عضو کمیته علمی انجمن کولوپروکتولوژی:

مبتلایان به سرطان های روده بزرگ درایران، بیشتر جوان هستند

تهران - ایرنا - عضو کمیته علمی کنگره کولوپروکتولوژی گفت: شیوع سرطان های روده بزرگ در ایران چندان با سایر کشورها تفاوت ندارد ولی مبتلایان به این بیماری در کشور سن کمتری دارند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از انجمن علمی کولوپروکتولوژی، سیدمحسن تولیت کاشانی در آستانه برگزاری دهمین کنگره سالیانه کولوپروکتولوژی ایران گفت: هرچند شیوع سرطان های روده بزرگ در ایران با سایر کشورها تفاوت چندانی ندارد، اما آمار مبتلایان کشور، بیشتر جوان هستند، به طوری که در کشورهای اروپایی و آمریکایی سن ابتلا به این بیماری بسیار بالاتر است.
وی با اشاره به اینکه تغذیه سالم و اصلاح سبک زندگی می تواند در مبتلا نشدن به این بیماری مؤثر باشد، گفت: وراثت در بروز این بیماری نقش دارد ولی به طور کلی نمی توان گفت که علت دقیق سرطان روده بزرگ چیست.
عضو انجمن علمی کولوپروکتولوژی به بیماری رکتوم یا راست روده اشاره کرد و گفت: رکتوم به 20 تا 15 سانت انتهای روده بزرگ گفته می شود که به مقعد ختم می شود و درمان بیماریهای آن به دلیل نزدیکی به مقعد حائز اهمیت است، چرا که در صورت عدم درمان مناسب و به موقع سرطانهای این قسمت، بیمار دچار مشکلات دیگری همچون کلستومی خواهد شد و خوشبختانه امروزه عوارض بی اختیاری و کولوستومی ( بیرون گذاشتن روده از جدار شکم جهت تخلیه ) بسیار کم شده است.
تولیت کاشانی افزود: کیفیت درمان سرطان های روده بزرگ در ایران همچون کشورهای پیشرفته بوده و عوارض جراحی های آن نیز کمتر از سایر کشورها می باشد، ولی درمان به موقع سرطانهای رکتوم به دلیل اینکه احتمال تهاجم به پروستات و یا رحم در زنان وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است.
وی اظهار کرد: این کنگره 12 تا 14 آبان ماه در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد تهران با حضور اساتید داخلی و خارجی برگزار می شود.
تولیت کاشانی، ارتقای سطح علمی پزشکان در این حوزه را از جمله اهداف برگزاری کنگره برشمرد و افزود: مباحث مربوط به کولون، رکتوم و سرطان های مربوط به آنها در این کنگره توسط اساتید مورد بحث و گفت وگو قرار می گیرد و شرکت کنندگان از به روزترین اطلاعات در این زمینه آگاه خواهند شد.
وی گفت: این کنگره دارای 15 امتیاز برای جراحان کلورکتال و عمومی ، متخصصین گوارش و داخلی ، 5/10 امتیاز برای متخصصین رادیولوژی ، زنان و زایمان ، رایدوتراپی ، اورولوژی و پزشکان عمومی و 5/4 امتیاز برا متخصصین بیهوشی ، طب فیزیکی ، داروسازی و پرستاران است.
دهمین کنگره سالیانه کولوپروکتولوژی و بی اختیاری ایران 12 تا 14 آبانماه در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد تهران برگزار می شود
علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت www.ircps.com مراجعه و یا با شماره 44222041 تماس حاصل فرمایند.
علمی (1) ** 1201 ** 1440
خبرنگار : عبدالکریم جبارپور** انتشاردهنده: معصومه گلشن

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال