پیام تسلیت مراجع عظام تقلید در پی رحلت عالم ربانی آیت الله طباطبایی قمی

تهران- ایرنا- آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله شبیری زنجانی، آیت الله صافی گلپایگانی و آیت الله علوی گرگانی از مراجع عظام تقلید در پیام های جداگانه ای ارتحال آیت الله حاج سید تقی طباطبایی قمی را تسلیت گفتند.

به گزارش ایرنا، متن پیام تسلیت آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
اذا مات المؤمن الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لا یسدها شیء
خبر ضایعه دردناک ارتحال عالم عامل، مرحوم آیت الله آقای حاج سید تقی طباطبایی قمی، موجب تأسف بسیار گردید. آن فقید فرزانه که از جهت حسب و نسب نیز ارتباط با بیتی رفیع و گرانقدر داشت، عمری را در جهت تبیین و اعتلای فقه امامیه و پاسداشت حریم امامت و ولایت گذراند. این جانب این ضایعه مولمه را به آستان مقدس حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا له الفداء، حوزه های علمیه، علاقمندان و شاگردان و بالاخص خاندان محترم طباطبایی قمی و آقازادگان گرامی ایشان تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزدی برای جمیع بازماندگان صبر جمیل و برای آن مرحوم، غفران و رحمت واسعه الهی و همنشینی با محمد و آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین را خواستارم.
همچنین آیت الله سید موسی شبیری زنجانی در پیام تسلیت خود آورده است:
باسمه تعالی
«إذا مات‏ المؤمن الفقیه ثلم فی الإسلام ثلمة لا یسدها شی‏ء»
ضایعه ارتحال فقیه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، حضرت آیت الله معظّم حاج آقا تقی طباطبایی قمی 'قدّس سرّه' را به محضر شریف حضرت ولیّ عصر 'عجّل الله تعالی فرجه الشریف' و بیت فقاهت و مرجعیت طباطبایی قمی و بیوت وابسته تسلیت عرض نموده، علوّ درجات ایشان و سایر فقها و بزرگان آن بیت شریف را از درگاه احدیّت خواستارم.
آیت الله لطف‌الله صافی گلپایگانی نیز در پیام تسلیت خود آورده است:
بسمه تعالی
«اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدّها شیء»
با کمال تأسف و تأثر مطلع شدیم که فقیه اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السّلام)، مدافع حریم امامت و ولایت، و شیفته و دلباخته حضرت سید الشهداء (علیه السّلام) مرجع عالیقدر حضرت آیة الله آقای حاج سیّد تقی طباطبایی قمی (قدّس سرّه) دعوت حق را لبیک گفته و به دیار باقی شتافتند.
آن عالم برجسته، خلف صالح مرجع و زعیم بزرگ عالم تشیّع مرحوم آیة الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی قمی بود که عمر مبارک خود را در خدمت به مولا و سرور خود حضرت بقیة الله الاعظم (ارواح العالمین له الفداء)، اعلای کلمة الله و ترویج معارف حقه اهل البیت (علیهم السّلام) سپری نمود و با تألیف کتاب‌های ارزنده فقهی و اصولی که نشان از دقت و امعان نظر و تحقیق عالمانه آن فقید سعید می‌باشد به حوزه‌های علمیه خدمت فراوان نمودند.
حقیر که از علاقمندان به ایشان و خاندان بزرگ طباطبایی قمی هستم بسیار در فقدان آن عالم ربانی متأثر شدم.
خوشا به سعادت ایشان که در کربلای معلی در جوار امام مظلومان و سالار شهیدان بعد از زیارت حضرات ائمه معصومین (علیهم السّلام) دعوت حق را لبیک گفت و میهمانی آن بزرگواران را پذیرفت.
عاش سعیداً و مات سعیداً
رحلت این فقیه عالی مقام را به ساحت مقدّس حضرت ولی الله الاعظم (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) و به حوزه‌های علمیه و شاگردان و بیت شریف بخصوص آقازاده فاضل و محترم ایشان تسلیت عرض نموده علوّ درجات آن فقید سعید را از خداوند متعال مسئلت دارم.
همچنین متن پیام تسلیت آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی به شرح ذیل است:
بسمه تعالی
خبر درگذشت عالم ربانی، فقیه بارز و صمدانی آیت الله العظمی سید تقی طباطبایی قمی موجب تألم و تأثر خاطر اینجانب گردید.
این عالم بزرگوار که از جمله یادگاران درس زعیم عالیقدر حوزه علیمه نجف حضرت آیت الله العظمی خویی رحمه الله بودند، در طول مدت زندگی پربار خود شاگردان خوبی را تربیت کرده و منشأ خیرات و برکاتی بودند.
اینجانب این ضایعه را در درجه اول به محضر مبارک امام عصر حضرت بقیة الله الاعظم امام زمان علیه السلام و حوزه های علمیه نجف و قم و مشهد و تمام حوزات علمیه تسلیت گفته و به بازماندگان ایشان مخصوصا آقازاده گرامی حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای سید حسین طباطبایی قمی تسلیت عرض نموده و علو درجات آن مرحوم را از خداوند مسئلت می نمایم.
سید تقی طباطبایی قمی (مشهور به حاج آقا تقی قمی) در اسفند ماه سال 1301 هجری شمسی در شهر مقدس مشهد به دنیا آمد. پدر او سید حسین طباطبایی قمی از مراجع بزرگ تقلید بود که سال ها مرجعیت عام حوزه های علمیه را برعهده داشت و در پی ابراز مخالفت با فرمان رضا شاه مبنی بر کشف حجاب اجباری زنان در سال 1314 شمسی، ناچار به ترک ایران و اقامت در عراق شد.
وی مقدمات را نزد پدر خود فرا گرفت و سپس به همراه پدر به کربلا و نجف رفت. وی چندین سال از محضر آیات عظام هم چون مرحوم سید محمدهادی میلانی، سید عبدالهادی شیرازی، حسین حلی، محمدکاظم شیرازی، محمدعلی کاظمینی بروجردی و به خصوص سید ابوالقاسم خویی استفاده کامل نمود و به درجه اعلای علم، فقاهت، حکمت، فلسفه و رجال دست یافت.
پس از رسیدن به درجات عالی اجتهاد، وی شروع به تدریس در متون فقه و اصول در نجف پرداخت و سپس در مسجد هندی در حوزه علمیه نجف شروع به تدریس خارج فقه و اصول کرد.
در پی اخراج تعداد کثیری از روحانیان بزرگ توسط رژیم بعث عراق از نجف، وی نیز به ناچار در سال در سال 1359 مجبور به ترک نجف شد. وی سپس به شهر قم رفت و مشغول به تدریس فقه و اصول در حوزه علمیه قم شد.
وی تالیفات متعددی بر جای گذاشته است که بیشتر به زبان عربی نوشته شده و تعدادی از آن ها به زبان های فارسی و انگلیسی هم برگردانده شده است.
شبد**1953**1095 **تنظیم کننده:مرتضی شحنه**انتشار دهنده:رضا رضائی مجد

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال