شایستگان اعتماد- محمد شریعتمداری*

سه وزیر پیشنهادی دولت به مجلس برای تصدی وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان بحق از ظرفیت‌های قابل تأمل مدیریتی کشور هستند.

آنها که از نزدیک با شخصیت و منش فکری و شیوه مدیریتی آقایان صالحی امیری، دانش آشتیانی و سلطانی‌فر آشنایی دارند، بر شایستگی آنها و توانمندی آنها برای خدمت به مردم اذعان دارند.
صالحی امیری در مسئولیت‌های متعددی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داشته، اشراف خود نسبت به حوزه کاری را بخوبی نشان داده و با خلاقیت مثال‌زدنی خود همواره گره‌گشا بوده است. نکته قابل تأمل در سابقه کاری وزیر پیشنهادی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اهتمام وی نسبت به مطالعه و تحقیق و نگاه فرهنگی وی حتی در حوزه سیاسی است.
صالحی امیری در معاونت بررسی‌های استراتژیک دستگاه امنیتی و سپس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأسیس مؤسسه مطالعاتی، کارهای تخصصی پژوهشی و مطالعاتی ارزشمندی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی انجام داد چرا که اعتقاد داشت در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی ابتدا باید با مطالعات جامع و نیازسنجی میدانی، مطالبات جامعه را شناسایی کنیم و نباید بدون شناخت مطالبات حقیقی جامعه برای آنها نسخه پیچید.
او در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران هم این سازمان حاشیه‌نشین شده را به یک مرکز فرهنگی فعال و محل حضور اندیشمندان و تضارب آرا و اندیشه‌های نخبگان فرهنگی و اجتماعی با دیدگاه‌های مختلف تبدیل کرد و حال همین اشراف و نگاه فرهنگی‌اش می‌تواند در حوزه فرهنگ و هنر هم مفید فایده باشد.
دانش آشتیانی نیز از جمله چهره‌های باسابقه‌ای است که سال‌ها در حوزه تعلیم و تربیت تجربه‌اندوزی کرده و حال در صورت رأی اعتماد مجلس، اندوخته‌های وی در کنار مسئولیت‌پذیری‌اش می‌تواند کلیدی برای گشودن مشکلات موجود در وزارت مهم و پرمشغله آموزش و پرورش باشد. او از توانمندی تعامل با کارشناسان و خبرگان و سابقون برخوردار است و این خود ظرفیت کمی برای یک مدیر نیست که خود را از مشورت کارشناسان محروم نسازد.
مسعود سلطانی‌فر نیز در آخرین مسئولیت خود قبل از معرفی به عنوان وزیر ورزش و جوانان، کیفیتی از مدیریت را به رخ کشیده که اکثر کارشناسان حوزه صنایع دستی و گردشگری بر درستی مسیر انتخاب شده اذعان دارند. استقبال فعالان و مدیران حوزه‌های ورزشی و اجتماعی از معرفی وی به عنوان وزیر ورزش و جوانان نویدبخش آن است که وی تعادلی منطقی بین دو بخش ورزش و جوانان برقرار سازد و در میان مشکلات غیرقابل انکار جوانان جامعه با همکاری مجلس نقطه اتکایی باشد.
سه گزینه یادشده در چارچوب سیاست‌های اعتدالی دولت یازدهم و با توجه به همسویی آنها با برنامه‌های کلان نظام در حوزه‌های فرهنگ و آموزش از سوی رئیس جمهوری به مجلس معرفی شده‌اند. مجلس دهم نیز در بیان مواضع و رویکرد کلی خود منافاتی با اصول اعتدالی و میانه‌روی بروز نداده است. شایسته آن است که امروز در صحن علنی مجلس با حفظ جایگاه‌های حقوقی دولت و مجلس شاهد تعامل دولت و مجلس باشیم.
*معاون رییس‌جمهوری
منبع: روزنامه ایران 11/08/1395
پژوهشم**1197**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال