معاون اجرایی رئیس جمهوری

سرمایه گذاران مقیم خارج کشور نقش محوری در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی دارند

اراک - ایرنا - معاون اجرایی رئیس جمهوری گفت: ایرانیان مقیم خارج از کشور در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، پویایی علمی، تسریع در حوزه های دانش بنیان و سرمایه گذاری نقش محوری دارند.

به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری شامگاه شنبه در نشست هم اندیشی سرمایه گذاران و ایرانیان مقیم خارج از کشور در مجموعه کوه نور در اراک، افزود: اقتصاد مقاومتی از اسناد مترقی و کلان نظام جمهوری اسلامی است که به عنوان نسخه شفابخش در اصلاح ساختار اقتصاد کشور مطرح است و انتظار می رود که تمامی لایه های جمعیتی در داخل و ایرانیان خارج از کشور متعهدانه و خلاقانه پای کار بیایند و این مهم را عملیاتی کنند.
وی گفت: یکی از شاخصه های محوری در اقتصاد مقاومتی درون نگری به اقتصاد و برون زایی است که در این خصوص ایرانیان خارج از کشور در خط مقدم تبادل ارتباطات و انتقال دانش فنی، سرمایه مالی، فکری و تجارب ارزنده به کشور هستند.
به گزارش ایرنا،شریعتمداری افزود: 6 میلیون ایرانی نخبه در آن سوی مرزها وجود دارد که طیف بزرگی از آنان می توانند در نقش آفرینی اقتصادی و تسریع آهنگ توسعه کشور پیشتاز باشند.
وی خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید با درک این نکته کلیدی در دوران پسا برجام به منظور جبران عقب ماندگی های گذشته می کوشد مقوله سرمایه گذاری خارجی را از موضوعات کلی خارج کرده و در هر سفر استانی دولت در نشستی با حضور متقاضیان سرمایه گذاری ظرفیت ها و قابلیت ها بررسی و برنامه ریزی می شود.
معاون اجرایی رئیس جمهوری، نقش درون نگری و برونزایی اقتصادی ایران را در تولید رقابتی و جلوگیری از صادرات خام ، تکیه بر ارزش افزوده و مشارکت جویی سرمایه گذاران داخلی و خارجی معنا کرد و گفت: باید در ارتباط تنگاتنگ با سرمایه گذاران خارجی گره های کور در کار شناسایی شود تا آهنگ رشد سرمایه گذاری در ایران شتاب گیرد.
به گزارش ایرنا، شریعتمداری ادامه داد: اقتصاد دانش بنیان یکی از محورهای مهم دیگر در اقتصاد مقاومتی است که در دوران تحریم به انزوا رفته بود و می طلبد به مدد مشارکت هدفمند و پررنگ سرمایه گذاران داخلی و خارجی بارور شود.
وی یادآور شد: باید در تعامل تنگاتنگ با سرمایه گذاران گره های کور سرمایه گذاری را شناخت و برطرف کرد تا توسعه اقتصادی شتاب بگیرد.
وی افزود: آمارها بیانگر آن است که وضعیت اقتصادی کشور در سه سال فعالیت دولت حرکت رو به بهبود دارد به طوری که از رشد اقتصادی منفی در بدو فعالیت کابینه یازدهم در پنج ماه امسال به رشد اقتصادی مثبت 4/4 درصد رسیده ایم و در صادرات نیز تراز تجاری کشور مثبت شده است.
معاون اجرایی رئیس جمهوری عنوان کرد: در برداشتن قوانین و مقررات حوزه کسب و کار در رنکینگ جهانی، ایران رتبه 152 را داشت که در سه سال اخیر با تلاش های انجام شده این جایگاه به 113 ارتقاء یافته و دولت هدفگذاری دستیابی به رتبه های زیر 90 را دارد.
به گزارش ایرنا، شریعتمداری عنوان کرد: فساد از عوامل بحرانی در اقتصاد است که متاسفانه در سال های تحریم به دلیل اعتمادی که به برخی از اشخاص برای امور شد،فساد گسترش یافت و دولت به جد به دنبال مهار و زدودن این آسیب از اقتصاد است.
وی عنوان کرد: استان مرکزی دارای سرمایه و دارایی باارزش نخبه پروری و نیروی انسانی شهیر در عرصه های ملی و بین المللی است که باید به درستی از این ظرفیت در راستای تحقق اهداف توسعه ای، بالندگی تولید و بهبود امور کشور بهره گرفته شود.
معاون اجرایی رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: وجود بیش از 3000 پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا در استان مرکزی نشان از ظرفیت های بالای علمی این خطه است و می طلبد تا با پیوند منطقی ایده و پژوهش با سرمایه گذاری، اهداف اقتصاد مقاومتی محقق شود.
به گزارش ایرنا، شریعتمداری عنوان کرد: یک سوم فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور دارای مدارک مهندسی هستند که از این حیث ایران رتبه پنجم جهان را دارد و باید سواد فنی موجود با ظرفیت های سرمایه گذاری به درستی پیوند بگیرد.
وی عنوان کرد: دستیابی به رشد اقتصادی هشت درصدی ضرورت کشور است و اگر از این مهم غفلت شود با بحران مواجه می شویم.
شریعتمداری اظهار کرد: دولت با درک شرایط موجود همه تلاش را به کارگرفته که موانع پیش روی سرمایه گذاری را به بهترین شکل از پیش پا بردارد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری نیز در این نشست گفت: در سه سال اخیر این صندوق برای حمایت از سرمایه گذاری در حوزه های دانش بنیان و صنعت پا گرفت و تاکنون 2706 شرکت دانش بنیان در کشور 2612 طرح به آن ارایه کرده اند که 1370طرح مصوب شده و هشت هزار و 340 میلیارد ریال ارزش این طرح های مصوب است.
به گزارش ایرنا، بهزاد سلطانی افزود: در استان مرکزی 52شرکت دانش بنیان 27 طرح مصوب را به این صندوق ارایه داده اند که هشت درصد کل طرح های کشور را شامل می شود و این ظرفیت باید گسترش یابد.
وی خاطرنشان کرد: استان مرکزی با ظرفیت های علمی و اجرایی متعدد و جایگاهی که در تولید و صنعت دارد باید به همت و همراهی سرمایه گذاران در این بخش پررنگ تر بدرخشد.
دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در وزارت امور خارجه گفت: ایران پس از برجام به کریدور امنی برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی تبدیل شده و مشارکت و انتقال فن آوری، فعالیت های حرفه ای، علمی و دانشگاهی در این حوزه با جدیت دنبال می شود.
به گزارش ایرنا، سید جواد قوام شهیدی شامگاه شنبه در نشست هم اندیشی ایرانیان مقیم خارج و متقاضیان سرمایه گذاری در استان مرکزی افزود: با تحقق برجام قطار خارج شده از ریل در حوزه اقتصاد ایران به مسیر اصلی در حال هدایتگری است و اگرچه از سرعت لازم برخوردار نیست، اما در مسیر درستی، حرکت رو به جلو دارد.
وی ادامه داد: بانک ها و موسسه های مالی ایران، گزارش های مثبتی را از دوره پسابرجام ارایه می دهند و به تدریج راه گشایش حساب در بانک های خارجی باز می شود.
قوام شهیدی توضیح داد: در سال های تحریم فرصت های زیادی در حوزه صادرات و سرمایه گذاری از کف ایران رفت که امید است با گام های هدفمند در دولت تدبیر و امید جبران شود.
به گزارش ایرنا وی گفت: از تمامی سرمایه گذاران داخلی و خارجی به عنوان نیروهای بالنده جامعه دعوت می شود به میدان بیایند و ایران را بسازند.
وی یادآور شد: بسیاری از قوانین و مقررات ملی به استان ها در حال واگذاری است و تلاش دولت در دایره حمایت از پنجره واحد است. اگر در گذشته مشکلی بوده، همه باید تلاش کنند تا بار دیگر این غفلت ها رخ ندهد.
دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در وزارت امور خارجه گفت: هدف ما در حوزه سرمایه گذاری خارجی دفاع از حقوق، هویت و ترویج خط و زبان فارسی است که با مشارکت هدفمند ایرانیان خارج از کشور در توسعه ملی محقق می شود.
به گزارش ایرنا، قوام شهیدی توضیح داد: مهاجرت یکی از 4 سرفصل مهم سازمان ملل است و تمامی تلاش برای ساماندهی مقوله مهاجرت و استفاده بهینه از ظرفیت های این بخش به کار گرفته شده است.
وی گفت: فراکسیون ایرانیان مقیم خارج از کشور در مجلس، محل تلاقی نظرات و ایده ها است و امید است با پیوست این ظرفیت با برنامه های دولت و وزارت امور خارجه بهترین بهره گیری در انتقال دانش فنی و سرمایه گذاری برای کشور رقم بخورد.
وی افزود: برای استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور باید صدای آنان به خوبی شنیده شود و پیگیری ایجاد کرسی نمایندگی ایرانیان خارج از کشور در خانه ملت از موضوعاتی است که باید پی گرفته شود تا حلقه های اتصال علم و ثروت آنان با فرایند توسعه کشور محقق شود.
استاندار مرکزی گفت: این استان آمادگی کامل برای حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی را دارد و در کمترین زمان ممکن به درخواست ها رسیدگی می کند.
به گزارش ایرنا، محمود زمانی قمی افزود: تشکیل کمیته دائمی سرمایه گذاری با هدف بررسی و معرفی جذابیت های و قابلیت های استان مرکزی و تبادل نظرات، ایده ها و طرح های سرمایه گذاران در استان مرکزی ضروری است، چرا که خروجی آن ورود کارآفرینان در این حوزه و حرکت در ریل توسعه استان است.
وی ادامه داد: استان مرکزی در حوزه تمدن و تاریخ آوازه بلندی دارد و مزیت های زیادی در زمینه صنعت، کشاورزی، خدمات و گردشگری در این منطقه وجود دارد.
وی بیان کرد: استان مرکزی در حوزه خوشه های صنعتی و صنایع مادرتخصصی یکی از کانون های مطرح استان است و برای مثال در زمینه سنگ، گل و گیاه، صنایع ریلی و فلزی، ساخت ماشین آلات و سازه های سنگین برجسته است.
به گزارش ایرنا زمانی قمی ادامه داد: این استان علاوه بر نقش آفرینی در حوزه تولید انرژی، یکی از مراکز ثقل مهم مبادلات انرژی نیز هست و 16 میلیون لیتر بنزین مصرفی کشور در شازند تولید می شود.
وی بیان کرد: علاوه بر 33 ماده با ارزش معدنی، این استان با یک میلیون و 900 هزار تن محصولات زراعی، 500 هزار تن محصولات باغی و 400 هزار تن گندم در کشور رتبه دار و تعیین کننده است.
استاندار مرکزی با بیان اینکه در نیمه نخست امسال 302 میلیون دلار صادرات و 137 میلیون دلار واردات در استان مرکزی ثبت شده، گفت: تراز تجاری این استان مثبت است و حرکت رو به جلو در حوزه تجاری استان در حال رخ دادن است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: توسعه صنعتی این استان از دهه 40 کلید خورده و در دهه 50 با افزایش درآمد نفتی گسترش یافت.
ظفر افشون افزود: صنایع بزرگ و مادر تخصصی این استان در سال های پس از انقلاب خدمات درخشانی داشته اند و بخش بزرگی از صنایع و زیرساخت های ملی کشور در حوزه حمل و نقل ترکیبی، صنعت و کشاورزی در این منطقه استقرار دارد.
به گزارش ایرنا، افشون بیان کرد: 34 شهرک صنعتی مصوب با 12 هزار هکتار زمین در این استان قرار دارد و شهرک صنعتی بین المللی به میزان یک هزار هکتار با امکانات زیرساختی، فیبر نوری و تمامی امکانات پیش بینی شده است.
وی گفت: استان مرکزی در حوزه نیروی انسانی و دانش فنی ظرفیت های بکری دارد و وجود گمرکات اراک و ساوه، 2 منطقه ویژه اقتصادی کاوه و سرزمین ایرانیان، ایجاد نمایندگی گمرک در پایانه گل و گیاه محلات و 20 گمرک اختصاصی در محل های تولید با هدف تسریع و ترخیص کالا از این مزایا است.
به گزارش ایرنا، رییس فراکسیون ایرانیان مقیم خارج از کشور در خانه ملت نیز در این نشست گفت: ظرفیت ایرانیان خارج از کشور کم نظیر است و حدود 6 میلیون ایرانی در خارج از مرزهای کشور ثروت ارزشمندی را تحت مدیریت دارند.
حجت الاسلام علیرضا سلیمی افزود: نخبگی، علاقه مندی به نظام، ارتباطات موثر با مراکز تولید علم و ثروت از ویژگی های ایرانیان خارج از کشور است که نیاز است از این ظرفیت ها به شایستگی در توسعه کشور و سرمایه گذاری استفاده شود.
وی یادآور شد: با وجود تمامی تلاش دشمنان برای ناامن کردن کشور، ایران امروز از دامنه ثبات و امنیت برای سرمایه گذاری برخوردار است.
به گزارش ایرنا، نماینده مردم محلات و دلیجان خاطرنشان کرد: استان مرکزی در حوزه صنعت و کشاورزی غنی است و مجموعه مدیران استانی اراده خود را بر تقویت سرمایه گذاری در این خطه به کار گرفته اند.
حجت الاسلام سلیمی، نزدیکی به تهران، وجود کارگران ماهر و نخبگان، خوشه های صنعتی مختلف و زیرساخت های قوی را از جمله مزیت های سرمایه گذاری در استان مرکزی دانست.
وی گفت: با توجه به اظهارات مقامات کشوری که مطرح کرده اند اگر 70 میلیارد دلار به اقتصاد ایران تزریق شود، رشد هشت درصدی اقتصادی محقق می شود، تکیه بر سرمایه گذاری خارجی، ایجاد جهش معنادار و تنش زدایی در این حوزه از تکالیف اولویت دار است.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: سرمایه گذاری از مسایل پایه و اولویت دار استان مرکزی است و باید در سایه برنامه هدفمند از ظرفیت های استان در حوزه صنعت، کشاورزی و خدمات به بهترین شکل استفاده شود.
دکتر علی اکبر کریمی افزود: مقوله سرمایه گذاری تنها به مفهوم ایجاد فعالیت های اقتصادی جدید نیست، بلکه مشارکت در فعال سازی ظرفیت های راکد صنعتی و کشاورزی که در ایران امروز با معضل کمبود نقدینگی و فرسودگی تجهیزات مواجه است، تلقی می شود.
به گزارش ایرنا کریمی ادامه داد: مشارکت سرمایه گذاران در بهسازی صنایع و کشاورزی زودبازده تر از ایجاد فعالیت های جدید است.
وی یادآور شد: اگرچه بسیاری از گلوگاه های حوزه مالی و بانکی در فضای پسابرجام برطرف شده، اما هنوز مشکلاتی وجود دارد که امید است به زودی رفع شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن خانه ملت نیز در این نشست گفت: تغییر نگاه به ایران در دوران پسابرجام ظرفیتی است که باید در حوزه سرمایه گذاری با درایت از آن بهره گرفت.
به گزارش ایرنا، سید مهدی مقدسی افزود: مجلس با تمام قوا در خدمت اقتصاد مقاومتی و توسعه سرمایه گذاری است و برای رفع موانع احتمالی آمادگی کامل دارد.
نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت نیز در این نشست گفت: حمایت اصولی و جدی دولت از بخش خصوصی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی چاره اساسی نجات اقتصاد کشور است.
به گزارش ایرنا، محمدرضا منصوری افزود: حل معضل بیکاری با رونق تولید خواهد بود و مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد در این راستا با اصلاح قوانین و همراهی با دولت همراه باشد.
وی خاطرنشان کرد: شهرستان های ساوه و زرندیه علاوه بر مزیت های برجسته صنعتی و کشاورزی از نظر موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به پایتخت برای سرمایه گذاران جذابیت های ویژه دارد.
در این نشست بیش از 150 سرمایه گذار داخلی و خارجی از جمله سرمایه گذاران کشورهای چین، استرالیا، امارات، آلمان، سوییس، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه، انگلیس و دانمارک حضور داشتند و دیدگاه ها و ایده های خود را مطرح کردند.
استان مرکزی به عنوان چهارمین قطب صنعت کشور و دومین قطب صنایع مادر تخصصی و از کانون های مهم کشاورزی و صنعت کشور، دوم و سوم آبانماه سال جاری میزبان رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید است.
6013/3075* انتشار دهنده : مژگان حیدری**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال