درگذشت پژوهشگر نامدار البرز در آلمان

کرج- ایرنا- پرفسور سیف الدین نجم آبادی استان زبان شناسی و ایران پژوه نامدار البرزی در شهر هیدلبرگ آلمان در گذشت.

پژوهشگر تاریخ و فرهنگ البرز روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پروفسور نجم آبادی که در روز پنج شنبه 22 مهر 1395 در 94 سالگی درگذشت، نوه آیت الله حاج شیخ هادی نجم آبادی روحانی نواندیش، آزادی خواه و قرآن پژوه عقل گرای روزگار قاجار است.
حسین عسگری افزود: آشنایی من با این استاد فرهیخته، برمی گردد به روند تحقیقاتم درباره خاندان های علمی و فرهنگی که از منطقه تاریخی ساوجبلاغ واقع در استان البرز برخاسته اند.
وی با بیان اینکه نجم آباد، مهد روستازادگان دانشمند است، بیان داشت: سرسلسله خاندان علمی نجم آبادی، آهنگری ساده دل به نام استاد باقر است که در سال های آغازین حکومت قاجار، در روستای نجم آباد از توابع شهرستان نظرآباد به آهنگری مشغول بود.
وی گفت: آخوند ملاابراهیم سنگلجی نجم آبادی از مدرّسان حکمت صدرایی و آیت الله حاج ملامهدی نجم آبادی تهرانی پدر حاج شیخ هادی و از مجتهدان دوره قاجار، فرزندان او هستند.
عسگری افزود: پروفسور سیف الدین نجم آبادی استاد دانشگاه های تهران و هیدلبرگ آلمان در سال 1301 در خاندان نجم آبادی مقیم تهران زاده شد و پدرش شیخ مهدی نجم آبادی از روحانیون مشروطه خواه است که علاوه بر نمایندگی مردم کرمان در مجلس دوّم مشروطه، در سال 1327 مسئول نظارت بر مطبوعات در اداره معارف بود.
وی ادامه داد: این پژوهشگر البرزی از سال 1327 تا 1332 در دانشگاه تهران تحصیل کرد و در سال 1334 برای ادامه تحصیل به آلمان رفت و در سال 1336 از دانشگاه توبینگن، موفق به دریافت درجه دکتری شد.
این البرز پژوه با بیان اینکه 'رست خیز نزد زردشت' عنوان پایان نامه دکتری او بوده، گفت: نجم آبادی سپس به ایران بازگشت و از سال 1339 تا 1357 در رشته زبانشناسی و زبان های باستانی در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت.
وی اظهار داشت: سپس در سال 1357 به دعوت دانشگاه هیدلبرگ به آلمان رفت و از سال 1357 تا 1390 در رشته های ایرانشناسی، فارسی آغازین، فارسی میانه و فارسی باستان به تدریس پرداخت.
عسگری به بیان گوشه ای از کوشش های علمی و پژوهشی پروفسور نجم آبادی پرداخت و افزود: برگردان از آلمانی به فارسی کتاب های 'زبان و ادبیات پهلوی' نوشته جهانگیر تاوادیا در سال 1348، 'دین های ایران باستان' نوشته هنریک ساموئل نیبرگ در سال 1359 و 'آرمان شهریاری در ایران باستان' در سال 1355 از جمله فعالیت های این پژوهشگر البرزی است.
وی از دیگر فعالیت های مرحوم نجم آبادی را برگردان از فارسی به آلمانی کتاب های 'قابوسنامه' نوشته عنصرالمعالی کیکاوس وشمگیر در سال 1367، 'کلیله و دمنه' نوشته نصرالله منشی در سال 1375، 'سفرنامه ناصرخسرو' در سال 1372؛ تألیف کتاب های 'دستنویس های فارسی و اوستایی در کتابخانه دانشگاه هیدلبرگ آلمان' در سال 1369 است.
عسگری از دیگر آثار این پرفسور البرزی را'گزیده هایی از زبان و ادب فارسی برای نوآموزان آلمانی زبان همراه با پژوهشی درباره دستور زبان فارسی به آلمانی' با همکاری دکتر زیگفرید وبر در سال1391؛ ویرایش و چاپ کتاب های 'تحریرالعقلا' نوشته شیخ هادی نجم آبادی در سال 1388 در هامبورگ، 'مختصر مفید در احوال بلاد و ولایات ایران' نوشته محمّد مفید مستوفی یزدی بافقی در سال 1368، 'مختصر مفید، فهرست ها و یادداشت ها' در سال 1370 و 'مجمل التواریخ و القصص' با همکاری دکتر زیگفرید وبر در سال 1378برشمرد.
وی گفت: پژوهش اخیر در سال 1379 به عنوان اثر برگزیده بخش بین الملل پنجمین دوره پژوهش فرهنگی ایران معرفی شد.
وی بیان داشت: در اردیبهشت 1391، پروفسور نجم آبادی آثار مخطوط و چاپ سنگی خاندان نجم آبادی را به کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی هدیه کرد.
این مجموعه نفیس، پیش از این در کتابخانه مقبره شیخ هادی نجم آبادی واقع در خیابان شیخ هادی تهران نگهداری می شد.
6156/1535خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشار دهنده:داریوش غفاری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال