در نشست نقد و بررسی آلبوم 'ازجان و ازدل'

پیر نیاکان : به تکرار و حجم زیاد تصنیف دل خوش کردیم

تهران-ایرنا- دبیر و سخنگوی سابق هیئت مدیره خانه موسیقی ایران با انتقاد از نبود نوآوری در موسیقی سنتی و اصیل ایرانی در سال های اخیر گفت: متاسفانه در اجرای موسیقی به تکرار و حجم زیاد تصنیف ها روی آوردیم که به آواز لطمه وارد می کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، داریوش پیرنیاکان روز چهارشنبه در نشست نقد و بررسی آلبوم موسیقی «از جان و از دل» در فرهنگسرای ارسباران با اشاره به نبود خواننده خوب در کشور افزود: خوانندگان ما آگاهی از جمله بندی خوب در اجرای قطعه موسیقی ندارند.
وی گفت: در سال های اخیر جمله آوازی در هنگام اجرای یک اثر توسط خواننده کم می شنویم و آوازهای طولانی نیز به هنر موسیقی آسیب وارد کرده است.
دبیر و سخنگوی سابق هیئت مدیره خانه موسیقی ایران با انتقاد از نبود تعریف درست از هنر و هنرمند اظهار کرد: معنی هنر و هنرمند آنچنان در جامعه شناخته شده نیست که این موضوع باید تبیین شود.
پیرنیاکان گفت: بنا به نظر مفسران و فلاسفه هنر، اثر هنری باید ویژگی های همچون زیبایی، سهل و ممتنع بودن، رهایی و آزادگی و اندیشه محور باشد که اگر اندیشه در کار هنری وجود نداشته باشد، ارزشمند نخواهد بود.
وی افزود: هنرمند باید نسبت به نیازهای جامعه ای که در آن زندگی می کند، آگاهی داشته و مطابق با این نیازها آثاری را خلق کند.
این نوازنده پیشکسوت تار با اشاره به ویژگی های آلبوم موسیقی «از جان و از دل» به آهنگسازی نوید دهقان و خوانندگی سالار عقیلی اظهار کرد: آهنگساز در این اثر ضمن درک درست از شعر، با ملودی واژه ها آشنایی داشته که متاسفانه بسیاری از هنرمندان موسیقی ملودی واژه ها را نمی شناسند.
پیرنیاکان افزود: از نظر آهنگسازی در این اثر طولانی بودن تصانیف و قطعه ها باعث شده که به زیبایی خدشه وارد کند و امیدوارم در آثار بعدی این ایرادها رفع شود.
وی گفت: در آلبوم موسیقی «از جان و از دل» از مدلاسیون های خوبی از دستگاه های مختلف موسیقی استفاده شده اما اگر اینها به صورت اختصار مطرح می شد، زیباتر بود.
پیرنیاکان همچنین با اشاره به اجرای خوب تکنوازی و جواب آواز در آلبوم موسیقی «از جان و از دل» اظهار کرد: آثار نوید دهقان می تواند پایه و اساس سایر هنرمندان جوان موسیقی قرار بگیرد.

*عمق آواز از بین رفته است
علی جهاندار خواننده موسیقی سنتی نیز در این نشست با بیان اینکه هنرمندان موسیقی نباید تنها به تشویق مخاطبان متکی و دلخوش باشند، افزود: هنرمندان باید پیشینیان را الگوی خود قرار داده جمله بندی آواز، عمق و ارزش آواز را از آنان بیاموزند.
وی با بیان اینکه عمق آواز از بین رفته اظهار کرد: هنرمندان متاسفانه وقتی برای مطالعه آثار پیشینیان صرف نمی کنند، در صورتی که آنان باید آثار بزرگان و پیشکسوتان موسیقی همچون محمدرضا شجریان، فرهنگ شریف و بنان را دنبال کنند، آثار خود را با آثار گذشتگان مقایسه کنند و آنچه که درک کردند را ارائه کنند.
جهاندار با اشاره به ویژگی های آوازی سالار عقیلی در آلبوم موسیقی «از جان و از دل» اظهار کرد: این خواننده از لحاظ فیزیکی ویژگی های شایسته ای دارد و می تواند فراتر از وضع موجود باشد.
اردشیر کامکار نوازنده و مدرس پیشکسوت کمانچه نیز در این نشست هنر موسیقی را هنری انتزاعی دانست و گفت: هر فردی از نظر خود به این هنر توجه کرده و دیدگاه های مختلفی در این حوزه وجود دارد.
وی افزود: هنرمند در ساخت اثر موسیقی، علاوه بر احساسات خود، احساسات مردم و تمام زوایای جامعه از جمله شکست، پیروزی، غم، شادی را باید مورد توجه قرار دهد و اثری در راستای آزادی و ارتقای اندیشه و طرز فکر جامعه بسازد.
کامکار درباره آلبوم موسیقی «از جان و از دل» گفت: در این اثر، تلفیق شعر و موسیقی به خوبی انجام شده و ملودی در تصانیف و تکنوازی آلتو و کمانچه بسیار خوب بوده است.
وی با اشاره به حجم زیاد تصنیف ها در آلبوم موسیقی «از جان و از دل» گفت: حجم زیاد این اثر مناسب نیست و این اثر می توانست در دو موضوع جداگانه با دو خواننده متفاوت منتشر شود.
کامکار با بیان اینکه اجرای قطعه موسیقی پیانو در این اثر مناسب نبود، اظهار کرد: در زمینه آهنگسازی، جوانان به قواعد موسیقی توجه دارند که در این حوزه نیز باید مطالعات خود را گسترش دهند تا در خور موسیقی ایرانی باشد.
کوروش متین آهنگساز نیز در این نشست با بیان نقدهایی بر طراحی و گرافیک جلد آلبوم موسیقی «از جان و از دل» اظهار کرد: در طراحی جلد این آلبوم موسیقی اسامی شاعران و تکنوازان قطعات موسیقی به خوبی مطرح نشده است.
وی گفت: هنر موسیقی توسط استادان به دست ما رسیده که آنان وامدار موسیقی هستند که باید نظرات و دیدگاه های آنان در حوزه موسیقی مورد توجه قرار گیرد.
مهیار علیزاده آهنگساز نیز در این نشست مشکل اصلی خوانندگان ایرانی را ریتم شناسی دانست و گفت: با این وجود، سالار عقیلی به عنوان خواننده آلبوم موسیقی «از جان و از دل» به ریتم آشنایی داشته و قطعات را به خوبی اجرا کرده است.
وی با بیان اینکه آلبوم موسیقی «از جان و از دل» باید به صورت خلاصه و در یک لوح فشرده منتشر می شد، اظهار کرد: این آلبوم موسیقی، آلبومی با کلام است و تمرکز آن باید بر روی کلام باشد که در بعضی از قطعات از این ویژگی فاصله گرفته است.

*نقد درستی در حوزه موسیقی وجود ندارد
نوید دهقان آهنگساز آلبوم موسیقی «از جان و از دل» و سرپرست گروه موسیقی «قمر» نیز در این نشست با اشاره به پیشینه فعالیت این گروه گفت: گروه موسیقی قمر از سال 85 فعالیت خود را در حوزه موسیقی آغاز کرده و در این سالها کنسرتهایی را اجرا و آلبوم هایی را منتشر کرده است.
وی با اشاره به انتشار آلبوم موسیقی «از جان و از دل» گفت: 2سال زمان برای ساخت این آلبوم موسیقی زمان صرف شده است.
دهقان با بیان اینکه موسیقی زیاد تولید می شود اما نقد درستی در این حوزه وجود ندارد، اظهار کرد:هنرمند سعی می کند بهترین اثر را تولید کند و شاید این اثر با نظرات مختلفی روبه رو شود.
آهنگساز آلبوم موسیقی «از جان و از دل» گفت: هر انسان از زاویه های مختلف اثری را می بیند و در میان هنرمندان موسیقی نیز اختلاف نظرهایی وجود دارد زیرا آهنگسازان سعی می کنند که دیگران را متقاعد می کنند که نظر او را بپذیرند و در این صورت شاید دریچه های مختلف را به روی خود ببندد.
وی با بیان اینکه اساتید موسیقی متاثر از هنر زیستن و آزادگی اثری را خلق کردند، افزود: این هنرمندان سازشان را برای آزادی کوک کردند و سالهای سال نام آنان خواهد بود و در شرایطی که نگهداشت موسیقی سخت بوده این هنرمندان ملامت ها را تحمل و موسیقی را حفظ کرده و به نسل بعد منتقل کردند.
دهقان درباره خلا آموزش در حوزه موسیقی اظهار کرد: متاسفانه شرایطی فراهم نشده که اساتید موسیقی آموزه ها و تجربیات خود را به نسل بعد منتقل کنند و شاید فرهنگ برخورد نسل من نیز چنین امکانی را فراهم نکردند.
سرپرست گروه موسیقی «قمر» با اشاره به مشکلات نشر موسیقی و نبود قانون کپی رایت گفت: آثار موسیقی متاسفانه غیرقانونی دانلود شده و مردم رغبتی به خرید آثار موسیقی ندارند و این موضوع به آثار موسیقی لطمه وارد می کند.
در پایان این نشست آلبوم موسیقی تک نوازی تنبک اثر فرهاد صفری با عنوان «بر مدار زمان» رونمایی شد.
آلبوم موسیقی «از جان و از دل» به آهنگسازی نوید دهقان با صدای سالار عقیلی و به تهیه کنندگی صدرالدین حسین خانی مدیریت شرکت «ایران گام»، تابستان و پاییز سال 1393 توسط گروه قمر با همراهی 16 نوازنده ضبط و ابتدای سال 95 در دو لوح فشرده منتشر شده است.
در ساخت این آلبوم موسیقی از اشعار سعدی، اقبال لاهوری و علیرضا خیابانی بهره برده شده است.
نوید دهقان در آلبوم «از جان و از دل» به غیر از آهنگسازی این اثر و سرپرستی گروه موسیقی «قمر» تکنوازی ساز کمانچه را نیز برعهده داشته است؛ در این اثر موسیقایی بهزاد رواقی با ساز تار و علیرضا گرانفر با ساز سنتور به تکنوازی پرداخته اند و حریر شریعت زاده نیز با پیانو هم نواز آواز بوده است.
خبرنگار: معصومه جوان معبودی - انتشاردهنده: طاهره نبی اللهی
تهرام/7245//1348/1823

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال