرف خود در بیاورد،‌ نخست لازم می دانست مکانی از ایران را در اختیار داشته باشد و بتواند تجهیزات و سیستم فرماندهی خود را در آنجا متمرکز و گلوگاه و راه نفوذ نیروهای ایران را برای دفاع از خوزستان نیز مسدود کند. به همین منظور شهر سوسنگرد، توجه طراحان جنگ را به خود جلب کرد. آنان همچنین قصد داشتند پس از تصرف این شهر، برای به دست آوردن خوزستان از جهت دیگر به بندر امام حمله کنند و راه دریا را در اختیار بگیرند. دزفول هدف بعدی بمباران و گلوله باران دشمن بود تا به وسیله آن بتوانند بر قسمت شمالی خوزستان مسلط شوند و راحت تر به هدف های خود دسترسی پیدا کنند.

معاونت پیشین اطلاعات و عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی بیان داشت: با چنین برنامه هایی نیروهای دشمن با استفاده از تجهیزات و نیروهای گسترده شهرهایی مانند بستان و سوسنگرد را که با مرز فاصله زیادی ندارد، به محاصره خویش درآوردند و در آنجا مستقر شدند. به این ترتیب برنامه ریزی های لازم برای شکست حصر سوسنگرد با همراهی و هماهنگی نیروهای مشترک (ارتش، سپاه و ستاد نیروهای نامنظم) صورت گرفت و به این منظور چند روز پیش از انجام دادن عملیات آزادسازی سوسنگرد در 26 آبان 1359 خورشیدی، ترابری وسایل و تجهیزات سنگین و استقرار نیروها برای عملیات و عکسبرداری ها صورت گرفت تا اینکه امام خمینی(ره) در 25 آبان فرمودند سوسنگرد باید تا فردا آزاد شود. این فرمان امام با گوش جان شنیده شد و فرماندهان و طراحان جنگ روز بعد عملیات را به طور گسترده ای آغاز کردند. شهر بستان نیز در عملیات طریق القدس با دلاورمردی های رزمندگان سپاه اسلام در هشتم آذر 1360 خورشیدی آزاد شد.

وی در ادامه افزود: با مشاهده توان نظامی دشمن، ابتدا نیروی هوایی ماموریت یافت که از پشت سر به دشمن حمله کند تا آنها را برای ادامه عملیات ضعیف سازد و پس از آن فعالیت نیروی زمینی نیز به طور گسترده آغاز شود تا آن زمان نیروی هوایی بمباران های خود را از ارتفاع پایین انجام می داد اما در این عملیات برای نخستین بار از ارتفاع بالا موشک ها و بمب ها را به طرف دشمن متجاوز پرتاب کرد. درباره تدبیر استفاده از این روش باید گفت، دشمن می بایست برای هدف قرار دادن هواپیماهای ایران در ارتفاع بالا از موشک «سام- 2» و «سام- 3» استفاده می کرد و با این چاره اندیشی که نیروهای رژیم بعث به دلیل گران قیمت بودن این موشک ها و دسترسی نداشتن به فضای مناسبی که برای پرتاب آنها نیاز بود، امکان استفاده از آنها را در عمل نداشت، به همین منظور نیروهای جمهوری اسلامی ایران به انجام دادن عملیات از ارتفاع بالا با هواپیمای اف 4 اقدام کردند.

همچنین نیروی هوایی در این نبرد از تاکتیک ارتفاع پایین با هواپیمای اف 5 نیز استفاده کرد. علاوه بر این دو هواپیمای بمب افکن، یک مدل هواپیمای شکاری رهگیری به نام اف 14 نیز در این عملیات نقش چشمگیری داشت. با استفاده از این هواپیماها که به دلیل داشتن رادار قادر به جنگ الکترونیکی، کسب اطلاعات و اخبار راداری بودند، نیروی هوایی قادر به شناسایی موشک ها و هواپیماهای دشمن شد. در حقیقت در سوسنگرد، دو جنگ همزمان در حال انجام بود یکی از راه بمباران و دیگری جنگ الکترونیک که با استفاده از این روش در دستگاه های دشمن پارازیت ایجاد می شد و قفل راداری صورت می گرفت. جنگ نرم یا سایبری در دوره کنونی چیزی شبیه به این عملیات الکترونیکی در عملیات شکست حصر سوسنگرد است.

این خلبان دوره دفاع مقدس تصریح کرد: سیستم جنگ الکترونیک دستگاهی شبیه به موشک، بسیار گران قیمت، الکترونیک و فوق سری است که در زیر هواپیما نصب می شود و هر نوع اطلاعات به محض برخورد با آن به وسیله دستگاه موجود ضبط شده و نوع رادار و داده های مربوط به فرکانس های اطراف را در اختیار دارنده های آن قرار می دهد. این سیستم در هنگام عملیات فاصله 40 کیلومتری اطراف را پوشش می داد و سبب می شد خلبانان نیروی هوایی با شناسایی این اطلاعات تصمیم های درست و به موقع را در ایجاد اختلال در سیستم تهاجمی دشمن اتخاذ کنند و هم زمان بتوانند بمباران های موفقیت آمیزی را برای از میان بردن نیروهای رژیم بعث صورت بدهند. این اطلاعات همچنین برای انجام دادن مرحله های بعدی عملیات در اختیار نیروی زمینی قرار می گرفت. عکسبرداری از صحنه نبرد به وسیله برخی تجهیزات موجود از دیگر عملکردهای نیروهای هوایی ارتش جمهوری اسلامی بود که نقش موثری را برای کسب اطلاعات از وسعت 300 کیلومتری در اطراف سوسنگرد و به کارگیری آن برای اجرای اقدام های بعدی به وسیله نیروهای رزمنده ایفا می کرد.

امیر سرتیپ دوم خلبان مشیری گفت: در کنار این بررسی ها، هواپیماهای دیگر نیز آتش تهیه می کردند و به پشتیبانی می پرداختند تا موشک های دشمن به هواپیماهای اف 14 اصابت نکند، پس از آن تک و پاتک صورت گرفت و نخست رزمنده های ایران دشمن متجاوز را هدف قرار دادند و پس از آن دشمن نیز حمله های خود را آغاز کرد و در پاتک های نیروی زمینی خود از حمایت های نیروی هوایی سپاه خویش بهره می برد. پس از ضعیف شدن عقبه نیروهای رژیم بعث، نیروهای زمینی وارد عمل شدند و با تک های پی در پی دشمن را غافلگیر ساختند.

معاونت پیشین اطلاعات و عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی درباره نقش مهم نیروی زمینی در این عملیات یادآور شد: نیروی زمینی به ویژه تیپ 2 لشگر 92 خورستان- اهواز در این عملیات نقش بسیار موثری ایفا کردند و از کمک های دیگر رزمندگان نیز بهره مند شدند. از جمله تجربه های ارزشمند عملیات شکست حصر سوسنگرد این بود که دریافتیم هرگاه ارتش و نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با یکدیگر متحد شدند، عملکرد موفقی را از خود به نمایش گذاشتند.

وی در ادامه توضیح داد: طرح ریزی و تدبیرهای اندیشیده شده برای این عملیات بسیار مناسب بود، به گونه ای که رزمندگان مجبور نشدند، یک کار را چندین بار انجام دهند و بدین ترتیب مرحله های عملیات به خوبی پیش رفت و سوسنگرد از محاصره متجاوزان و بیگانگان آزاد شد. با پایان عملیات کار به پایان نرسید زیرا دشمن پس از آن تا چند هفته تلاش داشت دوباره به جای خودش در سوسنگرد بازگردد اما رزمندگان سپاه اسلام با حضور خود در منطقه و انجام دادن تک هایی مداوم و با وسعت کمتر، اجازه این کار را به آنها ندادند.

این خلبان دوره دفاع مقدس با اشاره به حضور و نظارت آیت الله خامنه ای در این عملیات بیان داشت: ایشان به عنوان نماینده بنیانگذار جمهوری اسلامی در شورای عالی دفاع، در این عملیات نقش بارزی ایفا کردند و با حضور در منطقه به طور لحظه ای و با زمان سنجی درست بر مرحله های عملیات نظارت داشتند. آیت الله خامنه ای به طور مرتب با امام خمینی(ره) در ارتباط بودند و اینجا بود که دستور ایشان برای آزاد سازی سوسنگرد را به اطلاع فرماندهان این عملیات رساندند. یکی از ویژگی های مهم ایشان در آن زمان به عنوان مشاور و در مقام رییس جمهوری، علاقه مند به مشاهده نزدیک صحنه نبرد بود.

معاونت پیشین اطلاعات و عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی درباره میزان تجهیزات و آمادگی دشمن در این عملیات گفت: این عملیات در حالی صورت گرفت که دشمن با پیش بینی حضور نیروهای رزمنده ایران در صحنه نبرد، آمادگی لازم را برای از دست ندادن محاصره سوسنگرد کسب کرده بود و به این منظور ابزار، تجهیزات و نیروی انسانی کافی در اختیار داشت. بنابراین در این عملیات اگر رزمندگان سپاه اسلام دو تا گردان یا دو تیپ داشتی، دشمن در آنجا سه لشگر مستقر کرده بود و با دستگاه هایی که در اختیار داشت به سرعت می توانست ایران را مورد هجوم قرار دهد، در چنین شرایطی تنها راه از میان بردن دشمن حمله از عقبه سپاه آنان بود. نیروهای عراقی به طور کلی و در این عملیات نیز بیشترین قدرت و قوت خود را در بخش مهندسی داشتند و می توانستند با سرعت زیادی برای انجام عملیات های خود پل و جاده ایجادکنند.

وی در ادامه افزود: عملیات آزادسازی سوسنگرد تنها پیروزی در یک عملیات برای رزمندگان سپاه اسلام محسوب نمی شد زیرا آنان با ابتکار در شیوه عملیات، درس های زیادی به ویژه در زمینه جنگ الکترونیک و حفظ هوایپماهای خود کسب کردند و آن را در نبردهای گسترده دیگری به کار گرفتند. در واقع اگر عملیات سوسنگرد نبود نیروهای هوایی به چگونگی حفظ هواپیماها در عملیات فتح المبین و بیت المقدس پی نمی بردند و اینگونه ممکن بود در آن عملیات های مهم با مشکل روبرو شوند.

امیر سرتیپ دوم خلبان مشیری با اشاره به اهمیت یادآوری عملیات های پیروزمندانه ایران در جنگ تحمیلی تصریح کرد: اجرای عملیات های رزمندگان سپاه اسلام با دست خالی در برابر دشمن مسلح افتخاری دیگر در تاریخ دفاع مقدس ایران اسلامی است که می تواند الگویی شایسته برای نسل جوان باشد و آنان بدانند که با دارا بودن قدرت ایمان، حفظ اتحاد و یکپارچگی و با کمترین تجهیزات می توان در برابر دشمنان ایستاد و اجازه تجاوز را به متجاوزان نداد. این جنگ همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند برای ایران یک گنج محسوب می شود و باید به صورت شایسته ای از نتیجه ها و تجربه های آن استفاده کرد.

این خلبان حاضر در عملیات سوسنگرد در پایان درباره میزان آمادگی نیروهای نظامی و توان دفاعی کشور گفت: زمان و دقت، دو شاخص مهم در میزان آمادگی نیروهای مسلح به شمار می رود که نیروهای مقتدر و شایسته ارتش جمهوری اسلامی ایران به ارزش آن پی برده اند و آن را در تمام مانورهای نظامی خویش به کار می بندند. آمادگی نیروهای نظامی کشور به اندازه ای است که بسیاری از رزمندگان برای حضور در سوریه و موصل اعلام آمادگی کرده اند و اشتیاق خود را برای دفاع از مسلمانان سوریه و رویارویی با نیروهای داعش نشان داده اند. کشور از نظر تجهیزاتی در وضعیت بسیار خوبی به سر می برد، برای نمونه سه نوع هواپیمای خود در هنگام جنگ تحمیلی را به هفت نوع هواپیما با کارکردهای گسترده تر همراه با نصب موشک های مختلف بر آن افزایش داده است و همچنین از دانش در زمینه های مختلف بهره می برد.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مرضیه دهقانی** انتشار دهنده: شهربانو جمعه
**پژوهشم**9165**2002**9131
*ایرنا مقاله کانالی برای انعکاس مقاله های اندیشکده ها - پژوهشکده ها - دانشکده ها - مراکز تحقیقاتی و رسانه های ایران و جهان*
Irnaarticle@

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال