عضو شورای عالی کنگره ملی زنان موفق ایران:

نباید از فرصت های برابر برای زنان و مردان غافل باشیم

تهران - ایرنا - عضو شورای عالی راهبردی کنگره زنان موفق ایران گفت: اگر می خواهیم توسعه پایدار و همه جانبه در کشور حاکم باشد نباید از فرصت های برابر برای زنان و مردان غافل شویم.

به گزارش روز شنبه ایرنا از دبیرخانه نخستین کنگره زنان موفق ایران، زهرا ساعی افزود: باید اذعان داشت دولت گذشته با رویکرد و عملکرد ضد توسعه ای و ضدحکمرانی خوب، موجب عمیق تر شدن شکاف های جنسیتی و در نتیجه بروز تبعیض های جدید علیه نیمی از پیکره جامعه ایران شد.
وی تصریح کرد: به طور قطع نمی توان از حکمرانی خوب و توسعه پایدار و همه جانبه سخن گفت؛ اما از ظرفیت، توانایی و به تبع آن ایجاد فرصت های برابر برای نیمی از پیکره جامعه غافل بود.
ساعی ادامه داد: نگاهی به جایگاه زنان در برنامه پنجم توسعه و میزان تحقق آن، رویکرد و نتیجه عملکرد دولت گذشته را درحوزه زنان به خوبی به نمایش می گذارد.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: زنان و نقش آنان در اجتماع فعلی ما متاثر از چند دیدگاه اساسی است و این تغییرات همزمان با تغییراتی بوده که در کل دنیا در مورد زنان اتفاق افتاده است.
وی اضافه کرد: رسالت دولت ها در جمهوری اسلامی ایران به عنوان نهادهای برآمده از آرای مستقیم مردم دفاع از حقوق همه ایرانیان فارغ از جنسیت و قومیت و نژاد و مذهب، حفظ استقلال کشور و در یک کلام تلاش برای تحقق حکمرانی خوب است و زنان به عنوان نیمی از پیکره اجتماع در تحقق توسعه پایدار و حکمروایی خوب واجد نقشی بی بدیل هستند.
وی اضافه کرد: در مجلس دهم با رای شایسته ملت ایران و حضور 17 زن به ‌عنوان نمایندگان منتخب ملت، رشد قابل توجهی را نسبت به گذشته برای حضور زنان درمجلس فراهم آمده است.
عضو شورای عالی راهبردی کنگره زنان موفق ایران با بیان اینکه این امر نشان ‌دهنده اعتماد مردم به زنان در جایگاه وکلای ملت است گفت: حال وقت آن است که فرصت را مغتنم شمریم و در عرصه ‌های مختلف و مشارکت زنان در رشد و توسعه کشور حضور موثر آنان را در مناصب مدیریتی عملی کنیم.
نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره انتخاب زهرا احمدی‌ پور به ‌عنوان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: این انتخاب، زمینه ساز افزایش اعتماد زنان و ارتقای اعتماد عمومی آنان به دولت عدالتخواه بود و ما نیز این انتخاب را بسیار ارزنده تلقی می‌ کنیم و با این انتخاب بار دیگر موفقیت زنان ایرانی و مسلمان برخلاف تبلیغات خارج از کشور و دشمنانمان به اثبات رسید.
وی با تاکید بر اینکه با وجود عیان شدن برخی موانع رشد و ارتقای زنان در دستیابی به مناصب مدیریتی، عدم تعادل در انتصاب زنان در سطوح بالای مدیریتی به چشم می خورد،‌تصریح کرد: این در حالی است که حضور پر رنگ زنان در جایگاه های اجتماعی نشانگر قابلیت ها و توان بالای آنان است .
ساعی ادامه داد: از بین مولفه های بازدارنده ارتقای مدیریتی زنان، مدیران مرد عوامل فردی و محیطی را بازدارنده ارتقای مدیریتی زنان می دانستند در حالی که زنان فقط عوامل محیطی را بازدارنده ارتقای مدیریتی خود تشخیص دادند.
وی اضافه کرد: نگرش مدیران به ویژگی ها و مهارت های مدیریتی زنان مثبت بوده است، اما بین شانس مدیر شدن و مهارت های مدیریتی زنان رابطه معنی داری وجود نداشته است.
ساعی اضافه کرد: ما باید بپذیریم که زنان کشور به جایگاه قابل توجهی دست پیدا کرده اند و می بایست ضمن اعتماد به آنان، بسترهای مناسب برای حضور بیشتر بانوان کشور فراهم کرد و در این کنگره با توجه به برنامه های منسجم به جد این هدف را دنبال می کنیم.
وی با ابراز خرسندی از برگزاری نخستین کنگره زنان موفق ایران در جهت تحقق جایگاه زنان در جامعه افزود: علاقه مندان می توانند با توجه به محورهای کنگره از جمله شناسایی موانع پیش روی نقش آفرینی مدیریتی بانوان در دستگاه اجرایی، بررسی موانع فرهنگی و اجتماعی در عدم حضور بانوان کشور در بخش های مدیریتی، شناسایی راهکارهایی جهت افزایش حضور بانوان، شناسایی فرصت و تهدیدها در عرصه حضور بانوان، بررسی دیدگاه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری درخصوص نقش و جایگاه زنان درجامعه، مقالات خود را برای شرکت در این کنگره ارسال کنند.
ساعی اضافه کرد: این کنگره تنها متعلق به زنان نیست بلکه مردان نیز حضور گسترده ای خواهند داشت چرا که باید تغییر دیدگاهی در این زمینه صورت گیرد.
علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به پایگاه اینترنتی کنگره مراجعه و یا با شماره های 4-33699093-021و 9-36621318-021 تماس حاصل کنند.
نخستین کنگره ملی زنان موفق ایران همگام با ماده 31 برنامه ششم توسعه با هدف بهره مندی جامعه از سرمایه انسانی بانوان توانمند در فرآیند توسعه پایدار و متوازن با حمایت بسیاری از دستگاه ها و وزارتخانه ها، دی ماه 95 در سالن اجلاس سران اسلامی تهران برگزار می شود.
اجتمام**7268**1776
تنظیم: مهناز بیرانوند**انتشاردهنده:لیلا خطیب زاده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال