معاون وزارت علوم: زمینه مناسب برای اشتغال فارغ التحصیلان دکتری نداریم

تهران-ایرنا- معاون آموزشی وزارت علوم گفت: سالانه 15 هزار فارغ التحصیل دکتری تحویل جامعه می دهیم، در شرایطی که جای مناسبی برای اشتغال آنها نداریم.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، مجتبی شریعتی نیاسر در مراسم تقدیر از اساتید ممتاز دانشگاه علم و صنعت افزود: اوایل انقلاب، جمعیت دانشجویی کشور بین 160 تا 170 هزار نفر بود و در سال 95 این جمعیت به چهار میلیون و 800 هزار نفر رسید که رشد 25 برابری را در این حوزه شاهد بودیم.
وی اضافه کرد: این درحالی است که در مقیاس جهانی رشد جمعیت دانشجویی کشور پنج برابر بیشتر از نرم جهانی است که این آمار ایران را در جایگاه اول منطقه در این زمینه قرار داده است.
معاون آموزشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: حدود 10 سال پیش جمعیت دانشجویی کشور دو میلیون و 200 هزار نفر بود اما در 10 سال گذشته بالغ بر 100 درصد افزایش جمعیت دانشجویی داشته ایم.
شریعتی نیاسر گفت: در 10 سال گذشته تعداد مراکز آموزش عالی دولتی، 45 مرکز بود که اکنون به 143 مرکز رسیده است.
وی افزود: مراکز آموزش عالی غیردولتی نیز از حدود 60 تا 70 موسسه به 353 موسسه غیر دولتی آموزش عالی افزایش یافته است.
معاون آموزشی وزارت علوم اظهار داشت: مدیران از آمارهای موجود آموزش عالی به عنوان فرصت استفاده کنند و چاره ای بیندیشند که از این جمعیت دانشجویی و دانش آموختگان آموزش عالی بهره مناسبتری عاید کشور کنند.
شریعتی نیاسر تاکید کرد: از یک زاویه می توان به این رشد به دید مثبت نگاه کرد که به هر حال ویژگی های جمهوری اسلامی ایجاب می کرده که بستر آموزش عالی را برای همه فراهم سازد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علم و صنعت، وی گفت: آمار می گوید وضعیت اشتغال ما متناسب با فارغ التحصیلان نیست.
معاون آموزشی وزارت علوم عنوان کرد: براساس فراخوان جذب هیات علمی این وزارتخانه سالانه حدود 30 هزار نفر که 70 درصد آنها دارای مدرک دکتری هستند، ثبت نام می کنند.
شریعتی نیاسر افزود: به طور طبیعی دانش آموختگان دکتری شغل خود را در دانشگاه می بینند در حالی که در بهترین حالت یین پنج تا 6 هزار نفر از 20 هزار نفر شرکت کننده دارای مدرک دکتری، جذب دانشگاه می شوند و این موضوع به این معنا است که سالانه 15 هزار فارغ التحصیل دکتری تحویل جامعه می دهیم در شرایطی که جای مناسبی برای اشتغال آنها نداریم.
وی به طرح آمایش آموزش عالی اشاره کرد و گفت: یکی از مباحث این طرح ماموریت گرایی دانشگاه ها است.
معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد: بررسی ها نشان می دهد دانشگاه های ما حول ماموریت خاص عمل نکرده اند؛ به عنوان مثال مراکزی که برای هدف خاصی طراحی شده اند در مدار خود قرار نگرفته و از ماموریت خود فاصله گرفته اند.
شریعتی نیاسر اضافه کرد: به عنوان مثال، دانشگاهی که فلسفه اش آموزش غیر حضوری است، دلیلی ندارد به آموزش حضوری ورود پیدا کند اما در حال حاضر، همه دانشگاه های ما همه کار می خواهند انجام دهند و این باعث مواجه شدن با صندلی خالی شده است.
وی تصریح کرد: ماموریت گرایی از مصادیق ساماندهی نظام آموزش عالی است و در این راستا، گام هایی برداشته ایم.
معاون آموزشی وزارت علوم سطح بندی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را از دیگر بندهای طرح آمایش معرفی کرد و گفت: ما زمینه رشد دانشگاه ها را در گروی فراهم سازی زمینه رقابت سالم با مراکز علمی بین المللی می دانیم و معتقدیم باید سطحی از اعتبار را تعریف کنیم که دانشگاه ها بتواند در مقایسه، وضع موجود خود را به جلو پیش ببرند.
شریعتی نیاسر خاطرنشان کرد: از سال گذشته، رتبه بندی مراکز آموزش عالی را آغاز کردیم و این سطح بندی می تواند به دانشگاه های ما کمک کند تا نقاط قوت، ضعف و زمینه های رشد را شناسایی کنند.
وی افزود: حدود دو هزار و 800 مرکز آموزش عالی در کشور وجود دارد که بسیاری از آنها نیاز به ارتقا دارند و به تنهایی نمی توانند ارتقای لازم را کسب کنند.
معاون آموزشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: نیاز است دانشگاه های قدرتمند ما معرفی شوند و سایر مراکز آموزشی تحت پوشش آنها رشد کنند.
شریعتی، متمرکز بودن نظام آموزش عالی کشور را از دیگر مشکلات عنوان کرد و گفت: در طرح آمایش، تمرکززدایی یکی از بندهای مورد تاکید است.
وی عنوان کرد: ما برخی سیاست ها را برای واگذاری و تفویض اختیار شروع کرده ایم، البته راه بسیاری در پیش داریم.
معاون آموزشی وزارت علوم گفت: به اعتقاد ما هرچه اقتدار و اختیار دانشگاه ها را بیشتر کنیم، نتیجه بهتری کسب خواهیم کرد.
فراهنگ**9187**1027**دریافت کننده: حمیدرضا بازگشا**انتشار دهنده:محمدجواد دهقانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

جدیدترین مطالب سایت

وقت زیادی از مدیران ما در جلسات می گذرد

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی:

وقت زیادی از مدیران ما در جلسات می گذرد

وزیر نیرو: بهترین پاسداران آب باشیم

به مناسبت نوروز و روز جهانی آب؛

وزیر نیرو: بهترین پاسداران آب باشیم

حزب الله از ارکان ساختار سیاسی و دولت لبنان است

هشدار نماینده مجلس لبنان به وزیر خارجه آمریکا

حزب الله از ارکان ساختار سیاسی و دولت لبنان است

موضوعات مرتبط